​Jihočeský kraj požaduje nový znalecký posudek na letiště

​Jihočeský kraj požaduje nový znalecký posudek na letiště

28.5. - Jihočeský kraj chce kvůli koronaviru nový znalecký posudek na podíl města České Budějovice ve společnosti Jihočeské letiště. Aktuální posudek určil cenu podílu na přibližně 33 milionů Kč. Kraj a České Budějovice jsou jedinými vlastníky letiště, každý z nich drží 50 procent akcií. Město delší dobu zvažuje prodej svého podílu kraji. Nový znalecký posudek by měl zohlednil i dopady koronaviru. Řekl to náměstek jihočeské hejtmanky Josef Knot.

Znalecký posudek ocenil podíl Českých Budějovic k 31. prosinci 2019. "Kdyby byla situace normální, tak není důvod, aby se přecenění dělalo. Nicméně vzhledem k tomu, že nás postihla (koronavirová) krize a má zásadní dopad především na letecký průmysl, tak si myslíme, že by bylo vhodné, aby došlo k revizi posudku na aktuální čísla," uvedl Josef Knot.

Kraj a město do několikaleté obnovy letiště v Plané u Českých Budějovic investovaly přes miliardu korun. Letiště je od června 2019 ve zkušebním provozu, plný provoz by měl podle loňského vyjádření zástupců kraje začít koncem letošního roku. Letiště nyní zavádí legislativu EU, aby mohlo letos poskytovat navigační službu.

Podle českobudějovického zastupitele Martina Kuby, jenž je členem pracovní skupiny města pro otázku letiště, by bylo momentálně ekonomicky nejvýhodnější celý projekt na čas zmrazit. "To znamená omezit nálady na nejnutnější výdaje spojené s provozem a počkat zhruba dva roky, než se situace kolem leteckého průmyslu nějak vyvine," řekl.

Jihočeský kraj už dříve avizoval, že shání strategického partnera pro provoz letiště. V červnu bude jednat o spolupráci s firmou Accolade, která chce jako investor vstoupit do společnosti.

Josef Knot uvedl, že zásadnější posun ohledně prodeje podílu od Českých Budějovic asi zřejmě v nejbližších týdnech nenastane. "Už by asi nebylo vhodné do toho v končícím volebním období zasahovat. Lepší by bylo, pokud by se tím zabývalo nové krajské zastupitelstvo, které vzejde z říjnových voleb," řekl.

(čtk)

Foto: Jihočeské letiště České Budějovice

spinner