6.10. – Páteřní síť dálnic bude zprovozněná kolem roku 2030. Letos počítá ministerstvo dopravy se zprovozněním dálnice D8 z Prahy do Drážďan, v roce 2021 se dálnice D3 napojí na rakouskou dálnici S10 a o čtyři roky později plánuje úřad dokončit spojení do Polska přes Hradec Králové a Trutnov. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Ročně ministerstvo za stavbu nových úseků dálnic a silnic první třídy utratí zhruba 20 miliard korun.
Dopravní politika
29.9. – Ministerstvo dopravy bude hledat v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) rezervy, ze kterých by napřesrok mohlo přispět na opravy silnic druhých a třetích tříd, které patří krajům. Kolik bude možné z letošního rozpočtu fondu pro opravy krajských silnic vyčlenit, bude jasné až na konci roku. Letos resort z rozpočtu SFDI krajům přispěl třemi miliardami korun.
29.9. – Evropská komise žaluje Německo u evropského soudu kvůli plánu na silniční mýtné pro osobní auta, které je podle ní diskriminační. Komise to dnes uvedla v tiskové zprávě s tím, že podle jejího názoru německý systém není v souladu s unijní smlouvou, konkrétně se zásadou zákazu diskriminace na základě státní příslušnosti a volného pohybu zboží a služeb. Německý ministr dopravy Alexander Dobrindt krok uvítal. Věří, že soud dá Berlínu za pravdu.
23.9. – Asociace krajů ČR vyzvala ministra dopravy Dana Ťoka, aby rezignoval. Vedou ji k tomu jeho výrok, že příspěvek ministerstva dopravy krajům na opravy silnic druhých a třetích tříd v roce 2017 bude nulový. V posledních dvou letech přitom ministerstvo rozdělilo na opravy krajských silnic mimořádně přes sedm miliard korun.
19.9. – Středočeský kraj vyzval pražský magistrát k pozastavení rozhodnutí o zřízení parkovacích zón v Praze 5 a 6. Podle krajských zastupitelů, kteří usnesení schválili, by zóny v těchto městských částech neměly platit, dokud nebudou vybudována odpovídající záchytná parkoviště. „Další zóny by se zatím neměly zavádět,“ uvedl hejtman Miloš Petera. Vedení Prahy se k výzvě odmítlo vyjádřit.
13.9. – Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má na modernizaci dopravy připraveno 1,6 miliardy korun z evropských fondů. Podpora se týká například výstavby a modernizace přestupních terminálů nebo pořízení nízkoemisních vozidel pro veřejnou dopravu. O podporu lze žádat od 29. září letošního roku do 31. října 2022. Maximální výše podpory na jeden projekt je 99 milionů korun, minimální výše není stanovena.
13.9. – Problém kamionové dopravy, parkování a dostavby Pražského okruhu mezi D1 a D11 bude Praha řešit společně se Středočeským krajem. Řekl to náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. Kraj po dohodě získá zástupce v pracovní skupině zabývající se dostavbou okruhu, kterou zřizuje stát. Zároveň Praha zřídí pracovní skupinu řešící kamionovou dopravu.
13.9. – Vláda přerušila jednání o rozšíření zpoplatněných silnic pro kamiony a autobusy po roce 2019. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Plán ministerstva dopravy počítá s rozšířením placených úseků o zhruba tisíc kilometrů silnic první třídy. Má jít o úseky se silnějším kamionovým provozem, na kterých se zavedení výběru ekonomicky vyplatí. Kraje nicméně požadují zavedení mýta i na vybraných částech silnic druhé třídy, které těžká nákladní vozidla využívají k objíždění placených úseků.
13.9. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení s ministerstvem dopravy kvůli prodloužení smlouvy se společností Kapsch na provoz mýtného systému bez soutěže. Posoudí, zda byl postup resortu v souladu se zákonem. Potvrdil to předseda úřadu Petr Rafaj.
12.9. – Veřejná podpora opatření pro snížení hluku na železnici z prostředků evropského programu CEF (Connecting Europe Facility) není považována za státní podporu. V praxi to znamená, že o evropské peníze lze zažádat, i když projekty snižování hlukových emisí v železniční dopravě získají podporu z národních zdrojů. Vyplývá to z vyjádření Evropské komise.