​Kurýři rozvážkové společnosti Wolt protestovali v Praze proti snížení honorářů

​Kurýři rozvážkové společnosti Wolt protestovali v Praze proti snížení honorářů

2.2. - Zhruba stovka kurýrů rozvážkové společnosti Wolt včera dopoledne demonstrovala na Václavském náměstí v Praze proti změnám v odměňování a snížení honorářů. Protestující se pak vydali na pochod Prahou k sídlu společnosti na Strossmayerově náměstí, kde protest ve 13:30 skončil. Organizátoři uvedli, že společnost změnila odměňovací systém, většině kurýrů se tak snížila finanční odměna za rozvážky o zhruba 20 procent. Po započtení inflace podle nich klesly příjmy kurýrů až o 50 procent. Společnost Wolt uvedla, že model odměňování změnila s cílem dosáhnout spravedlivější výše honorářů a vycházela z pravidelných dotazníků mezi kurýry. Očekává, že výdělky kurýrů brzy stoupnou.

Organizátoři protestu na dnešek vyhlásili jednodenní stávku, kterou chtějí vyjádřit nespokojenost s přístupem společnosti k jejím kurýrům. Podle nich firma pravidelně snižuje proplacené honoráře, které kurýři v mobilní aplikaci vidí před přijetím objednávky. Vadí jim také to, že jsou kurýrům nevýhodně započítávány kilometry, které ujedou.

Účastníci protestu dorazili na Václavské náměstí v modrých bundách s logem firmy Wolt. Někteří přijeli i na kolech. S sebou přinesli transparenty s nápisy jako "Kurýr není otrok" nebo "Wolt = bída", pískali na píšťalky a provolávali různá hesla, nejčastěji bylo slyšet "hanba". Kolem poledne se protestující za neutichajícího pískotu a provolávání hesel vydali k budově společnosti, jejímž zástupcům chtěli předat své požadavky. Budova ale byla zavřená a organizátoři vyzvali kurýry, aby se do doby, než s nimi firma začne jednat, nepřipojovali do aplikace Wolt.

Zástupci Woltu v tiskové zprávě uvedli, že původně byli připraveni požadavky protestujících včera převzít, kvůli uzavření budovy z bezpečnostních důvodů to ale nebylo možné ani v kancelářích, ani před budovou. "Nemění to však nic na tom, že jsme jednání otevřeni a chceme se s partnerskými kurýry potkat a jejich podněty si vyslechnout. Zástupce protestu jsme o této skutečnosti obratem informovali a nabídli jim možnost náhradního setkání," uvedli.

Podle firmy kurýři dlouhodobě požadovali stanovení odměn podle délky trasy a zobrazení částky za rozvoz před přijetím objednávky. Wolt má v ČR přes 7000 kurýrů a dotazníkové šetření provedla mezi 1000 respondenty. Podle společnosti většina z nich zavedené změny vnímá pozitivně. Rovněž uvedla, že denní výdělky jsou nyní významně zkreslené tím, že do systému se připojuje rekordní množství lidí, kteří ho chtějí vyzkoušet, lze podle ní ale očekávat, že situace se brzy vrátí k normálu.

Nový model odměňování má podle společnosti lépe odrážet úsilí vynaložené pro doručení objednávky. "Kurýři jsou tak přesněji hodnoceni podle reálné vzdálenosti a náročnosti zakázky. Odměnu vidí s předstihem, takže se mohou rozhodnout, zda objednávku přijmou," napsali v tiskové zprávě zástupci Woltu.

Na základě dat ze systému budou podle nich výdělky bez spropitného činit v průměru mezi 250 až 300 Kč za hodinu v Praze a Brně, na podobnou částku chce firma cílit i v regionech. Proto žádá kurýry, aby s hodnocením nově zavedeného systému počkali.

Jeden z protestujících řekl, že systém odměňování se změnil minulý týden a na přijetí objednávky v aplikaci mají kurýři 15 vteřin. Protestujícím podle něj mimo jiné také vadí, že nově dostanou za dvě objednávky z jednoho podniku honorář jako za jednu. V petici proto požadují dvě odměny za duplicitní objednávky.

Technologický start-up Wolt vznikl v roce 2014 ve Finsku. Nyní působí ve 23 zemích. Na český trh Wolt vstoupil před pěti lety, v současné době působí ve dvacítce měst. Ve stejném oboru v Česku podnikají třeba rozvozci Dáme jídlo či Bolt.

(čtk)

Ilustrační foto: Wolt

spinner