23.1. – Dopravní infrastruktura v Praze by potřebovala investice za více než 30 miliard Kč. Největší deficit má město ve stavu mostů. V letošním roce vydá z rozpočtu na investice v dopravě asi čtyři miliardy korun, do roku 2022 by měl být třicetimiliardový vnitřní dluh snížen na polovinu. Na včerejším setkání s novináři to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr. O komunikace v Praze se stará městská firma Technická správa komunikací (TSK).
Aktuálně
23.1. – Vídeňské letiště loni odbavilo rekordních 27 milionů cestujících, což je téměř o 11 procent více než v předchozím roce. Letos očekává nárůst o dalších zhruba deset procent na 30 milionů cestujících. Oznámila to včera společnost Flughafen Wien, která je provozovatelem letiště. Po zahrnutí sesterských letišť v Košicích a na Maltě loni počet odbavených cestujících dosáhl 34,4 milionu.
23.1. – K plánu minulého vedení Prahy na zákaz vjezdu kamionů na území metropole dorazilo takové množství námitek, že je nereálný. Novinářům to včera řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. Zákaz, který měl platit pro nákladní vozy nad 12 metrů délky, stále schvalují silniční úřady, dá se však předpokládat zamítavé stanovisko.
23.1. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) bude letos připravovat nové stavby za více než 100 miliard Kč a desítky nových staveb zahájí. Pro cestující se otevřou desítky opravených výpravních budov, SŽDC na jejich opravy letos vynaloží více než půl miliardy Kč. Novou podobu získají například výpravní budovy v Kolíně, Frýdku-Místku nebo Českém Krumlově. Správa to včera uvedla v tiskové zprávě.
23.1. – Letový provoz nad Českem byl v roce 2018 opět rekordní. Počet vzletů, přistání a přeletů letadel proti předchozímu roku vzrostl o 6,9 procenta na 912 815. Tuzemský vzdušný prostor tak každý den využilo průměrně 2500 letadel. Sdělilo to Řízení letového provozu (ŘLP). Čeští dispečeři loni v létě převzali řízení části letů z Německa.
22.1. – Zamítnutí fúze železničních aktivit francouzské společnosti Alstom a německé firmy Siemens by byl „ekonomický omyl a politická chyba“. Těmito slovy se včera na Evropskou komisi (EK) obrátil prostřednictvím médií francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Informaci, že německo-francouzský plán na vytvoření evropského železničního šampiona nezíská souhlas evropských regulačních orgánů, přinesla s odvoláním na své zdroje agentura Reuters.
22.1. – Stát chce negativní dopady stavby jezu u Děčína na krajinu v okolí Labe kompenzovat investicemi do ekologie v cizině. V Česku taková opatření nejsou možná. Premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec poslali zástupcům Evropské komise dotazy, zda je přípustné provést taková opatření na území jiného státu EU. Potvrdili to zástupci z Úřadu vlády a ministerstva životního prostředí. Na odpověď Evropské komise nyní české úřady čekají.
22.1. – Na elektrifikované železniční trati z Klatov přes Plzeň do Kařezu ve směru na Prahu budou v letech 2022 až 2036 jezdit nové osobní a spěšné vlaky Českých drah (ČD). Vítěze veřejné soutěže schválila včera rada Plzeňského kraje. ČD nabídly nejnižší cenu, řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek.
22.1. – Speciální stavební stroje začaly v Praze prohlubovat koryto Vltavy, aby bylo možné lodě nakládat na vyšší ponor. Jedná se o další projekt komplexního zvýšení plavebních parametrů Vltavské vodní cesty z Mělníka do Prahy. Větší naložení lodí vede nejen k lepší šanci vodní dopravy uspět na dopravním trhu oproti těžké silniční dopravě, ale také ke snížení dopadů na životní prostředí.
22.1. – U izraelského letoviska Ejlat na jihu Izraele bylo včera otevřeno nové mezinárodní letiště. Letiště Ilana a Asafa Ramonových v Negevské poušti má především povzbudit místní turistický ruch, ale mělo by být přínosem také pro sousední Jordánsko a Egypt. V dobách zostření blízkovýchodního konfliktu pak může sloužit jako náhradní letiště za telavivské letiště Bena Guriona, napsala agentura Reuters.