Loď Ever Given zůstává v Egyptě, část posádky ji ale může opustit

Loď Ever Given zůstává v Egyptě, část posádky ji ale může opustit

30.4. - Část posádky z kontejnerové lodi Ever Given, která v březnu na několik dní zablokovala provoz v Suezském průplavu, může opustit palubu. Egyptské úřady povolily odchod členů posádky, kterým propadla pracovní smlouva, uvedla agentura EFE. Loď nadále kotví ve Velkém hořkém jezeru, které spojuje severní a jižní část průplavu. Správce průplavu a vlastník plavidla vedou spor o odškodné za přerušení provozu.

Podle agentury Reuters dostali povolení opustit loď tři námořníci, předtím už z lodi odcestovali další dva členové posádky. Původně bylo na lodi 25 lidí. Správa Suezského průplavu uvedla, že umožní odchod dalších námořníků, pokud na palubě zůstane dostatek personálu k provozu lodi.

"Věříme, že loď a její posádka budou moci pokračovat co nejdříve v cestě," uvedl šéf společnosti Bernhard Schutle Shipmanagement Ian Beveridge. Firma odpovídá za technický provoz lodi. Plavidlo původně směřovalo do nizozemského přístavu Rotterdam. Podle Beveridgeho se má posádka dobře a díky internetu je ve spojení se svými blízkými. Loď, která je registrovaná v Panamě, vlastní japonská firma, většina personálu na palubě ale pochází z Indie.

Rychlé odplutí lodě není ale zatím moc pravděpodobné. Správce průplavu žádá po vlastníkovi odškodné zhruba 916 milionů USD (asi 20 miliard Kč). Podle předchozích prohlášení egyptských úřadů, které loď zadržují, japonský vlastník zatím neprojevil úmysl částku uhradit. Šéf správy průplavu Usáma Rabía uvedl, že Egypt neumožní, aby loď odplula, dokud se spor nevyřeší.

Přes 400 metrů dlouhá a 220 000 tun vážící kontejnerová loď Ever Given zablokovala Suezský průplav 23. března. Vyprostit se ji podařilo asi po týdnu. Suezským průplavem prochází přes deset procent světového obchodu, včetně sedmi procent globálních dodávek ropy. V loňském roce tímto kanálem proplulo více než 19 000 lodí. Pro Egypt je Suezský průplav důležitým zdrojem devizových příjmů.

(čtk)

Foto: Port of Hamburg

spinner