14. května 2025, red

15.5. - E-commerce nadále mění podobu evropského logistického trhu. Podle nové analýzy společnosti Prologis bude napříč Evropou každoročně potřeba 1,4 až 1,9 milionu metrů čtverečních nových logistických prostor, aby bylo možné uspokojit rostoucí poptávku. Česká republika patří v rámci Evropy mezi trhy s nejrychleji rostoucím podílem online nakupování, což výrazně zvyšuje poptávku obchodníků po skladových prostorách především v okolí hustě obydlených oblastí.
„Penetrace e-commerce v kontinentální Evropě přesahuje 10 % a neustále roste, ani zdaleka však nedosahuje úrovně Velké Británie, která má v rámci Evropy jako celku nejvyšší podíl, a to přes 30 %,“ uvedla Eva van der Pluijm-Kok, viceprezidentka Prologis EU Research. „Do roku 2030 očekáváme, že se tento podíl zvýší o třetinu, což bude vyžadovat výrazné investice do logistické a dodavatelské infrastruktury, která umožní pružně reagovat na změny v nákupním chování zákazníků,“ dodala. Česká republika patří mezi trhy, kde se elektronickému nakupování daří extrémně dobře. Dle analýzy společnosti Allegro je 35. největším trhem elektronického obchodování na světě s očekávaným ročním tempem růstu přes 8,3 %.
Na rychlém růstu nakupování online v rámci Evropy se mimo jiné podílí i rychlá expanze platforem jako Shein, Alibaba či Temu – například ve Španělsku se na e-commerce objednávkách podílejí z 34 % a v Německu se jejich tržní podíl od roku 2022 více než ztrojnásobil.
Regulace jako další akcelerátor změn
Dalším významným faktorem, který ovlivňuje vývoj e-commerce, jsou regulatorní změny. Evropská unie zvažuje úpravy daňového prahu pro bezcelní dovoz zboží (tzv. de minimis), který je nyní nastaven na 150 €. Změna by mohla zvýšit náklady zejména u platforem spoléhajících na globální přepravu. Podobně jako ve Spojených státech tak v Evropě roste zájem o regionální distribuční centra a lokalizované řízení zásob, které umožňuje rychlejší doručování a lepší kontrolu nákladů.
Rostoucí podíl online nakupování, nové modely doručování i změny v regulaci staví logistické nemovitosti do středu transformačních procesů evropského maloobchodu. Obchodníci musí své dodavatelské řetězce přizpůsobit sílící konkurenci i rostoucím nárokům zákazníků – a právě strategicky umístěné sklady jim umožňují rychlejší doručení, efektivnější nákladové řízení i vyšší provozní odolnost.
Prioritou se stává městská logistika
Zákazníci očekávají doručení ve stejný či následující den, v případě potravin dokonce v řádech hodin, což významně ovlivňuje výběr lokalit pro sklady a distribuční centra. Roste proto zájem o moderní logistické prostory v blízkosti hustě obydlených městských oblastí. „Rychlé doručení je dnes standardem – a proto je lokalita ještě důležitější než dříve. Městská logistika, navržená pro maximální efektivitu, se stává nepostradatelnou součástí dodavatelských strategií napříč Evropou,“ uvedla van der Pluijm-Kok. Její slova potvrzuje také Martin Baláž, SVP a Head of Asset Management pro střední Evropu: „Na českém trhu si dlouhodobě držíme vysokou míru obsazenosti, přičemž nejvyšší obsazenost a poptávku máme v parcích v bezprostředním okolí metropole. Například v Rudné jsme obsazeni z 99 % a v Chrášťanech máme aktuálně k dispozici jednu moderní budovu o rozloze 5,5 tisíc metrů čtverečních.“.
Spolu s poptávkou po moderních logistických parcích roste ze strany e-commerce obchodníků a 3PL společností také zájem o automatizaci. „Vysoká očekávání zákazníků, tržní prostředí a všeobecný nedostatek prostor v prémiových lokalitách nutí všechny aktéry daleko efektivněji a chytřeji pracovat s každým metrem čtverečním, který máme k dispozici. Prostřednictvím platformy Essentials podporujeme naše zákazníky v maximálním využívání nejmodernějších řešení regálových systémů, skladové techniky a implementaci automatizačních řešení, která významnou mírou přispívají k efektivnějšímu provozu – časově, nákladově i prostorově. Automatizace prokazatelně pomáhá zvyšovat produktivitu, velmi výrazně například přispívá ke snižování doby potřebné k vychystání objednávek,“ uvedl Martin Baláž. V řadě zemí se v rámci optimalizace prostoru a efektivity přistupuje také k vícepatrovým skladům a distribučním centrům. Jiné trhy, mezi něž patří například i Česká republika, mají přísnější regulace ohledně výšky průmyslové výstavy, které tento způsob využití prostoru výrazně omezují.
(red)
Foto: Prologis