Balíkové služby

​Obrat společnosti DODO překročil hranici 1,5 miliardy korun

6.2. – Společnost DODO v roce 2023 doručila více než 6 milionů objednávek a dosáhla svého dosud nejvyššího obratu ve výši přes 1,5 miliardy korun. Pro DODO v minulém roce jezdilo přes 2 600 kurýrů a 1 200 vozů v 88 městech napříč šesti evropskými zeměmi. Firmě se v loňském roce podařilo úspěšně etablovat na německém a rakouském trhu a vybudovat silný management pro celý DACH region. V segmentu online potravin se DODO stalo nejvyužívanějším rozvozcem v Evropě.

​Česká pošta převzala 652 kamiqů od společnosti Drivalia

5.2. – Leasingová společnost Drivalia předala České poště 652 automobilů Škoda Kamiq. Jde o výsledek nejnovější zakázky, kterou Česká pošta na základě výběrového řízení Drivalii zadala. Všechny vozy budou provozovány v režimu operativního leasingu. Auta mají jednotnou bílou barvu i stejnou motorizaci 1,0 TSI 81 kW Fresh. Pošta si je pronajala na 36 měsíců a počítá s průměrným předpokládaným ročním nájezdem 25 tisíc kilometrů na jeden vůz. Předplacené služby zahrnují údržbu a předepsaný servis, komplexní pojištění, asistenční službu včetně nároku na náhradní vozidlo či sezónní pneumatiky.


Odložená platba ochrání před podvodníky i ty, kteří nechtějí platbu vůbec odkládat

1.2. – Nejen pohodlné placení, ale především bezpečnost. Situace v české e-commerce výrazně mění vnímání funkce odložených plateb – jejich obliba meziročně opět vzrostla, a to takřka o pětinu. Z dat Skip Pay, jednoho z největších českých poskytovatelů této služby, vyplývá, že v průběhu Vánoc využívalo odloženou platbu dokonce až 47,5 % zákazníků i jako pojistku bezproblémového nákupu. Pomohlo také to, že odložená platba začíná zajímat i menší e-shopy, které si své jméno teprve budují: jejich zájem o tuto službu podle dat Skip Pay meziročně stoupl až čtyřnásobně.

​Společnost DPD loni v Česku přepravila téměř 46 milionů balíků

31.1. – Společnost DPD, součást největší evropské sítě balíkové přepravy Geopost, přepravila v roce 2023 bezmála 46 milionů balíků (vnitrostátní přeprava a mezinárodní zásilky). Mezinárodní zásilky pak tvořily více než 10 milionů balíků. Češi, kteří nakupují na zahraničních eshopech, si pak velmi oblíbili ty polské, kde činil meziroční nárůst 45 %. Největší meziroční změnu pak zaznamenala přeprava do samoobslužných boxů a výdejních míst, do kterých bylo doručeno o 130 % více balíků. DPD otevřela pro své zákazníky v Česku 250 nových DPD Pickup Boxů na solární pohon a téměř 1300 nových výdejních míst, která jsou součástí největší celoevropské sítě výdejních míst Pickup (více než 100 000 míst).

Kurýři GLS doručili v prosinci do výdejních míst a boxů trojnásobně více balíků

22.1. - Výdejní místa balíků byla během hektické předvánoční sezóny důležitou součástí doručovací sítě v České republice. Že jejich obliba rok od roku strmě roste dokládají i data balíkového přepravce GLS. V prosinci 2023 narostl počet zásilek doručených do výdejních míst ve srovnání se stejným obdobím v roce 2022 o 136 %, do balíkomatů dokonce o 1567 %. Celkově jde o trojnásobný nárůst počtu balíků přepravených do výdejních míst a boxů během prosince 2023. I přes nižší spotřebu domácností a pokles segmentu e-commerce přepravila společnost GLS o pětinu více balíků než před loňskými Vánoci. Přepravce v letošním roce plánuje rozšíření počtu vlastních balíkomatů, a to minimálně na dvojnásobek.

​Novým CEO společnosti Wolt pro ČR se stal Tomáš Beniak

11.1. – Český Wolt má nové vedení. Novým CEO pro ČR se stal Tomáš Beniak, který do nynějška vedl Wolt také na Slovensku. Mezi hlavní priority společnosti pro letošní rok patří pod jeho vedením podpora expanze Woltu do regionů, posilování pozice v retailovém segmentu i posun B2B služeb.

​Skip Pay: Zákazníci chtějí rychlost, plynulost, bezpečnost a platit po svém

2.1. – Ve třetím čtvrtletí 2023 zaznamenala česká e-commerce meziroční propad o 11 %. I kdyby se dočkala vánočního zázraku a tento propad smazala, k výraznějšímu meziročnímu růstu za rok 2023 nedojde. Zároveň se zákazníci přizpůsobili vysokým životním nákladům a mají některé nové potřeby, kterým musí obchodníci jít naproti, chtějí-li uspět. Prim hraje stále cena, zákazníci jsou ale nyní náročnější i na služby, zabezpečení a inovace. Obchodníci se proto více zaměřují na klíčový moment celého nákupu – placení. Skip Pay přináší ty nejzásadnější platební trendy pro rok 2024.

Skupina Packeta, mateřská firma Zásilkovny, mění majitelskou strukturu

28.12. - Společníci skupiny Packeta, mateřské společnosti české technologicko-logistické firmy Zásilkovna, uzavřeli smlouvu o prodeji 100% podílu společnosti Packeta konsorciu CVC Capital Par­tners a Emma Capital; s kapitálovou podporou R2G. Transakce podléhá souhlasu příslušných regulačních orgánů a její uzavření se očekává v první polovině roku 2024. Podmínky transakce jsou důvěrné. Skupina Packeta je dlouhodobě zisková a v letošním roce dosáhne obratu 7,25 miliardy ko­run.

​Skladon: Předběžné datum doručení avizuje jen polovina e-shopů

19.12. – Rychlost doručení, cena dopravy, možnost platby na dobírku nebo třeba garance doručení zboží do Vánoc. To vše jsou faktory, podle kterých si spotřebitelé vybírají, kde nakoupí své vánoční dárky a zda se do obchodu znovu vrátí. Společnost Skladon ve spolupráci s firmou Shopsys a Retino proto těsně před Vánoci opět zrealizovala Velký test logistiky, ve kterém na vzorku více než 200 e-shopů ukazuje, kde se pohybuje český logistický standard. Z výsledků vyplývá například to, že pouze 48 procent e-shopů doručuje zboží do druhého dne od objednání, často skloňovaný standard v podobě doručení D+1 tak v Česku stále není samozřejmostí.

​DPD doručuje již do 100 000 výdejních míst Pickup v Evropě

14.12. – Největší balíkový přepravce v Evropě Geopost, jehož součástí jsou všechny evropské pobočky DPD včetně DPD v Česku, otevřel v Římě své 100 000. výdejní místo Pickup. Pro společnost to znamená významný strategický milník v rámci již tak silné sítě neadresného doručování (tzv. “out of home”), jejíž součástí jsou nejen výdejní místa Pickup, ale i samoobslužné Pickup Boxy. Všechna uvedená výdejní místa i boxy po celé Evropě mohou využívat samozřejmě i všichni čeští zákazníci DPD. Při mezinárodním doručování je zcela stěžejní, že balíček putuje po celou dobu pod jednou značkou DPD a za hranicemi není předán jinému přepravci. V Česku provozuje DPD již více než 4400 výdejních míst a samoobslužných boxů, které patří mezi nejpopulárnější v Evropě.

spinner