RegioJet posiluje vnitrostátní spoje, Flixbus navýšení frekvence zvažuje

15.4. – Dopravce RegioJet postupně obnovuje provoz autobusových spojů, které z velké části omezila koronavirová pandemie. Na trase z Brna do Prahy pojede od čtvrtka až šest spojů denně, část jezdí přes Jihlavu a část přímo. Od pondělí také opět jezdí denně čtyři spoje z Brna do Zlína. Posílení provozu je zatím na začátku, dopravce bude reagovat podle vývoje poptávky, řekl mluvčí společnosti Aleš Ondrůj. Podle jízdních řádů pro pracovní dny ve školním roce jezdí od začátku týdne také regionální autobusy v Jihomoravském kraji. Dříve jezdily jako o prázdninách.

České dráhy si u tří bank otevřely rámcové úvěry za 8,5 miliardy korun

14.4 – České dráhy si u tří bank otevřely sedmileté rámcové úvěry za až 8,5 miliardy korun. Dráhy je budou čerpat v případě potřeby, přičemž využít je mohou pro jakýkoliv účel. Prioritně je však chtějí využít pro nákup nových vlaků. Podnik chtěl dojednáním úvěrů posílit svou současnou likviditu. České dráhy loni kvůli pandemii jen na tržbách ztratily více než čtyři miliardy korun.

Sněmovna schválila předjíždění cyklistů v bezpečné vzdálenosti

14.4. – Motoristé asi budou muset objíždět cyklisty ve vzdálenosti, která odpovídá zhruba polovině jízdního pruhu. Důvodem je snaha o vyšší bezpečnost cyklistů v silničním provozu. Schválila to dnes Sněmovna navzdory námitkám, že nové opatření nebude možné dodržovat například na užších horských silnicích. Změnu nyní dostane k posouzení Senát.

Ryanair prohrál u soudu Evropské unie další spor o státní pomoc aerolinkám

14.4. – Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair prohrály u soudu Evropské unie další spor o státní pomoc poskytnutou za pandemie covidu-19 konkurenčním leteckým společnostem. Tentokrát šlo o pomoc, kterou vlády Švédska, Dánska a Finska poskytly švédské letecké společnosti SAS a finským aerolinkám Finnair. Státní podpora, která má pomoct firmám zasaženým pandemií, je podle Tribunálu Evropské unie v souladu s unijními pravidly a není diskriminační. Ryanair se hodlá odvolat k Soudnímu dvoru EU, proces by se tak mohl táhnout i roky.

ÚOHS uložil Řízení letového provozu pokutu půl milionu korun

14.4. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) pokutou 500 000 korun za chybné zadávání veřejných zakázek. Pokutu uložil formou příkazu, ŘLP proti němu nepodalo odpor, a pokuta je tak pravomocná. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

​Radek Mátl: Pokud by vázla stavba D3, musel by se zřejmě vybudovat obchvat Miličína

14.4. – Pokud by se dlouho nedařilo postavit středočeskou část dálnice D3, musel by zřejmě vzniknout obchvat Miličína na Benešovsku. Novinářům to řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Miličín, ležící v jižním cípu Středočeského kraje, trápí nadměrná doprava. Obcí prochází vytížená silnice I/3 z Prahy na jih Čech. Do budoucna by ji měla nahradit dálnice, trasa D3 má ale odpůrce, a příprava proto není jednoduchá.

​DPP vypsal tendr na nákup 15 bateriových kloubových trolejbusů

14.4. – Na lince číslo 140 z pražské Palmovky do Miškovic budou jezdit trolejbusy. Pražský dopravní podnik (DPP) vypsal tendr na nákup 15 bateriových kloubových vozů. Vítěz tendru by měl být známý letos na podzim a první vozidlo by mělo do hlavního města dorazit v roce 2022. Za trolejbusy DPP zaplatí maximálně 300 milionů korun. Uvedla to mluvčí DPP Aneta Řehková. DPP chystá elektrifikaci na dalších nyní autobusových trasách, například na letiště v Ruzyni.

​UPS plánuje koupi elektrických letadel společnosti Beta Technologies

13.4. – Společnost UPS plánuje nakoupit elektrické letouny s vertikálním vzletem a přistáním (eVTOL) společnosti Beta Technologies (BETA). UPS společně se svou dceřinou firmou UPS Flight Forward tak chce rozšířit své letecké přepravní služby na menších a středních trzích.

​Slovinský dopravce Primol-Rail získal bezpečnostní certifikát na pět let

13.4 – Slovinský železniční dopravce Primol-Rail ze skupiny PKP CARGO INTERNATIONAL, která je jedním z nejvýznamnějších provozovatelů železniční a intermodální dopravy v Evropě a členem skupiny PKP CARGO, předního evropského logistického operátora, získal bezpečnostní certifikát pro provoz železniční dopravy s platností do února 2026. Společnost je dnes již nedílnou součástí rozvoje a naplňování strategie skupiny PKP CARGO INTERNATIONAL na mezinárodním železničním trhu v Evropě.

​České dráhy obnoví provoz vlaků z Prahy na západ Čech, posílí i spoje do Německa

13.4. – České dráhy obnoví od soboty provoz většiny dálkových vlaků mezi Prahou a Plzní na tzv. chebské větvi. Většina spojů linky Ex6 tak znovu pojede v celé trase z Prahy přes Plzeň až do Chebu, do provozu se dále vrátí dva páry vlaků pendolino denně mezi Prahou a západech Čech. Dráhy zároveň mírně posílí i spoje do Mnichova. V současnosti už opět jezdí i spěšné vlaky z Chebu do Norimberku a také regionální přeshraniční spoje do Německa. Dosud byl provoz omezen kvůli koronavirové krizi.

​Práce na silnici I/37 při obchvatu Osové Bítýšky pokračují

13.4. – Na přeložku silnice I/37, obchvat Osové Bítýšky, se práce v plném rozsahu vrátily po Velikonocích. Hlavní trasa obchvatu je již patrná v celé délce 2,8 kilometrů. Hotové je zemní těleso komunikace včetně 2 zářezů a násypu. Viditelná je rovněž nově přeložena část silnici II/390 ve směru od Vlkova, kde v místě křížení s trasou přeložené silnice I/37 vznikla nová tečná křižovatka. Naopak již díky provedené rekultivaci zmizela původní část silnice II/390 a také nelegální skládka v trase napojení obchvatu na stávající silnici I/37 ve směru na Velkou Bíteš.

spinner