6.2. – České dráhy převzaly na přelomu ledna a února od leasingové společnosti RSL další 4 lokomotivy Siemens Vectron. Jsou to první stroje z letošní dodávky. V roce 2024 převezmou České dráhy 22 nových lokomotiv. Na konci roku bude národní dopravce disponovat 61 lokomotivou značky Siemens. Od prosince 2025 je pak plánovaná dodávka 50 moderních interoperabilních lokomotiv Siemens Vectron pro rychlost 230 km/h, které budou přímo v majetku Českých drah.
Aktuálně
6.2. – Firma Metrostav dokončila modernizaci plavebních komor slovenské přehrady Gabčíkovo za 3,99 miliardy korun. Vyměnily se při ní všechny ocelové konstrukce na obou komorách a horní a dolní vrata. Práce na přehradě trvaly pět let. Stavební společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Přehrada Gabčíkovo je nejrozlehlejší přehradou na Slovensku s jedním z největších zdymadel v Evropě. Vlévá se do ní řeka Dunaj a je na ní umístěna největší slovenská vodní elektrárna.
5.2. – Společnost RELIANT Group připravuje ve spolupráci s generálním partnerem ČSOB Leasing a společností GS1 Czech Republic pro letošní rok zajímavou diskuzní platformu, kterou je ESG FÓRUM s mottem Za svět udržitelnější: Podnikání na rozcestí.
5.2. – Zájem o zájezdovou autobusovou dopravu podle jejích provozovatelů klesá, protože je výrazně dražší než linková. Dopravci by proto chtěli pro zájezdové autobusy státem dotované slevy pro děti, studenty či seniory, jako jsou ve veřejné dopravě. Řekli to zástupci Asociace nepravidelné autobusové dopravy (ANAD). Podle mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelky ale pro nepravidelnou autobusovou dopravu klasická sleva není možná, protože by bylo problematické kontrolování poskytnutých slev.
5.2. – Chorvatský státní provozovatel dálnic Hrvatske Autoceste (HAC) se na základě výběrového řízení rozhodl podepsat s konsorciem zahrnujícím českou společnost TollNet a slovenskou firmu SkyToll dohodu o vytvoření systému pro elektronický výběr mýtného v hodnotě zhruba 100 milionů eur (2,5 miliardy Kč). Informovala o tom chorvatská média.
5.2. – Leasingová společnost Drivalia předala České poště 652 automobilů Škoda Kamiq. Jde o výsledek nejnovější zakázky, kterou Česká pošta na základě výběrového řízení Drivalii zadala. Všechny vozy budou provozovány v režimu operativního leasingu. Auta mají jednotnou bílou barvu i stejnou motorizaci 1,0 TSI 81 kW Fresh. Pošta si je pronajala na 36 měsíců a počítá s průměrným předpokládaným ročním nájezdem 25 tisíc kilometrů na jeden vůz. Předplacené služby zahrnují údržbu a předepsaný servis, komplexní pojištění, asistenční službu včetně nároku na náhradní vozidlo či sezónní pneumatiky.
5.2. – Za loňský rok kopřivnická společnost Tatra Trucks, kterou vlastní akcionáři z Czechoslovak Group a Promet Group, vyrobila a prodala 1451 vozidel, naplnila své plány a dostála svým závazkům k partnerům i zákazníkům. Loni také představila několik nových technologických projektů, které významně ovlivní její budoucnost, letos představí další novinky ve své produkci.
5.2. – V současné době probíhá veřejné výběrové řízení na zhotovitele dostavby 12,6 km dlouhé jihozápadní části Pražského okruhu mezi dálnicí D1 a Běchovicemi. Jako základní termín pro podání nabídek bylo stanoveno datum 22. února 2024. Uvedl to Jiří Veselý ze samostatného oddělení komunikace Středočeského kraje a Kraje Vysočina Ředitelství silnic a dálnic ČR.
4.2. – Společnosti DRFG Investment Group a Heraeus Medevio zahájily výstavbu nové výrobní haly v Plotišti u Hradce Králové. Objekt je budovaný do vlastnictví, v režimu build to own, na nějž se DRFG zaměřuje. Kupujícím je Heraues Medevio, partner největší světové společnosti zaměřené na zdravotnické přístroje, který v budově, jejíž dokončení je plánované na závěr tohoto roku, umístí svou specializovanou výrobu a kanceláře. Vznikne zde přes 300 pracovních míst, z nichž 60 budou zastávat vysokoškolsky vzdělaní zaměstnanci. Zprostředkovatelem transakce je realitněporadenská společnost Cushman & Wakefield, jež také řídila developerský tendr.
4.2. – Dopravce AKV bus, a. s., divize Plzeňsko (dříve ČSAD autobusy Plzeň) provozuje nově autobusovou linku S1 městské hromadné dopravy v Plzni. Linka spojuje plzeňské Centrální autobusové nádraží s nákupním areálem S1 Center, které se nachází na severním okraji západočeské metropole na Košutce. Objednatelem linky je obchodní zařízení S1 Center Plzeň. Cestující se svezou zdarma.