​Ruská státní firma Sovkomflot vstoupila na burzu

​Ruská státní firma Sovkomflot vstoupila na burzu

8.10 - Na ruské akciové burze se včera začalo obchodovat s akciemi státní společnosti Sovkomflot. Primární veřejná nabídka (IPO) akcií největšího lodního dopravce v zemi je první nabídkou státní firmy v Rusku od roku 2013. Cena akcií byla stanovena na 105 rublů (31 Kč), což je na spodním konci původního rozpětí, což ohodnotilo společnost na 3,2 miliardy USD (73,6 miliardy Kč). Po zahájení obchodování ale akcie podniku klesaly.

Stát nabídl k prodeji nové akcie v hodnotě 550 milionů USD. Podíl státu díky primární nabídce klesl na 82,8 procenta. Firma plánuje použít výnos z prodeje na investice, dekarbonizaci a na snížení dluhu.

První velký vstup ruské firmy na burzu za několik let přichází v době nárůstu negativního sentimentu mezi investory vůči Moskvě po otravě kritika Kremlu Alexeje Navalného a po protestech v Bělorusku. Finanční trhy jsou také mnohem více nestabilní, což vytváří pro nové emise obtížné prostředí.

Cena akcií firmy kolem poledne vykazovala pokles až na 98 rublů. "To je tradiční reakce trhu, když nabídka přijde na dolním konci rozpětí," řekl agentuře Reuters jeden z ruských správců majetku. "Věřím, že ke konci dne se cena stabilizuje," dodal.

Poptávka po akciích byla téměř rovnoměrně rozdělena mezi ruské a zahraniční investory, včetně investorů z Británie. Drobní investoři získali zhruba 15 procent akcií, uvedl bankéř VTB Capital Boris Kvasov, který byl jedním z organizátorů nabídky.

Sovkomflot je hlavním bodem plánů Moskvy, který počítá se snížením závislosti na západních vývozních trasách. Podnik má 146 lodí, včetně tankerů-ledoborců, a zaměřuje se na přepravu ropy a zkapalněného zemního plynu (LNG) z arktické části Ruska do Evropy a do Asie.

(čtk)

Foto: SCF

spinner