Loď Ever Given, která zablokovala Suezský průplav, zatím zůstane v Egyptě

Loď Ever Given, která zablokovala Suezský průplav, zatím zůstane v Egyptě

5.5. - Egyptský soud rozhodl, že kontejnerová loď, která v březnu skoro týden blokovala Suezský průplav, prozatím zůstane ve Velkém Hořkém jezeru mezi severní a jižní částí průplavu. V praxi tak soud zamítl dřívější odvolání japonského majitele plavidla. S odkazem na soudní zdroj o tom napsala agentura Reuters.

Přes 400 metrů dlouhá a 220.000 tun vážící kontejnerová loď Ever Given zablokovala Suezský průplav 23. března. Vyprostit se ji podařilo po šesti dnech, kdy blokovala provoz v obou směrech, čímž zpozdila zhruba 400 čekajících lodí. Desítky jiných plavidel nečekaly a zvolily alternativní trasu kolem mysu Dobré naděje na jižním cípu Afriky, což jejich cestu prodloužilo a prodražilo.

Po uvolnění byla Ever Given odtažena do Velkého Hořkého jezera. Správa Suezského průplavu (SCA) po japonské společnosti Shoei Kisen Kaisha, která loď vlastní, požaduje odškodné ve výši 916 milionů USD (přes 19,7 miliardy Kč).

SCA pokračuje ve vyšetřování příčin incidentu, ale zatím závěry neoznámila. Soud ve městě Ismáílíja zadržování lodi schválil poté, co mu SCA podala zprávu. Japonský majitel v dubnu podal odvolání, které nyní soud zamítl. Zdůvodnění soudu podle Reuters nebylo okamžitě jasné.

Suezským průplavem prochází přes deset procent světového obchodu, včetně sedmi procent globálních dodávek ropy. V loňském roce tímto kanálem proplulo více než 19 000 lodí. Pro Egypt je Suezský průplav důležitým zdrojem devizových příjmů.

(čtk)

Foto: Port of Hamburg

spinner