transport logistic 2011

Česká logistika se představila v Mnichově

Česká logistika se představila v Mnichově

Vlastní národní expozicí a účastí celkem 45 vystavovatelů se minulý týden Česká republika představila na největší světové výstavní události v oboru dopravy a logistiky. Čtyřdenního veletrhu transport logistic 2011 v Mnichově se díky finanční podpoře ministerstva průmyslu a obchodu zúčastnily zástupci prakticky všech oborů dopravy, logistiky a doprovodných služeb.

Nikoli co do výstavní plochy, ale co do počtu vystavovatelů byla Česká republika na veletrhu šestou nejzastoupenější zemí. „Stejně jako v ledním hokeji by však Česká republika mohla mít i na tomto poli na víc,“ poznamenal k tomu při návštěvě české expozice s úsměvem ředitel veletrhu Eugen Egetenmeier.

„Společným vystoupením v Mnichově české podniky dokázaly, že se dokážou povznést od konkurence ke spolupráci v zájmu celé české logistiky,“ komentoval rozsáhlou českou účast bývalý prezident České logistické asociace Ing. Miroslav Rumler. Na tiskové konferenci Stopa české logistiky se v rámci Českého večera na veletrhu představil Svaz spedice a logistiky ČR, který letos slaví dvacáté výročí založení. Česká logistická asociace na veletrh přivezla nový korporátní design. Následný raut dokázal, že Česká republika má co nabídnout i na poli gastronomie.

Zaměřeno na zelenou logistiku

Celému veletrhu letos dominovalo téma „zelená logistika“, jemuž byla vyhrazena i úvodní reprezentativně obsazená konference. Německý spolkový ministr dopravy Peter Ramsauer se na ní zapojil do vrcholící diskuse o povolení provozu nadrozměrných silničních souprav a vyslovil se pro rozšíření jejich zkoušek na celé území Německa. „Bez nich to dále nepůjde,“ řekl ministr s tím, že to je jedna z hmatatelných cest v zájmu ochrany klimatu. Ministr v této souvislosti vyzdvihnul i význam rozvoje vnitrozemských vodních cest. Letošní obrat oboru logistiky v Německu Peter Ramsauer odhadl na 222 miliard €.

Veletrh byl svědkem celé řady významných událostí ve všech dopravních odvětvích – ruský Aeroflot na něm například oficiálně vstoupil do aliance SkyTeam Cargo, litevské železnice podepsaly smlouvu o přepravě zboží mezi Litvou a Polskem a sdružení jaderských přístavů NAPA si jej vybralo pro své první veřejné vystoupení. Skvěle obsazené doprovodné konfence MariLog (námořní doprava) a Air Cargo Europe (letecká doprava) přiblížily poslední vývoj oboru, zejména pokud jde o poslední bezpečnostní iniciativy. Zvláštní fórum bylo věnováno budoucnosti logistiky v zemích Visegrádské čtyřky.

Celkem veletrh přivítal téměř 1900 vystavovatelů, o sedm procent více než při posledním ročníku v roce 2009. Také konečných 51 tisíc návštěvníků překonalo odhad pořadatelů. K vyššímu zájmu přispělo jak výrazné oživování německého hospodářství, tak opět vyšší podíl zahraničních vystavovatelů. Národní expozice vedle České republiky v Mnichově zřídilo celkem 14 zemí, nově například Bulharsko, Estonsko a Norsko. Mezi vystavovateli ze Slovenska byly nově Zväz logistiky a zasielateľstva Slovenskej republiky a ČESMAD Slovakia.

Další ročník veletrhu se uskuteční v roce 2013; příští rok uspořádá Messe München jeho asijskou variantu transport logistic China 2012 v Šanghaji.

(spa)

spinner