DN č. 11 - Mezinárodní kamionová doprava, Autobusová doprava, LUV, vychází 24.5., uzávěrka již 3.5.! 

Vydání 10/2017

​Návrh silničního balíčku má být představen již tento měsíc

Tento měsíc má Evropská komise předložit návrh první části tzv. silničního balíčku, která bude zahrnovat úpravu pravidel pro přístup na trh, sociálních předpisů a zpoplatnění infrastruktury. A v jeho rámci by měla být formulována i všeobecně platná pravidla ochrany trhu, jež jsou nyní řešena prostřednictvím národních předpisů typu MiLoGu či Loi Macron.

​Řady Volvo FH a FM umožňují výrazně snižovat TCO

Podíl silniční dopravy neustále roste a dopravci jsou proto nuceni své individuální výkony nejen zvyšovat, ale i ekonomicky optimalizovat. Zaklínadlem druhé dekády třetího tisíciletí je zkratka TCO (Total Costs of Ownership – celkové provozní náklady). Jak k této výzvě přistupuje značka Volvo Trucks, o tom jsme se mohli přesvědčit na jejich modelech FH a FM.

​FIATA jednala o aktuálních problémech světové dopravy a spedice

Švýcarský Curych se stal na přelomu března a dubna místem dalšího zasedání představitelů Mezinárodní federace zasilatelských sdružení (FIATA). Během bohatého třídenního programu představitelé FIATA jednali o aktuálních otázkách z oblasti dopravy a spedice.

​Co přinesl duben 2017 v dopravě

Někdejší posluchač dopravního inženýrství na ČVUT Václav Havel vložil ve své pozdější divadelní hře Audience do úst jedné postavy několikrát úsloví, které dosti zdomácnělo: „To jsou ale paradoxy, co?“ A takto by mohl nejen autor charakterizovat současnou situaci v Evropské unii.

V Doveru hrozí po brexitu dopravní kolaps

Důrazněji to říci nejde: jako „absolutní katastrofu“ očekává situaci po brexitu Guy Platten z představenstva oborového svazu námořní dopravy (UK Chamber of Shipping), pokud nedojde k zajištění bezporuchové a plynulé příhraniční dopravy v Doveru a dalších britských přístavech. Svaz sdružuje 170 britských majitelů námořních lodí včetně tankerů, výletních plavidel a trajektových podniků.


ČESMAD Bohemia: „Je třeba chránit tuzemský trh před nekalou konkurencí“

V poslední době se hodně hovoří o protekcionis­tických opatřeních některých západních zemí a opomíjí se skutečnost, že i na tuzemském trhu působí zahraniční dopravci a mnozí z nich těží z nízkých vstupů ve svých zemích, kterým české firmy nemohou plně konkurovat.


​DAF představil nové modely DAF CF a XF

Společnost DAF představila v dubnu nové generace svých modelových řad CF a XF. Podle výrobce se vyznačují významnými inovacemi motorů, jejich nové poháněcí soustavy a optimalizace aerodynamiky vedou ke snížení spotřeby paliva až o sedm procent a přinášejí další možnosti pro dosažení vyšší ziskovosti prostřednictvím nového systému správy vozového parku – služby DAF Connect.

​Začíná čtvrtý ročník soutěže Optifuel Challenge

V dubnu začal čtvrtý ročník soutěže v hospodárné jízdě Optifuel Challenge, kterou od roku 2012 pořádá značka Renault Trucks. Řidiči z jednotlivých zúčastněných zemí v ní porovnají své dovednosti za volantem modelu Renault Trucks T. Vítězové národních kol, kteří dosáhnou nejlepšího výsledku v hospodárné jízdě, se letos na podzim utkají ve velkém mezinárodním finále, v jehož závěru ten nejlepší z nich získá pro svoji společnost zbrusu nový model Renault Trucks T 480 Optifuel.

​Krone představil kontejnerové podvozky se zvýšenou nosností

Koncem dubna v Rotterdamu představil německý výrobce přípojných vozidel Krone své nové podvozky pro dopravu kontejnerů. Vedle některých nových technických řešení je jejich společným prvkem vyšší nosnost, které konstruktéři docílili snížením pohotovostní hmotnosti při zachování potřebné robustnosti šasi.

​ČD Cargo vloni téměř zdvojnásobilo zisk z roku 2015

Společnost ČD Cargo navázala v loňském roce na pozitivní výsledky posledních let a hospodařila se ziskem před zdaněním podle mezinárodních účetních standardů (IFRS) ve výši 970 milionů Kč. Do konsolidovaného výsledku Skupiny ČD pak segment nákladní dopravy, který je tvořen společností ČD Cargo a jejími kapitálovými účastmi, přispěl čistým ziskem po zdanění ve výši 935 milionů Kč.

​Blíží se premiéra autobusu Mercedes-Benz Tourismo RHD

Autobus Mercedes-Benz Tourismo RHD tvoří páteř mnoha autobusových vozových parků po celé Evropě i mimo ni. Nyní výrobce představil první fotografie jeho následovníka. Ten bude mít svou premiéru letos v říjnu v Belgii na veletrhu Busworld Kortrijk.

spinner