11.3. - LOGISTIKA – Gefco partnerem kooperace kusových zásilek System Alliance. K 1. březnu proběhlo toto připojení k německé národní kooperaci přepravy kusových zásilek Systém Alliance, kdy filiálka francouzské spedice Gefco z Mainzu přejímá doručování v obvodech Bingen, Offenbach, Bad Nauheim a Worms. Počet vozidel, nasazovaných v Mainzu se touto spoluprací ztrojnásobí; objem překladu se zvýší dokonce čtyřikrát. Gefco je podle svých údajů evropskou špičkou na úseku automobilní logistiky a hodlá svou přítomnost v rámci systémového partnerství v regionu Rýn – Mohan dále rozšiřovat. Přitom speditér počítá se synergickým účinkem, který napomůže zvýšit efektivnost dodavatelských řetězců. Předtím oblast Nieder-Olm obsluhoval Hellman. Podnik přejímá rovněž oblast smluvní logistiky a přesouvá segment přímých zásilek na své stanoviště v Kelsterbachu.
Silniční doprava
8.3. – Rychlost na několika opravovaných úsecích dálnice D1 budou letos opět kontrolovat radary. Silničáři je nainstalují na místa, kde je kvůli stavebním pracím omezená rychlost na 80 kilometrů za hodinu. Včera to sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký. ŘSD používalo radary na opravovaných úsecích i v předchozích letech, podle údajů z minulých měření dodržuje sníženou rychlost 97 procent řidičů. Od kdy budou radary rychlost měřit, zatím není jasné.
6.3. – Poslanecký návrh na zákaz jízdy nákladních automobilů a kamionů v levém pruhu dálnic odolal ve Sněmovně snahám kritiků o zamítnutí už ve včerejším prvním čtení i o jeho vrácení autorům k dopracování. Pět opozičních klubů ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN ale vetovalo požadavek předkladatelů, aby dolní komora předlohu schválila zrychleně už v úvodním kole.
4.3. – LETECKÁ DOPRAVA – Virgin bude denně létat linku Tel Aviv – Heathrow. Půjde o nový denní osobní let, který začne fungovat od 25. září 2019. Bude také nabízet rychlou cargo službu z Tel Avivu pro zboží jako jsou drahé kameny, produkty high tech a electro, farmaceutické a expresní zásilky na trhy ve Spojeném Království (UK) a USA a nabídne vetší možnosti výběru podnikům, které exportují široké spektrum carga do Izraele. Denní lety Virgin Atlantic s Airbusem A330–300 nabídnou kapacitu 20 tun na každém letu.Rozhodnutí aerolinek rozšířit svou síť na Israel pomůže pokrývat rostoucí poptávku po zbožové kapacitě. Shai Weiss, generální ředitel Virgin Atlantic to komentoval takto: „Rok 2019 znamená start nové fáze růstu pro Virgin Atlantic, když pracujeme na dosažení naší ambice být nejoblíbenějším dopravním podnikem. Tel Aviv pro nás představuje fantastickou příležitost -izraelské hospodářství je v boomu a s jedním z jeho světově vedoucích technických hubů se podílíme na letech mnoha cestujících businessmanů a podnikatelů mezi Tel Avivem a UK. Vidíme rovněž značnou příležitost ke zvýšení konkurence mezi trhy v US a Tel Avivem – při využití naší trans-atlantické joint venture s Deltou. Rok 2018 byl svědkem silného růstu v zásilkách farmaceutického, zkazitelného a high tech carga do Tel Avivu, jež rostlo z roku na rok o 35%, 7 % a 5%“.
Spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer v polovině ledna rozhodl, že výběr mýtného u nákladních vozů převezme natrvalo stát. Smlouva s provozovatelem mýtného systému Toll Collect vypršela 31. srpna 2018. Spolková vláda nejprve na přechodnou dobu společnost převzala a hledala po Evropě nového provozovatele.
1.3. – Silniční dopravci budou muset v říjnu a listopadu vyměnit své palubní jednotky pro mýtný systém. Společnost CzechToll už začala s jejich výrobou, 450 000 jednotek by mělo být hotovo do září. Budoucí provozovatel mýtného systému to včera oznámil na tiskové konferenci. Nový mýtný systém se satelitní technologií by měl být na dálnicích spuštěn 1. prosince, na silnicích první třídy od ledna 2020.
28.2. – Generálním ředitelem společnosti CzechToll se stal Matej Okáli. Zároveň je v čele slovenské firmy SkyToll, druhé společnosti v konsorciu, které bude od příštího roku provozovat mýtný systém. Dnes to řekl mluvčí firmy Miroslav Beneš. CzechToll dosud jako jednatel vedl investiční ředitel skupiny PPF Robert Ševela.
27.2. – Příprava stavby dálnice D52 se zdrží. Krajský soud v Brně totiž zrušil výjimky udělené podle zákona o ochraně přírody a krajiny pro stavbu D52 v úseku Pohořelice-Ivaň. Naopak u obchvatu Mikulova výjimky potvrdil, vyplývá z pondělních rozsudků na webu Krajského soudu a informací mluvčí ministerstva životního prostředí Petry Roubíčkové. Jak bude ministerstvo postupovat, nelze podle Roubíčkové sdělit, zatím totiž nemá k dispozici odůvodnění rozsudku.
26.2. – Smlouva mezi ministerstvem dopravy a konsorciem Czech Toll/Sky Toll na provoz mýtného je platná. Rozhodl o tom předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj, který potvrdil prosincové rozhodnutí úřadu a zamítl rozklad, který proti němu podala firma Kapsch. Firma podpis smlouvy napadla s tím, že odporoval dřívějšímu rozhodnutí ÚOHS. Úřad o rozhodnutí předsedy informoval v tiskové zprávě.
25.2. – V Česku chybí tisíce profesionálních řidičů. Problémy jsou způsobeny především výší mezd, průměrně to v dopravě je 27 000 Kč. Zároveň roste věkový průměr šoférů, který je 57 let. Uvedl to pracovní portál Profesia.cz. V Česku je nyní zhruba 130 000 profesionálních řidičů, podle dopravců jich k ideálnímu stavu schází přes 15 000.