Spedice, logistika

Kvůli útokům na lodě rostou ceny i přepravní časy, řešením je železniční kontejnerová přeprava

26.12. - Vzhledem k aktuální eskalaci problémů v Rudém moři rejdaři zastavili využívání Suezského průplavu. Množí se totiž útoky na lodě. Někteří rejdaři lodě proto pozastavili a vyčkávají, většina ale oznámila, že lodě budou dočasně obeplouvat Afriku při cestě mezi Evropou a Asií. To má zásadní důsledek: vedle předpokládaného zvyšování ceny se velmi razantně prodlužuje tranzitní čas. Konkrétně o cca dva týdny, což představuje navýšení o zhruba 50 procent. Proto se teď očekává vyšší využití železničního spojení. Společnost PST CLC Mitsui-Soko zajišťuje sběrné kontejnery s pravidelnými odjezdy a servis je schopna okamžitě zajistit i pro celé kontejnery jak z, tak do Číny.

Rok 2023 byl pro logistiku výzvou

23.12. - Po období covidových uzávěr, kdy průmysl čelil narušení dodavatelského řetězce, začaly společnosti měnit své preference ohledně importu a exportu zboží. To potvrzují i interní statistiky námořní a letecké přepravy zboží společnosti DSV, podle kterých zůstala největším dovozcem do České republiky Čína. Oproti minulým rokům, kdy import do Česka rostl, došlo letos k poklesu o téměř 5 % na 5 538 zásilek. Naopak nejvíce zboží z Česka se vyvezlo do USA, kde společnost DSV zaznamenala mírný nárůst na 3 856 zásilek.

Do dvou let může být zasílání zboží s využitím nákladních dronů realitou

22.12. - Logistická společnost DB Schenker a startup Volocopter vyvíjejí ve spolupráci s Fraunhoferovým institutem již třetí verzi nákladního dronu VoloDron. Usilují o získání certifikace u Agentury Evropské Unie pro bezpečnost letectví (EASA). Uvedení do komerčního provozu se předpokládá do dvou let.

Novým nájemcem v ARETE Parku Plzeň Borská pole je Oxymetal CZ

21.12. - Třetí fond skupiny ARETE zaměřený na atraktivní výnosová průmyslová a logistická aktiva v regionu střední a východní Evropy dokončil development moderního výrobního areálu v rámci průmyslového parku ARETE Park Plzeň Borská pole. Dlouhodobým nájemcem areálu bude společnost Oxymetal CZ, která se specializuje na zpracování kovů a výrobu kovových součástí pro různá odvětví, včetně automobilového průmyslu, energetiky, stavebnictví a dalších segmentů ekonomiky. Její služby zahrnují řezání, ohýbání, sváření, a povrchovou úpravu kovů. Oxymetal sídlí ve Francii a má více než pětačtyřicet provozoven ve Francii a dalších evropských zemích.

Na cestě k autonomnímu venkovnímu provozu vysokozdvižných vozíků

20.12. - Specialista na intralogistiku Linde Material Handling (MH) a Aschaffenburgská univerzita aplikovaných věd (UAS) představily 5. prosince 2023 výsledky výzkumného projektu „KAnIS – kooperativní autonomní intralogistické systémy“ s živými ukázkami na zkušebním místě v závodě Linde v Aschaffenburgu. V několika dílčích projektech byla vyvinuta řešení pro náročné aplikace autonomních vysokozdvižných vozíků s protizávažím, které přepravují náklady v interiéru i exteriéru. Jeden z nich se zaměřil na kooperativní chování těchto vozíků, které si v reálném čase vyměňují informace prostřednictvím sítě 5G a okrajového serveru a mohou se navzájem varovat před překážkami. Projekt, který probíhal téměř čtyři roky, byl financován částkou přibližně 2,8 milionu eur v rámci programu výzkumu a vývoje „Informační a komunikační technologie“ Svobodného státu Bavorsko.

P3 na Liberecku vybuduje již třetí průmyslový park

20.12. - Evropský vlastník, správce a developer průmyslových nemovitostí P3 Logistic Parks získal do svého portfolia další pozemek. Umístění budoucího parku P3 Jeřmanice je vhodné zejména pro logistiku, a to díky nedaleké D35. Naváže tak na další dva P3 parky v okolí Liberce.

VGP představuje nový společný podnik v hodnotě 1,5 miliardy EUR s podílem 50:50

20.12. – Skupina VGP, evropský poskytovatel špičkových logistických a semi-industriálních nemovitostí, s potěšením oznamuje založení nového společného podniku (Joint Venture) s podílem 50:50 nazvaného „Saga“ se společností Areim, nezávislým správcem fondů a vlastníkem nemovitostí se sídlem ve Stockholmu.

​Skladon: Předběžné datum doručení avizuje jen polovina e-shopů

19.12. – Rychlost doručení, cena dopravy, možnost platby na dobírku nebo třeba garance doručení zboží do Vánoc. To vše jsou faktory, podle kterých si spotřebitelé vybírají, kde nakoupí své vánoční dárky a zda se do obchodu znovu vrátí. Společnost Skladon ve spolupráci s firmou Shopsys a Retino proto těsně před Vánoci opět zrealizovala Velký test logistiky, ve kterém na vzorku více než 200 e-shopů ukazuje, kde se pohybuje český logistický standard. Z výsledků vyplývá například to, že pouze 48 procent e-shopů doručuje zboží do druhého dne od objednání, často skloňovaný standard v podobě doručení D+1 tak v Česku stále není samozřejmostí.

Zájem o udržitelnost průmyslových parků roste

19.12. - V souvislosti s chystaným zavedením povinného nefinančního reportingu, v jehož rámci budou firmy muset referovat o tom, jak si vedou v oblastech životního prostředí, vztahů se zaměstnanci a odpovědnosti a etiky pracovních postupů, se průmyslové a logistické firmy začínají intenzivněji zajímat o udržitelná řešení. Tento zájem se pak promítá i do jejich nároků na nemovitosti, ve kterých sídlí. Z šetření společnosti Colliers, předního poskytovatele diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic, vyplývá, že problematiku zatím nejčastěji řeší velké nadnárodní společnosti, které od nemovitostí očekávají, že budou vybaveny udržitelnými technologiemi, jako jsou tepelná čerpadla, rekuperační jednotky, úsporné inteligentní osvětlení či fotovoltaika. Experti z Colliers předpokládají, že v příštím roce vzroste zájem o tohle téma i ze strany menších lokálních firem.

Společnost cargo-partner spustila LCL servis pro nebezpečné zboží

19.12. - Mezinárodní poskytovatel přepravy a logistiky cargo-partner opět rozšířil svoji nabídku LCL řešení a zavedl novou službu konsolidace námořní přepravy nebezpečného zboží z Číny do Evropy. Servis je vhodný pro různé automobilové produkty, včetně komponentů, autobaterií a elektronického zboží s různými typy integrovaných baterií.

spinner