26.8. – Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů Kč mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to český denní tisk.
Aktuálně
23.8. – Společnost CzechToll včera spustila informační kampaň, která upozorní dopravce na povinnost registrovat se do nového elektronického mýtného systému a vybavit vozidla potřebnou palubní jednotkou. Systém bude spuštěn letos 1. prosince, nové smlouvy budou moci dopravci uzavírat od 22. září 2019.
23.8. – V Česku letos přibude 257 parkovacích míst pro kamiony, oznámil včera ministr dopravy Vladimír Kremlík. V následujících dvou letech podle něj postaví Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dalších 350 míst a 700 jich rozestaví. Letos na jaře zástupci ŘSD uvedli, že v Česku chybí 1500 míst pro nákladní auta.
23.8. – Společnost Boeing plánuje, že v únoru příštího roku navýší produkci letounů 737 na 52 měsíčně, pokud kontrolní orgány letos ve čtvrtém čtvrtletí povolí jejich lety. Tvrdí to tři zdroje agentury Reuters obeznámené se situací. V červnu pak americký výrobce letadel podle dvou zdrojů plánuje navýšit výrobu svého nejprodávanějšího letounu na rekordních 57 kusů měsíčně. Firma v dubnu snížila výrobu letadel 737 na 42 z 52 kusů poté, co zastavila dodávky zákazníkům z řad leteckých společností.
23.8. – Antimonopolní úřad se musí znovu zabývat návrhem na zákaz plnění smlouvy mezi ministerstvem dopravy a novým provozovatelem mýtného systému, konsorciem CzechToll a SkyToll. Nejvyšší správní soud (NSS) nepřiznal odkladný účinek stížnostem proti červencovému rozhodnutí Krajského soudu v Brně. Stížnost podal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), dále ministerstvo dopravy, CzechToll a SkyToll.
23.8. – RegioJet chystá další rozšíření provozu svých mezinárodních vlakových spojů. Od června příštího roku plánuje zavedení přímého nočního vlaku na Ukrajinu. Dopravce proto podal Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře oznámení o plánované nové službě v osobní drážní dopravě. Kromě přímého spojení na Ukrajinu chystá také od června příštího roku také přímé vlakové spojeí z Prahy přes Vídeň do Budapešti. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.
23.8. – Bratislavský městský dopravní podnik (DPB) vypsal tendr na dodávku osmi desítek nových autobusů, kterými nahradí starší vozidla. V soutěži, která je jednou z největších svého druhu za poslední roky, na rozdíl od minulosti nebude jediným kritériem cena, informoval DPB. V minulosti do Bratislavy dodávaly nové autobusy i čeští výrobci.
22.8. – FlixBus vstupuje na turecký trh. Dopravce a turecká společnost Actera Group se dohodli na připojení největší dálkové autobusové přepravy v Turecku Kamil Koç do sítě spojů FlixBus. Kamil Koç aktuálně obsluhuje 61 měst napříč zemí a jen v loňském roce společnost přepravila 20 milionů cestujících. Dohoda vstoupí v platnost po schválení regulačními orgány a očekává se, že bude dokončena v příštích několika týdnech.
22.8. – Výrobce pneumatik a dodavatel pro automobilový průmysl Continental představil inteligentní digitální platformu pro monitoring pneumatik ContiConnect™, díky níž se nejen zvýší bezpečnost nákladních flotil, ale jejich provoz bude i ekonomičtější.
22.8. – Investiční dceřiná firma UPS Ventures získala menšinový podíl ve společnosti TuSimple, která se zabývá autonomními vozidly. Obě firmy společně testují samořiditelné tahače návěsů na trase v Arizoně, aby zjistily, zda taková vozidla mohou zvýšit kvalitu a efektivitu sítě UPS. Tento krok je pokračováním stávajícího obchodního vztahu mezi UPS a TuSimple, v rámci kterého společnost UPS nakupuje od TuSimple přepravní služby.