Finanční služby

Nebankovní financování

Nebankovní trh hlásí stabilitu, překvapení se nekonají

Výsledky nebankovního trhu za loňský rok nepřinesly žádná překvapení. Trendy, které nastolily přirozený vývoj trhu, recese i daňové změny v roce 2008, stále pokračují. Posiluje operativní leasing a nebankovní úvěry, tahounem jsou nové technologie. Obecně lze říci, že vývoj nebankovního trhu včetně všech jejich produktů je dlouhodobě stabilní. Dokládá to i počet a složení největších „hráčů“ na trhu, které se dlouhodobě nemění. Podle České leasingové a finanční asociace (ČLFA), která sdružuje významné poskytovatele nebankovního financování, vložili její členové v loňském roce do české ekonomiky 118,2 miliardy Kč.

Jaromír Hájek (LeasePlan ČR) pro DN

„Operativní leasing se hodí i pro nejmenší autoparky“

Ještě v nedávné minulosti se o operativním leasingu hovořilo zejména v souvislosti s velkými firmami a jejich vozovým parkem. Podle generálního ředitele společnosti LeasePlan Jaromíra Hájka je však operativní leasing funkční i v těch nejmenších flotilách. „Úspory, které z něj plynou, jsou dosažitelné pro každého,“ říká.

Ing. Jiřina Tapšíková (ČLFA) pro DN

„Největší potenciál mají operativní leasing a faktoring“

Podnikatelské subjekty reagují na nedobrý ekonomický vývoj efektivnějším řízením svých nákladů. Proto se také zvyšuje poptávka například po operativním leasingu. Právě tento produkt má nyní podle předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace Jiřiny Tapšíkové společně s faktoringem největší růstový potenciál.

Ing. Jiří Matula (UniCredit Leasing) pro DN

UniCredit Leasing posílí spolupráci s UniCredit Bank

Na pozici generálního ředitele a předsedy představenstva společnosti UniCredit Leasing v České republice se po několikaletém zahraničním angažmá vrátil Jiří Matula, který dříve řídil aktivity společnosti mimo jiné na Slovensku. To je jistě dobrý důvod srovnat leasingové trhy v obou zemích a podívat se také na to, co čeká UniCredit Leasing v letošním roce.

Ing. Tomáš Síkora (ČAP) pro DN

„Povinné ručení čeká nevyhnutelné zvyšování sazeb“ 

Zákonné pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel (povinné ručení) se v loňském roce dostalo na samé dno rentability tohoto produktu pro jeho poskytovatele. Pojišťovny vybraly o jednu miliardu méně než v roce předchozím, přestože se počet pojištěných vozidel stále zvyšuje. „Trh je nucen upravit sazby na přijatelnou hranici rentability,“ řekl výkonný ředitel České asociace pojišťoven (ČAP) Tomáš Síkora.

Pojištění flotil

Správci flotil si na pojištění vozidel připlatí

Až do poloviny loňského roku se jednotlivé pojišťovny, které pojišťují užitková a nákladní vozidla ve firemních flotilách, předháněly ve výhodných nabídkách zákonného pojištění provozu motorových vozidel (povinného ručení), konkurence na trhu snížila sazby na minimum. Nakonec však přišel zásadní obrat, když pojišťovnám došla trpělivost s rostoucím rozdílem mezi vybraným pojistným a částkami vyplacenými za likvidaci pojistných událostí. ¨

Pojištění zásilek

Průzkum DSV: Nejméně opatrní jsou zákazníci silniční přepravy

PRAHA (13.4.) – Podle statistik spediční společnosti DSV v České republice je nejméně pojištěných zásilek na silnici. Naopak opatrné jsou firmy, které posílají své zboží po moři. Celkové procento pojištěných zásilek v posledních letech roste. Sjednat si k přepravě i cargo pojištění je jedna z cest, jak se vyhnout nepříjemné situaci, při které dojde k poškození či ztrátě zásilky. Maximální výše možné kompenzace náhrady škody z odpovědnosti mezinárodního dopravce jsou totiž limitovány podle hrubé váhy zboží a různých mezinárodních úm­luv.

Porovnání pojištění

Pojištění vozidel lze nově porovnat podle kvality

PRAHA (29.3.) – Pojištění svého vozidla či cestovní pojištění lze nyní možné nově vybrat nejenom podle ceny, ale i podle kvality produktů včetně připojištění. Revoluci přináší portál ČeskéPojištění.cz, který pro své uživatele v jedné kalkulaci porovnává řádově 20 tisíc kombinací. Nový systém porovnávání upozorňuje na fakt, že nejlevnější produkt nemusí být vždy ten nejvýhodnější.

Hospodaření UniCredit Leasingu

UniCredit Leasing poskytl v minulém roce financování za osm miliard Kč

PRAHA (26.3.) – Společnost UniCredit Leasing poskytla v roce 2012 financování movitých věcí v objemu osm miliard Kč a v žebříčku České leasingové a finanční asociace (ČLFA) získala druhou příčku. Tržní podíl společnosti na relevantním trhu financování movitých věcí dosáhl hodnoty 10,55 procenta. Při započítání nemovitostí dosáhl objem poskytnutého financování hodnoty více než 8,3 miliardy Kč.

LeasePlan

LeasePlan pomůže s obnovou vozového parku ČD

PRAHA (18.3.) – Společnost LeasePlan Česká republika obmění kompletní vozový park Českých drah. V následujících týdnech a měsících jim dodá 218 osobních a 63 užitkových automobilů. Všechny vozy pak budou provozovány formou operativního full service leasingu, na který se LeasePlan specializuje.

spinner