2.12. – Vietnamský parlament schválil projekt výstavby vysokorychlostní železnice za 67 miliard dolarů (1,6 bilionu Kč). Spojí hlavní město Hanoj s Ho Či Minovým Městem. S odkazem na sdělení parlamentu o tom informovala agentura AFP. Nová trať bude pokrývat více než 1500 kilometrů mezi hlavním městem na severu a hospodářským centrem Vietnamu na jihu. Doba jízdy mezi oběma městy se zkrátí z 30 hodin přibližně na pět.
2.12. – Společnost GARBE, specialista na logistické, průmyslové a technologické nemovitosti, která vstoupila na trhy střední a východní Evropy v roce 2020, oznamuje plnou obsazenost všech svých průmyslových parků v regionu. Nedávno uvolněný prostor o rozloze 10 000 metrů čtverečních v GARBE Park Senec, který GARBE spravuje pro realitního investora a asset managera společnost Union Investment, obratem obsadila logistická společnost Würth International Trading, s. r. o.
2.12. – Ředitelství silnic a dálnic zahajuje od pondělí 2. 12. 2024 lokální opravy výtluků a nerovností střední i jižní části Olomouckého kraje. Dělníci vždy uzavřou maximálně jeden jízdní pruh, průjezd vozidel zůstane zajištěn protisměrem nebo po neopravované části komunikace (bez potřeby objízdných tras). Práce jsou vytipovány postupně zhruba na 30 místech v poškozených úsecích dálnic D35, D46 a silnic I/35, I/46, I/47 a I/55 (přesný seznam včetně detailů v příloze). Informoval o tom Miroslav Mazal ze Samostatného oddělení komunikace ŘSD.
2.12. – Jihočeské letiště České Budějovice zahájí zimní sezonu 22. prosince odletem letadla do egyptské Hurghady. Do května se bude létat o nedělích. Pro letiště to bude zároveň start celoročního provozu. Letos uskutečnilo 170 letů a na příletu i odletu odbavilo 55 000 cestujících. To je pět a půl násobek oproti minulé sezoně, která ale byla kratší, začala v srpnu. Příští rok bude moct odbavovat dvě letadla najednou a počet cestujících by se mohl zvýšit o 30 procent, řekl předseda představenstva letiště Ivan Trhlík.
2.12. – Brněnský dopravní podnik předpokládá, že se příští rok rozloučí s trolejbusy Škoda 21Tr, které ve městě začaly jezdit přesně před čtvrt stoletím, řekla mluvčí Hana Tomaštíková. Brno bylo jejich největším provozovatelem a nyní je posledním městem v Česku, kde ještě jezdí. Dopravnímu podniku se flotilu krátkých trolejbusů daří obnovovat díky dodávkám 40 vozů typu Škoda 32Tr a nyní na podzim se podařilo nasadit do provozu i další vozy SOR TNS 12, které si podnik kompletuje ve vlastních dílnách.
1.12. – Na nové dálnici D4 mezi Příbramí a Pískem bude v každém směru nejvýše jedno úsekové měření, plánovaných osm úseků by bylo nesmyslných, řekl včera ministr dopravy Martin Kupka. O záležitosti mluvil se starosty Příbrami a Písku a čeká ho ještě jednání s koncesionářem projektu. Daniela Pedret za stavebního sdružení Via Salis včera řekla, že dodavatel projektu je vázán koncesionářskou smlouvou a zadáním klienta. Využití kamer, které slouží i k úsekovému měření, se podle ní řeší. Nová D4 mezi Příbramí a Pískem zahájí provoz v týdnu od 16. prosince. Jde o 48 kilometrů dálnice, z nichž je 32 kilometrů nově postaveno a 16 kilometrů opraveno.
1.12. – Před pěti lety, 1. prosince 2019, začal na dálnicích a vybraných silnicích v ČR fungovat satelitní systém mýtného pro vozidla nad 3,5 tuny. Mýtné vybírá konsorcium firem SkyToll a CzechToll. Do té doby fungoval v ČR od 1. ledna 2007 mikrovlnný systém, kdy mýtné vybírala firma Kapsch.
1.12. – František Neuman byl jmenován výkonným ředitelem a jednatelem společnosti EF Mobility, jedné z klíčových divizí EF Group ČR. V čele společnosti EF Mobility vystřídá Zdeňka Fořta, který přestoupil v rámci EF Group na pozici ředitele značky Opel. Souběžně s touto novou funkcí bude František Neuman pokračovat i jako jednatel a výkonný ředitel značky Citroën v České republice.
30.11. – Český statistický úřad zveřejnil bližší informace o výsledcích naší ekonomiky za 3. čtvrtletí 2024. Potvrdil předběžný odhad meziročního reálného růstu HDP o 1,3 %. Růst byl podpořen zejména spotřebou domácností (+2,2 %) a vlády (+3 %), v menší míře i růstem zahraničního obchodu. Výsledky ale limitovaly slabé investice (- 0,8 %). Z pohledu odvětví byl meziroční růst podpořen zejména sektory obchodu, pohostinství a dopravy či ostatních služeb. Průmysl či stavebnictví nepatrně poklesly (-0,1 %).
30.11. – V největších stravovacích a ubytovacích zařízeních Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) běží od roku 2021 energeticky úsporný projekt, díky kterému se zde doposud podařilo snížit náklady na elektřinu, teplo, plyn a vodu o 96 milionů korun. Poskytovatelem projektu je společnost ENESA z ČEZ ESCO. Energeticky úsporný projekt na české vysoké škole potrvá do roku 2031.
30.11. – Developerské firmy se díky rostoucímu tlaku na ESG snaží šetřit energii a snižovat množství oxidu uhličitého, které jejich budovy produkují. Proto využívají nejrůznější technologie, jako jsou solární panely, baterie, tepelná čerpadla a úsporná světla. Tyto věci pomáhají, ale velmi důležité také je, jak lidé budovu používají. I když má budova výborné hodnocení úspornosti, může spotřebovávat hodně energie, pokud v ní lidé dělají chyby. Firma Loxone pomáhá tyto chyby napravit. Automatizuje řadu rutinních úkonů v budově a díky tomu snižuje náklady na energii běžně až o polovinu.