​Dálniční obchvat Českých Budějovic včetně tunelu bude zprovozněn v prosinci

29.5. – Tunel Pohůrka u Českých Budějovic stejně jako 28,5 kilometru dálnice D3 silničáři zprovozní ve druhé polovině prosince letošního roku. Řidiči tak budou jezdit po nových částech dálnice od Tábora až po Kaplici na Českokrumlovsku. V tunelu Pohůrka by měla být maximální povolená rychlost 100 km/h. Stavba nebude kompletně hotová, bude se ještě dodělávat, řekl včera novinářům mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

​HYTEP a vodíkové platformy transformujících se uhelných regionů budou spolupracovat na rozvoji vodíkové ekonomiky v Česku

29.5. – Efektivně spolupracovat na rozvoji všech segmentů vodíkového ekosystému v České republice, vytvářet a prosazovat podmínky pro budování a rozvoj konceptu „vodíkových údolí“, předávat si vzájemně zkušenosti, podílet se na tvorbě klíčových národních i regionálních strategických dokumentů či rozvíjet mezinárodní spolupráci v oblasti vodíkových technologií. I takové jsou cíle memoranda, které 28. května 2024 v Teplicích podepsali zástupci České vodíkové technologické platformy (HYTEP), Moravskoslezského Vodíkového Klastru, Vodíkové platformy Ústeckého kraje a Karlovarské agentury rozvoje podnikání.

​Letiště Praha čeká silnou letní sezónu, o prázdninách odbaví přes tři a půl milionů cestujících

29.5. – Letiště Praha se připravuje na silnou letní sezónu. Dle současných prognóz by jen o prázdninách mělo odbavit přes tři a půl milionu cestujících. Těm bude opět k dispozici osvědčené desatero pro hladký a bezproblémový průchod letištěm. Důraz je kladen zejména na včasný příjezd na letiště a využívání samoobslužných možností odbavení.

​Pražská strojírna zaznamenala v roce 2023 opět rekordní tržby a přiblížila se k metě 600 milionů Kč

29.5. – Pražská strojírna, dceřiná společnost Dopravního podniku hlavního města Prahy, zveřejnila své auditované hospodářské výsledky za rok 2023. Tržby dosáhly historicky rekordní výše 582,6 milionu korun. Výsledek hospodaření před zdaněním činil 43 milionů Kč, vlastní kapitál vzrostl o 34,6 milionu Kč na 393,6 milionu Kč. Nárůst zaznamenala Pražská strojírna i u hodnoty EBITDA, která za rok 2023 dosáhla výše 86,2 milionu Kč.

​V Mohelnici proběhne reklamační oprava sjezdů a nájezdů

29.5. – Po pravidelné kontrole stavu komunikace a následné dohodě se zhotovitelem proběhne reklamační oprava sjezdů a nájezdů v Mohelnici. Uvedl to Miroslav Mazal ze Samostatného oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic.

​Součástí sbírky divize Oldtimer značky Volkswagen Užitkové vozy je drezína Bulli

29.5. – Specialisté z Oldtimer oddělení značky, kteří pečují o historická vozidla značky Volkswagen Užitkové vozy, nalezli další poklad jménem Bulli. Po ohromující „polopásové lišce“, terénním vozidle Bulli se čtyřmi nápravami a pásovým pohonem dvou zadních náprav, představují nyní svého nejnovějšího automobilového jednorožce: vozidlo Bulli z roku 1955 upravené na drezínu, jemuž se v žargonu říká také „Klv-20“. Kombinace slov „bus“ a „železnice“ obvykle vyvolává představu nasazení autobusů jako náhrady železniční přepravy. Ale tento VW Bus, byť je to neuvěřitelné, jezdí po kolejích. Oldtimer divize ukáže toto neobvyklé vozidlo všem fanouškům na první akci „Bulli & Coffee“, která se uskuteční 2. června 2024 v Hannoveru u příležitosti Mezinárodního dne modelu VW Bus.

​Mezi Ředitelstvím silnic a dálnic a Státním pozemkovým úřadem dochází k převodu pozemků pro stavbu dálnice D35

28.5. – Ředitelství silnic a dálnic a Státní pozemkový úřad spolupracují během výstavby tuzemské dopravní infrastruktury. Obě státní instituce protínají pracovní působení během přípravy staveb při majetkoprávním vypořádání a následně se vzájemná jednání obnovují po dokončení stavebních projektů za účelem provedení komplexních pozemkových úprav. Uvedl to Miroslav Mazal ze Samostatného oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic.

​Čína vyzvala k ukončení útoků na civilní lodě v Rudém moři a k bezpečné plavbě

28.5. – Čína vyzvala k ukončení útoků na civilní lodě v Rudém moři a k bezpečné námořní plavbě v této oblasti. Řekl to včera podle agentury Reuters čínský ministr zahraničí Wang I při setkání se svým jemenským protějškem v Pekingu. Šéf čínské diplomacie podle tiskového prohlášení ministerstva také uvedl, že Čína je připravena nadále hrát v této záležitosti konstruktivní roli.

​Středočeský kraj uzavře s Prahou smlouvu o spolupráci při dopravní obslužnosti

28.5. – Středočeský kraj uzavře s Prahou smlouvu o spolupráci při vzájemném zajišťování dopravní obslužnosti. Dokument vymezuje pravidla pro provozování mezikrajských linek a stanovuje jejich standardy kvality. Smlouvu včera schválili středočeští zastupitelé, už dříve tak učinili zastupitelé v Praze. Tento krok nebude mít podle středočeského radního pro veřejnou dopravu Petra Boreckého žádný dopad na krajský rozpočet.

​Na hlavní trati z Hradce Králové na Prahu bude od 1. června deset dní výluka

28.5. – Na hlavní železniční trati z Hradce Králové na Prahu, mezi hradeckým hlavním nádražím a Velkým Osekem, nepojedou od 1. června deset dní vlaky. Nahradí je autobusy. Informovali o tom zástupci Českých drah. Důvodem výluky budou rozsáhlé opravy včetně výměny výhybek. Náhradní autobusová doprava bude zajištěna podle platného pravidelného jízdního řádu.

​Společnosti ABB E-mobility a MAN poprvé předvedly megawattové nabíjení elektrického kamionu

28.5. – Společnosti ABB E-mobility a MAN Truck & Bus za přítomnosti bavorského premiéra Markuse Södera připravily premiéru megawattového nabíjecího systému (MCS). Elektrický tahač návěsů MAN byl nabíjen výkonem více než 700 kW a při 1000 A na nabíjecí stanici MCS od ABB E-mobility. Při první ukázce klíčové technologie pro e-trucky, ale i pro dálkové autobusy Markus Söder řekl: „Bavorsko je na cestě k mobilitě budoucnosti. Dnes to byl startovní signál pro první megawattovou nabíjecí stanici pro elektrická nákladní vozidla MAN v Mnichově. Toto je nejmodernější ekologická a ekonomická e-mobilita, která se vyvíjí v Bavorsku. Náš domácí průmysl musíme dostat na konkurenceschopnou pozici. Inovace a technologie zajišťují budoucnost.“

spinner