29.9. – V pondělí 3. října se poprvé rozjedou moderní Arriva Expressy na dvou nových autobusových linkách. Jedna spojí Brno s Olomoucí přes Prostějov za 70 minut a 69 korun, druhá Brno s Přerovem přes Kroměříž za 75 minut a 79 korun. Arriva tak poprvé vstupuje s moderními, rychlými a také levnými dálkovými autobusy pod značkou Arriva Express na Moravu.
Silniční doprava
26.9. – Ocenění Truck of the Year 2017 si z letošního veletrhu IAA v Hannoveru odnesla značka Scania za novou generaci nákladních vozidel, Van of the Year 2017 Volkswagen za nový model Crafter a Solaris Bus of the Year 2017 za elektrický městský autobus Urbino. Bližší informace přineseme v DN 21/16.
26.9. – České firmy ve svých autoparcích preferují i nadále zejména naftové pohony. Tento trend má pokračovat i přes loňskou aféru dieselgate, která v souvislosti s Volkswagenem zasáhla světový trh. V tuzemsku totiž stále jezdí méně dieselových aut než v Evropské unii. Zatímco země EU mají průměr 82 procent, v tuzemsku je pouze 65 procent firemních aut, které jezdí na naftu. Vyplývá to z výzkumu Corporate Vehicle Observatory (CVO), který si nechala zpracovat jedna z největších tuzemských leasingových společností Arval CZ.
26.9. – Firmy a podnikatelé využívají ve stále větší míře tankovací karty, které jim umožňují tankovat za stejné ceny v rámci celé České republiky. Tyto takzvané plošné ceny jsou dlouhodobě pod průměrem za celou ČR a není na ně navázán žádný dodatečný servisní poplatek. Výhody plošných cen se naplno projeví hlavně na frekventovaných úsecích silnic, kde jsou pohonné hmoty nejdražší.
Ve dnech 5. a 6. září v Praze uskutečnilo setkání komisí Mezinárodní unie silniční dopravy IRU pro celní záležitosti a pro služby silničním dopravcům. Při této příležitosti jsme také mluvili s generálním tajemníkem IRU Umbertem de Pretto.
22.9. - Systém výběru mýtného v Belgii ve velké míře uživatele silnic uspokojuje. Ředitel oddělení telekomunikací u dcery Německého telekomu „T-systems“ Patrick Ude hovoří po pěti měsících praxe o „velké stabilitě v belgickém systému“. T-systems (76 procent) a rakouský stavební koncern Strabag (24 procent) jsou majiteli firmy Satellic, jež je za systém mýtného v Belgii technicky odpovědná. Turbulence při zahajování systému počátkem dubna, kdy dopravní a logistický sektor byly velice kritické; měly být motivovány i tím, aby bylo výběru zabráněno.
19.9. – Středočeský kraj vyzval pražský magistrát k pozastavení rozhodnutí o zřízení parkovacích zón v Praze 5 a 6. Podle krajských zastupitelů, kteří usnesení schválili, by zóny v těchto městských částech neměly platit, dokud nebudou vybudována odpovídající záchytná parkoviště. „Další zóny by se zatím neměly zavádět,“ uvedl hejtman Miloš Petera. Vedení Prahy se k výzvě odmítlo vyjádřit.
17.9. – Studenti odborných učilišť v Berouně, Neratovicích, Hubálově a Hluboši ve Středočeském kraji převzali čtyři starší autobusy Karosa, které budou sloužit pro jejich výuku. Dopravce je věnoval studentům v rámci projektu Arriva školám. Starší vozy před koncem své životnosti budou ještě pomáhat studentům technických oborů, kteří se na nich budou se svými mistry učit potřebným dovednostem.
17.9. - Ruská dovozní cla na papír, chladničky a palmový olej porušují pravidla Světové obchodní organizace (WTO). Tuto námitku sdělila Evropské komisi. Rusko je členem WTO přesně čtyři roky, přesto ignoruje povinnosti, které členství přináší. Také zákaz zvyšovat cla přes dohodnuté „navázané sazby“. Rusko stanovilo cla pro určité papírové produkty, která se nacházejí až o deset bodů výše než schválených pět procent, se kterými Moskva při vstupu do WTO souhlasila.
Čínská lidová republika se stala 70. státem, který ratifikoval Úmluvu TIR, jež je globálním standardem pro tranzitní celní odbavení v mezinárodní dopravě. Přistoupení Číny je podle Mezinárodní unie silniční dopravy IRU důležitým krokem pro zlepšení pozemní a multimodální dopravy mezi Asií a Evropou a dalším důkazem postupného zapojování země do globální výměny zboží a celosvětových obchodních standardů.