​Memorandum o porozumění k vysokorychlostnímu železničnímu systému v Egyptě

​Memorandum o porozumění k vysokorychlostnímu železničnímu systému v Egyptě Premium

21.1. – Národní správa tunelů, vládní agentura v působnosti egyptského Ministerstva dopravy, a společnost Siemens Mobility podepsaly prohlášení o porozumění (MoU) týkající se návrhu, instalace a uvedení do provozu prvního vysokorychlostního systému pro železniční dopravu v zemi – společně s místními společnostmi Orascom Construction S.A.E. a The Arab Contractors (Osman Ahmed Osman & Co.). Dohoda zahrnuje vybudování železniční sítě dlouhé 1 000 kilometrů, přičemž prvním projektem bude vysokorychlostní trať dlouhá 460 kilometrů s hodnotou kontraktu kolem tří miliard amerických dolarů. Společnost Siemens Mobility bude rovněž poskytovat servisní služby.

PRÁVĚ VYŠLO V TIŠTĚNÝCH DN

Zákaz cel neznamená obchodování bez celních formalit (Plk. Mgr. Lubomír Doskočil, GŘ cel, pro DN)

21.1. - Dopravní noviny uspořádaly na přelomu roku společně se Svazem spedice a logistiky (SSL) on-line seminář k problematice Brexitu. Jedním z hlavních před­nášejících byl Plk. Mgr. Lubomír Doskočil Generálního ředitelství cel, zástupce ředitelky odboru 21 – Celního a vedoucí oddělení 212 – Původu zboží, celní hodnoty a celní nomenklatury. Po přijetí dohody redakci poskytl redakci článek upřesňující detaily dohody.

​Mercedes-Benz Trucks Česká republika s.r.o. je po devatenácté v řadě jedničkou mezi dovozci nákladních automobilů v ČR

21.1. - Mercedes-Benz Trucks obhájil již po devatenácté v řadě celkové prvenství v prodeji nákladních automobilů nad 6 tun celkové hmotnosti v České republice.

​IVECO BUS lídrem na trhu autobusů v České i Slovenské republice

21.1. – V loňském roce vzrostl tržní podíl značky IVECO BUS v České republice o téměř 12 % na celkových 42,9 % čímž se stala lídrem na trhu autobusů. IVECO BUS zároveň potvrdila pozici absolutního lídra v segmentu meziměstských autobusů s tržním podílem 61,6 %, a to díky nejúspěšnější evropské řadě Crossway, která se vyrábí ve Vysokém Mýtě.

​Scania vidí budoucnost v akumulátorových elektrických řešeních

21.1. – Cílem společnosti Scania je zaujmout vedoucí postavení mezi výrobci, kteří se podílejí na postupném přechodu k trvale udržitelným přepravním systémům. Akumulátorová elektrická vozidla se stanou hlavním nástrojem, který bude tento přechod podněcovat a který tak umožní, aby se k zákazníkům dostala hospodárnější přepravní řešení s nulovými uhlíkovými emisemi.

​Americký FedEx hodlá v Evropě zrušit až 6300 pracovních míst

21.1. – Americký přepravce zásilek FedEx hodlá v Evropě zrušit 5500 až 6300 pracovních míst. Opatření souvisí s dokončením integrace nizozemské společnosti TNT Express, kterou FedEx koupil v roce 2016.

​Pardubický kraj vybral autobusové dopravce pro čtyři oblasti

21.1. – Pardubický kraj vybral autobusové dopravce pro čtyři z osmi oblastí na období deseti let. Budou zajišťovat *regionální dopravu na Orlickoústecku, Jevíčsku, Litomyšlsku a Lanškrounsku. V případě dalších oblastí rozhodla komise o vyloučení dopravce a hodnocení dalších nabídek v pořadí, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Dominik Barták. Původní tendr na výběr dopravců zrušil vloni v dubnu antimonopolní úřad.

​Bratislavské letiště odbavilo nejméně cestujících od roku 2002

21.1. – Bratislavské Štefánikovo letiště loni odbavilo nejméně cestujících za posledních 18 let. Kvůli dopadům pandemie včetně omezení letů prošlo branami největšího letiště na Slovensku o 82 procent méně pasažérů než v roce předchozím. Informoval o tom mluvčí letiště M. R. Štefánika Veronika Ševčíková. Leteckou dopravu ve světě značně ovlivnilo šíření nového koronaviru.

​Stát využije podle Karla Havlíčka při přípravě rychlotratí české firmy

20.1. – České firmy by se měly v příštích letech zapojit do výstavby tuzemských vysokorychlostních tratí, stát je bude chtít využít. Vytvořil si proto k tomu už jejich seznam. Po včerejším jednání se zástupci firem to řekl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. Podle něj jde o jeden z největších tuzemských projektů, na kterém musí české firmy participovat. Výstavba by měla začít v roce 2025, v období do roku 2030 by měla stát 150 miliard Kč.

​Šéf EASA: Boeing 737 MAX dostane příští týden povolení k provozu

20.1. Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na území Evropské unie. Řekl to včera šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. Právě tento úřad o povolení rozhoduje. Letadla nesměla do vzduchu po dvou tragických nehodách, které odhalily softwarovou chybu. Ve Spojených státech a v některých dalších zemích už Boeing povolení k obnově provozu těchto strojů dostal.

​GEFCO od ledna zajišťuje kompletní logistiku vozů značky Subaru v ČR

20.1. – Společnost GEFCO rozšiřuje své klientské portfolio smlouvou se značkou Subaru. Kompletuje tak portfolio značek skupiny Emil Frey v České republice.

spinner