Námořní dopravce Maersk má díky růstu zájmu o nákladní dopravu rekordní zisk

Námořní dopravce Maersk má díky růstu zájmu o nákladní dopravu rekordní zisk

6.5. - Dánská společnost A.P. Moller-Maersk, která je světově největším kontejnerovým přepravcem po moři, má díky růstu zájmu o nákladní dopravu za čtvrtletí rekordní čistý zisk 2,7 miliardy USD (580,5 miliardy Kč). To je meziročně třináctkrát více a téměř stejně jako za celý loňský rok poznamenaný pandemií. Firma se sídlem v Kodani očekává stejně silnou poptávku po celý letošní rok.

Ve stejném období loni činil čistý zisk Maersku 200 milionů USD. Za celý rok 2020 se vyšplhal na 2,96 miliardy USD. Firma už koncem dubna uvedla, že tržby se v období od ledna do března meziročně zvýšily o 30 procent na 12,4 miliardy USD.

Maersk v reakci na prudký růst poptávky z Číny a ze Spojených států už minulý týden zvýšil celoroční výhled očištěného zisku před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA) na 13 až 15 miliard USD z 8,5 až 10,5 miliardy USD. Zvedl také výhled růstu globální kontejnerové dopravy na pět až sedm procent z dříve uváděných tří až pěti procent.

Poptávka po převozu zboží po moři se začala vzpamatovávat už ve druhé polovině loňského roku a zvláště ke konci roku. Nejvíce zboží putuje z Asie do USA a do Evropy. Podle analytiků lidé nakupují více zboží, protože zatím neutrácejí peníze za cestování nebo posezení v restauraci.

Akcie Maersku po zveřejnění hospodářských výsledků posilují o téměř šest procent. Od dubna 2020 se jejich cena téměř ztrojnásobila.

Maersk podniká asi ve 130 zemích a na celém světě zaměstnává více než 80 000 lidí.

(čtk)

Foto: Maersk

spinner