Projednávání silničního balíčku vstupuje do další fáze

Projednávání silničního balíčku vstupuje do další fáze

Dopravní výbor TRAN Evropského parlamentu v září rozhodl o tom, že nebude chtít, aby se projednávání tzv. silničního balíčku vrátilo zpět do bodu nula, a dal mandáty vyjednavačům, aby za parlament zahájili trialog. Minulý týden o tom informovalo Sdružení ČESMAD Bohemia.

Již 3. října proběhlo první setkání zástupců evropských institucí v trialogu. Zpravodajkou pro část o vysílání pracovníků je česká europoslankyně Kateřina Konečná. Sdružení ČESMAD Bohemia věří, že finskému předsednictví se podaří zkoordinovat trialog tak, aby již před koncem roku našla rada shodu s parlamentem a komisí a v příštím roce byl balíček prohlasován.

Dopravcům z mnoha zemí status quo vyhovuje

Podle sdružení jsou stále státy, kterým vyhovuje status quo, protože se jim daří přebírat výkony dopravců z jiných zemí, i těch z České republiky. Jedná se především o Polsko, Rumunsko, Bulharsko, Litvu a Maďarsko. „Tamní firmy by byly nejraději, kdyby celý balíček spadl pod stůl. Z pozice české kamionové dopravy si však myslíme, že je třeba balíček dokončit,“ uvedl generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.

Neuralgickým bodem podle něj je v současnosti povinný návrat vozidla do čtyř týdnů do země registrace firmy. To nejvíce vadí dopravcům, kteří exportují své služby do jiných zemí, i do České republiky.

Nomádství je stále ve hře

Takových hlasů se podle Vojtěcha Hromíře objevuje stále dost, a pokud by se toto opatření odstranilo, mohlo by to otevřít cestu k dokončení balíčku. Zmizel by tak ovšem efektivní nástroj k omezení takzvaného nomádství. Přijetím balíčku by se sjednotila pravidla pro vysílání a měly by odpadnout komplikace plynoucí z odlišných nařízení o dodržování minimální mzdy v různých zemích.

(lan)

Foto: Krone

spinner