Společnost PPL jede na vlně Parcelboxů

Společnost PPL jede na vlně Parcelboxů

Společnost PPL, přední přepravce balíků na tuzemském trhu, zaznamenává rekordní nárůst díky rostoucí popularitě e-commerce a objednávkám zahraničního zboží. Denně dokáže českým zákazníkům doručit až na půl milionu zásilek. Svou pozici na českém trhu plánuje posilovat PPL také letos, především rozrůstáním sítě výdejních a podacích Parcelboxů, ve kterých jednička na trhu vidí budoucnost doručování.

Reaguje tak na trend doručování na výdejní místa, který roste v Česku i jiných evropských zemích skokovým tempem. Do nového roku vstoupilo PPL s téměř 30 body sítě, v čele s novým překladištěm v Hradci Králové, i s moderní mobilní aplikací mojePPL. Na letošek připravuje mnoho inovačních novinek a špičkových technologií, mezi které patří i nové ekologické výdejní boxy.

V minulém roce rostl tuzemský přepravce PPL řádově až o deset procent v počtu přepravených zásilek. Letos se plánuje i nadále posouvat kupředu a doručit 68 milionů balíků. „Jednou z klíčových oblastí, na které se zaměříme v tomto roce, je posílení sítě boxů. Ty budou v logistickém odvětví s přibývajícím počtem e-commerce transakcí a rostoucí poptávkou po rychlém a pohodlném doručování hrát stále významnější roli,“ řekl Petr Horák, generální ředitel PPL CZ. Proto letos PPL plánuje navýšení počtů o pár tisícovek PPL Parcelboxů.

Doručování do výdejních boxů roste

V 60 procentech případů jsou zásilky z e-shopů doručovány přímo koncovým zákazníkům. Ti představují segment, který dlouhodobě roste na významu. Dle průzkumu společnosti DHL eCommerce si pak 4 z 10 Čechů rádi zajdou pro balíček do výdejního boxu. I proto se v posledních letech PPL zaměřuje na rozvoj tzv. out-of-home infrastruktury. Momentálně si koncoví zákazníci mohou své zboží vyzvednout ve více než 2 000 boxech a 4 000 partnerských provozovnách, PPL Parcelshopech.

První Parcelboxy uvedlo PPL do provozu na podzim 2021. Jejich vytížení i počet od té doby nebývale roste a před vánoční sezónou chce PPL provozovat 2 100 vlastních boxů a zavážet zhruba tisícovku boxů třetích stran. PPL Parcelboxy umožňují vyzvednutí zásilky, vracení zboží zpět odesílateli či posílání balíků mezi soukromými osobami díky službě Balík pro tebe.

Celkem 5 výhod na každý jeden Parcelbox

V oblasti logistiky představují PPL Parcelboxy nejen efektivní, ale také ekologické řešení doručování balíků. Jeden PPL box dokáže pojmout až 75 balíků najednou. Během jediné zastávky v dané lokalitě tak může řidič doručit desítky zásilek, což oproti doručení na desítky různých adres výrazně šetří nejen čas, ale i životní prostředí.

Ukazuje se, že čekat doma na balíček již ne každému vyhovuje. PPL Parcelboxy jsou proto instalované na frekventovaných místech, kterými jsou například sídliště, nákupní zóny či sportoviště, kudy lidé pravidelně chodí nebo jezdí z práce, na nákup či pro děti na kroužky. Balík si tak mohou vyzvednout při jedné cestě, třeba i pěšky, a nemusí vážit další zbytečnou cestu autem. Společnost PPL plánuje pokrýt celou republiku sítí Parcelboxů tak, aby se lidé mohli k tomu nejbližšímu dostat ve městě do pěti minut, mimo města pak do 10 minut. Kromě toho přináší PPL boxy také mnoho udržitelných výhod. Díky své plné recyklovatelnosti je lze rozebrat na součástky a veškerý plech, elektrosoučástky i plasty putují ze sběrného dvora k dalšímu využití. Zároveň jsou výdejní boxy méně energeticky náročné oproti jiným typům doručování.

Čerstvou novinkou pro rok 2024 je také ekologický box. Oproti standardnímu PPL Parcelboxu bude jeho ekologická varianta menší a poháněná pouze solární energií. V letošním roce plánuje PPL rozšířit svou síť o stovky těchto ekologických boxů.

Budoucnost logistického průmyslu

Kromě výdejních boxů vidí přední tuzemský hráč PPL budoucnost doručování zásilek také v automatizovaných výdejnách balíků či balíkových schránkách, které by v nadcházejících deseti letech mohly nahradit stávající poštovní schránky ve vchodech bytových domů. Logistický průmysl se dle PPL může také v budoucnu posunut k doručování prostřednictvím dalších způsobů autonomního doručování.

(PR)

Foto: PPL CZ

spinner