Vydání 21/2019

Dopravci jednali s premiérem o poklesech výkonů i zákazech jízdy kamionů

Začátkem října se zástupci Sdružení ČESMAD Bohemia sešli s premiérem Andrejem Babišem a ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem. Tématem jejich jednání byl dlouhodobý pokles výkonů české kamionové dopravy, možnost podpory silniční nákladní dopravy a zatěžování dopravců řadou omezení, v poslední době především snahou o prodloužení nedělního zákazu jízdy kamionů (viz DN 19/19).

Projednávání silničního balíčku vstupuje do další fáze

Dopravní výbor TRAN Evropského parlamentu v září rozhodl o tom, že nebude chtít, aby se projednávání tzv. silničního balíčku vrátilo zpět do bodu nula, a dal mandáty vyjednavačům, aby za parlament zahájili trialog. Minulý týden o tom informovalo Sdružení ČESMAD Bohemia.

Velké dopravní stavby váznou, včetně čtyř městských okruhů

Jak to vypadá s přípravou velkých dopravních staveb v Česku? Vláda 30. září projednala materiál „Přehled investorské přípravy dopravních staveb s cenou nad 300 milionů korun“, který připomíná festival odložených snů. Především situaci se stavbou obchvatů bych označil doslova za debakl.

Zákazy jízd kamionů jsou stále vděčné téma pro veřejnost

Přetřásá se to v médiích snad každý rok – omezení jízd nákladních automobilů a jízdních souprav. Jako důvody, proč taková opatření podporovat (a ideálně zpřísňovat) jsou zpravidla zmiňovány bezpečnost a ekologie. Nikde jsem neviděl kvantifikaci poklesu dopravních nehod díky zákazům jízd a už vůbec netuším, jak že má zákaz jízd přispívat k ochraně životního prostředí.

Goodyear představil svou nabídku Total Mobility

Společnost Goodyear přišla letos v květnu s novou komplexní nabídkou pro dopravce a v září ji představila i českým novinářům. Pod hlavičkou Goodyear Total Mobility spojuje celou řadu prémiových nákladních pneumatik značky, sadu datových řešení včetně monitorovacích služeb a služeb prediktivní analýzy a více než 2000 servisních míst v celé Evropě.

Christoph Mahr: Eurowag pomáhá dopravcům s plynulým přechodem na nový mýtný systém

Jednou ze služeb, které společnost Eurowag dopravcům nabízí, je zprostředkování plateb mýtného. Sešli jsme se proto s Chrisem Mahrem, šéfem mýtných operací pro českou společnost W.A.G Payment Solutions, a. s., který nám přiblížil nabídku společnosti v této oblasti i aktuální vývoj týkající se přechodu na nový mýtný systém v České republice.

Zeptali jsme se Ing. Martina Rady, generálního ředitele AGROTEC Group

Letos na jaře jste dopravcům představili tahač IVECO Stralis NP a mobilní plnicí stanici na LNG. Jaký je o vozidla na toto palivo zájem?

Náš dodavatel a významný obchodní partner IVECO S.p.A. investuje do vývoje a výroby vozidel s motory, které mohou využívat alternativní paliva. V oblasti CNG a LNG patří ke světovým lídrům v tomto oboru a dnes v sortimentu najdeme vozidla pro každou aplikaci. Naše společnost je v rámci dlouhodobé strategie rozvoje služeb a podpory našich zákazníků připravena na zavádění nových inovativních technologií do své činnosti.

Řadu 13litrových motorů Scania rozšiřuje verze o výkonu 397 kW

Řadu 13litrových motorů Scania nyní doplnila verze s výkonem 397 kW (540 k). Nový motor DC13 166 je primárně určen pro aplikace a zákazníky vyžadující vysoký výkon a stabilní jízdní vlastnosti, jimž však citlivost na hmotnost nebo omezení, jako je například zatížení přední nápravy, brání v použití o něco těžších motorů Scania V8, jejichž hodnoty výkonu začínají na 382 kW (520 k).

Zkušenosti z padesáti let analýzy nehod pomáhají při vývoji bezpečnostních systémů a nových vozidel

V letošním roce slaví Volvo již 50 let od doby, kdy tým společnosti Volvo pro výzkum nehod (ART) začal systematicky sbírat, analyzovat a využívat detailní informace o reálných dopravních nehodách. Takto získávané poznatky jsou neocenitelným zdrojem pro vývoj bezpečnostních systémů a návrh budoucích vozidel s cílem zlepšovat bezpečnost nákladních vozidel i dopravy obecně.

Sympozium Food goes digital ukázalo potřebu rychlých změn v logistice

Všechny sféry života procházejí masivními změnami, kterým dominuje transparentnost a digitalizace: pro výrobce potravin, pro maloobchod i pro poskytovatele logistických služeb má nová situace vážné důsledky. Pod heslem Food goes digital proběhlo v září dvoudenní sympozium za účasti více než 120 expertů z Německa a Nizozemska.

Autobusy Mercedes-Benz Tourismo jsou na trhu již 25 let

Automobilka Mercedes-Benz slaví 25 let od zahájení výroby autobusu Tourismo. Za čtvrtstoletí produkce prodala na 30 tisíc kusů tohoto nejprodávanějšího zájezdového autobusu v Evropě. V současné době je na trhu třetí generace bezkonkurenčně nejúspěšnějšího autobusu. V prodeji je dva roky, zákazníci oceňují zejména bezpečnost, nízké provozní náklady a vysokou úroveň pohodlí.

Výrobce STILL inovoval vysokozdvižný vozík řady RX 60-25/32

Rekordní zrychlení, rychlost jízdy až 21 km/h a další vylepšení rychlostí zdvihu. To jsou jen některé z nových vlastností vozíku RX 60 ve třídě nosnosti 2,5 až 3,5 tuny. Kabinu a ovládací prvky lze navíc optimalizovat tak, aby poskytovaly řidiči potřebný komfort. Inovovaný vozík lze využít k nakládání a vykládání nákladních vozidel z boku, k horizontální přepravě nákladových jednotek, ke stohování do regálů s výškami zdvihu až 7390 mm, k vychystávání a k přípravě zboží.

Inovace roku 2019: nový šestiválec MAN D15 a řada dalších novinek

Nový vznětový šestiválec MAN D15 byl ve světové premiéře představen jako pohon autobusů na mezinárodním veletrhu Bauma na jaře letošního roku. Od podzimu 2019 je nový motor MAN D1556 k dispozici jako pohon těžkých nákladních vozidel MAN modelových řad TGX a TGS.

spinner