Firma Wolt loni v Česku meziročně zvýšila počet objednávek o 40 procent

Firma Wolt loni v Česku meziročně zvýšila počet objednávek o 40 procent

20.4. - České odbočce kurýrní firmy Wolt loni meziročně stoupl počet objednávek o 40 procent. Rozvážet také začala do 19 nových měst. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti a informací, které ČTK poskytla mluvčí Woltu Jana Jarošová. V letošním prvním čtvrtletí Wolt proti stejnému období loni zvýšil počet objednávek o třetinu. V maloobchodním sektoru, kde firma působí pod značkou Wolt Market nebo doručuje od partnerů, byl nárůst dvojnásobný. V pondělí budou v Praze protestovat kurýři Woltu i jejich kolegové z konkurenční foodory. Vadí jim zejména zavedení systému takzvaných dynamických odměn.

Společnost v tiskové zprávě sdělila, že kurýrům představila nový prvek v aplikaci, který umožňuje rychlejší vyzvednutí výdělku. "Momentálně nový systém testuje 50 procent kurýrů, do pár týdnů bude k dispozici všem partnerským kurýrům," uvedl generální ředitel Woltu pro Českou republiku Tomáš Beniak. "Každý kurýr se může rozhodnout, jakou objednávku pro rozvoz přijme a jakou odmítne dle svého vlastního uvážení. A to bez jakéhokoliv postihu," doplnil.

Z události pondělního protestu kurýrů Woltu a foodory na facebookové stránce vyplývá, že se ho plánuje zúčastnit zhruba 190 lidí a dalších 85 o něj projevilo zájem. Proti zavedení systému dynamických odměn budou kurýři Woltu v pondělí protestovat potřetí. Už dříve organizátoři protestů uvedli, že kvůli tomuto systému výdělky kurýrů klesly. Za nejasný označili způsob, jakým se odměny tvoří. Systém dynamických odměn na konci ledna zavedla také konkurenční foodora. Nespokojení kurýři po obou společnostech požadují minimální sazbu 80 korun za doručenou objednávku, transparentní proplácení vzdálenosti a částku 20 korun za každý ujetý kilometr.

Společnost Wolt už dříve uvedla, že cílem nového modelu odměňování, který podle ní vychází z dotazníků mezi kurýry, bylo dosáhnout spravedlivější výše honorářů. Společně s tím také sdělila, že očekává brzké zvýšení výdělků. To se ale podle organizátorů pondělního protestu nestalo. K dalšímu protestu kurýři přistoupili po několika pokusech o komunikaci s vedením obou společností, uvedli už dříve organizátoři.

Technologický start-up Wolt vznikl v roce 2014 ve Finsku. Nyní působí ve 27 zemích. Na český trh Wolt vstoupil v roce 2018, nyní jeho kurýři rozváží ve 44 českých městech. Foodora jako česká platforma pro rozvoz jídla vznikla v roce 2012 pod názvem Dáme jídlo. Aktuálně doručuje ve 189 českých městech. Ve stejném oboru v Česku podniká ještě například Bolt.

(čtk)

Foto: Wolt

spinner