​Vzrostl počet vůdců malých plavidel, je třeba více přístavišť

​Vzrostl počet vůdců malých plavidel, je třeba více přístavišť

17.3. - Ministerstvo dopravy eviduje rostoucí počet žádostí o oprávnění vůdců malých plavidel. Na výstavě For Boat v pražských Letňanech to řekl ministr dopravy Martin Kupka. Je proto podle něj nutné zvýšit kapacity vodních cest, tedy například počet přístavišť nebo mol. Do letní sezony Ředitelství vodních cest (ŘVC) plánuje otevřít nová přístaviště na Vltavě v Davli a Labi v Ústí nad Labem-Brné, Brandýse nad Labem a v Kolíně. Pokračuje prodlužování Baťova kanálu na Moravě. Celkem se letos otevře 18 nových stání.

Loni podle Kupky zprovoznilo ŘVC šest nových přístavišť pro rekreační plavidla a pět pro osobní lodě na Labi a Baťově kanále. "Labská přístaviště po jejich dokončení loni v létě navštívilo už 1000 plavidel," řekl Kupka. Mezi 18 novými stáními plánuje ředitelství otevřít stání malých plavidel u plavební komory Vrané nad Vltavou a stání služebních plavidel policie v Praze a Nymburce.

Na jaře zahájí ŘVC podle jeho ředitele Lubomíra Fojtů práce na přístavišti malých plavidel v Nymburce a následně na přístavišti osobních lodí v Brandýse nad Labem. Otevřou se v plavební sezoně v příštím roce. "Také Uherské Hradiště by se mělo letos dočkat zvýšení kapacity pro přistávání, kde vybudujeme nové plovoucí molo," uvedl Fojtů. Na loni zprovozněném stání ve Vraném nad Vltavou letos ředitelství naváže stavbou v Roztokách, Hoříně a Dolánkách. "Během roku bychom měli zahájit i stavby ve Štěchovicích a v Praze-Modřanech," dodal Fojtů.

Na konci roku by mělo začít také rozšiřování přístavu Veselí nad Moravou jako součást plavebního okruhu do Vnorov na Baťově kanále. Mohly by také začít práce na doplnění zázemí přístaviště Strážnice a novém rekreačním přístavu Kamýk nad Vltavou. Zahájení poslední tří zmíněných staveb ale podle Fojtů závisí na povolovacích procesech a výběru zhotovitele.

V současnosti stavaři pracují na prodlužování Baťova kanálu do Hodonína. "Novou plavební komorou Rohatec-Sudoměřice proplují první lodě v roce 2026," řekl Kupka. Letos ŘVC také zprovoznilo servisní centrum Roudnice nad Labem a bude podle Kupky hledat další vhodná místa na výstavbu dalších. Ta mají zlepšit dostupnost bezpečného tankování pohonných hmot a odběru odpadních vod.

(lan)

Ilustrační foto: Pixabay

spinner