Na dálnici D4 byly instalovány vysokorychlostní váhy

Na dálnici D4 byly instalovány vysokorychlostní váhy

5.4. - Ředitelství silnic a dálnic na dálnici D4 u Jíloviště chystá spuštění ostrého provozu takzvaných vysokorychlostních vah. Smyslem tohoto zařízení bude v co největší míře odhalit a eliminovat především přetížené nákladní soupravy, které se do značné míry podílejí na rychlejším opotřebování i ničení vozovky.

Vysokorychlostní váhy byly na dálnici D4, na cca 9,5 km u Jíloviště, nainstalovány v obou směrech, jak na Prahu, tak na Příbram. Jde o technické zařízení s čidly přímo ve vozovce a dálkovým přenosem dat. Jeho smyslem je zjištění okamžité hmotnosti vozidla a hmotnosti na jeho jednotlivých nápravách.

V uplynulých dnech proběhl úspěšný test tohoto zařízení a v nejbližší době, v horizontu několika málo týdnů, budou vysokorychlostní váhy na D4 u Jíloviště zpuštěny už v ostrém provozu.

Ředitelství silnic a dálnic, jako správce komunikace, je sice provozovatelem tohoto zařízení, ovšem co se týká sankcí udělovaných majitelům vozidel překračujících povolený limit, a udělování pokut, to už bude v gesci obce s rozšířenou působností. V tomto případě města Černošice.

Na konci tohoto roku by mělo být na dálnicích a silnicích I. tříd v provozu celkem 13 vysokorychlostních vah. Celý systém se aktuálně ladí s příslušnými obcemi s rozšířenou působností k bezchybnému fungování.

(pav)

Mapa: ŘSD

spinner