Balíkové služby

​Společnost UPS zveřejnila výsledky za čtvrté čtvrtletí

8.2. – Společnost UPS oznámila konsolidované tržby za čtvrté čtvrtletí 2022 ve výši 27,0 miliard USD, což je 2,7% pokles oproti čtvrtému čtvrtletí roku 2021. Konsolidovaný provozní zisk činil 3,2 miliardy USD, což je o 17,9 % méně než ve čtvrtém čtvrtletí čtvrtletí 2021 a pokles o 3,3 % na upraveném základě. Zředěný zisk na akcii činil za čtvrtletí 3,96 USD; upravený zředěný zisk na akcii ve výši 3,62 USD byl o 0,8 % vyšší než ve stejném období roku 2021.

​Autoklub ČR bude školit řidiče PPL CZ i v roce 2023

6.2. – Již předloni proběhl pilotní program vzdělávacích kurzů pro řidiče PPL CZ, který zajišťoval Autoklub České republiky. V minulém roce se spolupráce mezi tradiční motoristickou organizací a jednou z nejvýznamnějších tuzemských firem v oblasti balíkové logistiky rozběhla naplno. Proškoleno bylo na dvě stovky řidičů. Stejný rozsah je naplánován i letos, všechny kurzy proběhnou na polygonech sdružených v Asociaci center pro zdokonalovací výcvik řidičů AČR.

​Kurýři rozvážkové společnosti Wolt protestovali v Praze proti snížení honorářů

2.2. – Zhruba stovka kurýrů rozvážkové společnosti Wolt včera dopoledne demonstrovala na Václavském náměstí v Praze proti změnám v odměňování a snížení honorářů. Protestující se pak vydali na pochod Prahou k sídlu společnosti na Strossmayerově náměstí, kde protest ve 13:30 skončil. Organizátoři uvedli, že společnost změnila odměňovací systém, většině kurýrů se tak snížila finanční odměna za rozvážky o zhruba 20 procent. Po započtení inflace podle nich klesly příjmy kurýrů až o 50 procent. Společnost Wolt uvedla, že model odměňování změnila s cílem dosáhnout spravedlivější výše honorářů a vycházela z pravidelných dotazníků mezi kurýry. Očekává, že výdělky kurýrů brzy stoupnou.

​Společnost DODO utržila loni 1,3 miliardy korun

1.2. – Společnost DODO v roce 2022 doručila více než 5,8 milionu objednávek a dosáhla svého dosud nejvyššího obratu ve výši 1,3 miliardy korun. Pro DODO v minulém roce jezdilo 2 300 kurýrů a tisícovka vozů v sedmi evropských zemích, kde firma obsluhuje nadnárodní i lokální klienty napříč 13 segmenty – od potravin přes hotové jídlo až po drogerii, drobnou elektroniku a sportovní náčiní. V minulém roce firma dokončila také rebranding a po úplném zrušení služeb osobního asistenta se již plně soustředí na B2B byznys. Na další rozvoj a expanzi společnost v polovině roku získala 1,5 miliardy korun od investorů v čele s Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem.

Balíkový přepravce GLS se propojil se sítí AlzaBoxů

19.1. - Mezinárodní balíkový přepravce GLS začal doručovat balíky z e-shopů mimo svých balíkomatů GLS Parcel Box nově i do sítě AlzaBoxů. Společnost reaguje na dlouhodobě rostoucí oblibu balíkomatů, které v současnosti aktivně využívá již každý pátý Čech, jak vyplývá z průzkumu společnosti GLS, jenž každoročně realizuje pomocí aplikace Instant Research. Doručování do AlzaBoxů je dalším krokem ve zvyšování flexibility služeb GLS, který přispěje k většímu pohodlí zákazníků i ke snížení uhlíkové stopy přepravovaného zbo­ží.

​PPL CZ představuje novou mobilní aplikaci poskytující informace o zásilkách

14.1. – Společnost PPL uvádí novou mobilní aplikaci mojePPL, se kterou budou mít zákazníci veškeré informace o svých zásilkách neustále na dosah. Aplikace umožňuje sledovat doručované a podané zásilky, navigovat na nejbližší výdejní či podací místo nebo balíky poslat bez nutnosti tisku etikety. V následujících týdnech přibude do aplikace i nová funkce na měření balíků skrze mobilní fotoaparát.

​Podle Zaslat.cz zůstal počet balíku ve vánoční sezóně na číslech z předchozího roku

13.1. – I přes panující krizi se předpokládalo, že předvánoční sezóna přinese u balíkových dopravců další rekordní rok. Predikce se ale nenaplnila. Důvody? Patří mezi ně i pozdější nástup vrcholu sezóny. Ačkoliv u některých dopravců objemy v přepravě krátkodobě překonaly statistiky roku 2021, stoupající trend se neudržel a celkový výsledek je srovnatelný s předchozím rokem. Navíc v dopravě ubylo až 5 % zásilek nad 10 kilogramů, vyplývá z dat společnosti Zaslat.cz.

​Martin Marek: Díky chytrému plánování bude doručení čím dál rychlejší a udržitelnější

6.1 – Logistika je nedílnou součástí nákupního procesu a zákazníci začínají její význam čím dál jasněji pociťovat, protože na internetu dnes pořizují vše – od elektra, přes nábytek a drogerii až po potraviny. Celých 87 % zákazníků dle dat společnosti Bringg zastává názor, že pozitivní zkušenost s doručením zboží je právě to, co je přesvědčí, aby od konkrétního prodejce nakupovali opakovaně. Nakupování online se postupně stalo mainstreamem a úroveň logistických služeb je proto stále více pod lupou. Ostrá konkurence mezi obchodníky přinesla ještě větší důraz na rychlost, flexibilitu, péči o zákazníka, ale i kvalitu kurýrů, na které dnes úspěch e-commerce stojí a padá. Doručení zboží je navíc čím dál závislejší na technologii a práci s daty – ať už kvůli efektivitě logistického procesu, informovanosti zákazníka nebo kvůli zajištění bezpečné předávky zboží. Jakých pět trendů bude v následujících pěti letech formovat logistiku a skrze ni i e-commerce?

DPD zaznamenalo přes 500 tisíc balíků v přepravě

21.12. – Společnost DPD, součást největší evropské sítě balíkové přepravy DPDgroup, zaznamenala v pondělí 19. prosince rekordní počet balíků v přepravě – před 500 tisíc. To je oproti běžným dnům mimo sezónu zhruba dvakrát tolikPosledním garantovaným dnem, kdy měly e-shopy předat balíčky k přepravě, aby byly u svých adresátů včas do Vánoc, byl v rámci DPD 20. prosinec.

Společnost ​PPL CZ doručuje o Vánocích 2022 bez zaváhání

16.12. – Předvánoční období je spojeno s enormním nárůstem online nákupů, čímž se mnohonásobně zvyšuje i poptávka po přepravě zásilek. To si žádá velkou připravenost ze strany balíkových přepravců, kteří se na toto sezonní období chystají v průběhu celého roku. Investice do digitalizace a rozšíření přepravních kapacit umožňují přepravní společnosti PPL CZ odbavovat v letošní sezoně velké objemy zásilek, a to jak po stránce kapacitní, tak i kvalitativní. Úspěšnému zvládání zvýšených objemů zásilek pomáhá i rozšířená síť PPL Parcelshopů a PPL Parcelboxů, kdy mají zákazníci PPL aktuálně v České republice k dispozici 4000 výdejních mís­t.

spinner