1.11. – Renomovaná agentura Moody´s Investors Service zvýšila Letišti Praha rating úvěrové spolehlivosti o jeden stupeň z dosavadního A1 s pozitivním výhledem na Aa3 s výhledem stabilním. Stalo se tak v návaznosti na totožné zvýšení ratingu pro Českou republiku. Letiště Praha tak dlouhodobě dosahuje nejvyššího hodnocení, jaké lze v tuzemsku získat. Mezi klíčové důvody udělení nejvyššího ratingu nadále patří stabilní cash flow, konkurenceschopné letištní poplatky, výborný finanční profil společnosti a její zásadní postavení ve státní infrastruktuře.
Aktuálně
31.10. – Novými členy sedmičlenného Řídícího výboru Českých drah, který zastupuje při řízení podniku stát, se stanou Filip Říha z ministerstva obrany, Lukasz Kryński z ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a Petr Pavelek, který bude zastupovat ministerstvo financí. Nahradí mimo jiné Václava Nebeského, který se jako dosavadní zástupce MMR stal předsedou představenstva státního dopravce. Vyplývá to z informací zveřejněných na vládních internetových stránkách.
31.10. – Novým členem představenstva společnosti Letiště Praha, a. s., je od 15. října 2019 Jiří Černík. Bude zodpovědný za oblast financí, nákupu a informačních technologií. Na letiště přichází z pozice finančního ředitele společnosti Skanska. Jeho zkušenosti z oboru stavebnictví budou klíčové zejména pro plánované investice a financování rozvoje Letiště Václava Havla Praha v následujících letech, ve kterých se plánuje rozšíření Terminálu 2, výstavba nové paralelní dráhy a v delším časovém horizontu také tzv. Airport City v okolí letiště.
31. 10. – Do nového mýtného systému, který má být spuštěn od letošního prosince, bylo dosud přihlášeno 122 000 vozidel. Je to zhruba 27 procent z celkového počtu vozů, které bude potřeba registrovat. I přes zvýšení informační kampaně však stále pomalu postupuje registrace malých dopravců, většinu z přihlášených tvoří velké firmy. Včera o tom informoval budoucí správce mýtného systému společnost CzechToll. Kvůli pomalým registracím se stát obává toho, že po spuštění mýta nastane na silnicích dopravní kolaps.
31.10. – Ministerstvo dopravy zvažuje zafixování nejvyšších cen jízdenek na železnici, z nichž vypočítává slevu pro děti, studenty a důchodce. Důvodem je situace, kdy někteří dopravci zvyšují cenu na výrazně vyšší částky, než je obvyklé a podle premiéra Andreje Babiše poskytování slev zneužívají. Řekl to v Brně na tiskové konferenci na veletrhu Rehaprotex. Leo Express už výpočet kompenzací změnil, RegioJetu a Arrivy se podle jejich zástupců problém netýká a se zastropováním souhlasí. Za první rok slev, tedy do 30. září, vyplatil stát dopravcům 5,6 miliardy Kč.
30.10. – Rafinérská a petrochemická skupina Unipetrol zveřejnila hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí roku 2019. Unipetrol utržil 34,8 miliard Kč. Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) dosáhl výše 2,5 miliardy Kč. Čistý zisk činil jednu miliardu Kč. V maloobchodním segmentu Unipetrol pokračoval v upevňování své pozice v České republice a v rozvoji na Slovensku.
30.10. – Balíková logistika ve východní Evropě čelí díky rychle rostoucí e-komerci výrazné potřebě dalších přepravních kapacit. Aby GLS dokázala reagovat na růst objemu přepravovaných balíků, otevřela jen letos ve Slovinsku, Maďarsku, Chorvatsku, Rumunsku, Slovensku i Česku dalších 20 nových dep a výrazně investovala i do svých třídicích uzlů. Celkové investiční náklady GLS v těchto zemích dosáhly vloni 23,6 milionů EUR, letos jen za první pololetí již přesáhly 10 milionů EUR.
30.10. – Společnost UPS (NYSE:UPS) oznámila upravené finanční výsledky za třetí čtvrtlewtí 2019 ve výši 2,07 USD na akcii, což představuje 13,7% nárůst oproti stejnému období loňského roku. Společnost zaznamenala silný nárůst provozního zisku o více než 20 %, a to díky posilování na domácím trhu v USA i v segmentu mezinárodní přepravy. Meziroční navýšení objemu ve všech přepravních službách na domácím trhu v USA bylo mimořádné.
30.10. – V Polsku aktuálně pod rukama společnosti Prologis vyrůstá předmět dosud největší transakce na trhu logistických nemovitostí ve Slezsku roku 2019, nová skladová a kancelářská budova pro Raben Group s plochou 50 000 metrů čtverečních. Tento poskytovatel komplexních logistických služeb se do nového centra Prologis Park Ruda Śląska přesune již v polovině roku 2020.
29.10. – Globální rejdařství Anglo-Eastern podepsalo memorandum o porozumění s Naval Dome o kybernetické bezpečnosti, která před kyberútoky ochrání lodě i personál. Izraelská firma Naval Dome, držitel bezpečnostní certifikace Security Level 4 od klasifikační společnosti DNV GL, poskytne Anglo-Eastern bezpečnostní analýzy, poradenství a nástroje pro ochranu flotily více než 650 plavidel pohybujících se v prostředí extrémně náchylném k sofistikovaným kybernetickým útokům.