Poradna STILL ČR: Nepodceňujte pravidelné mytí vozíků

Poradna STILL ČR: Nepodceňujte pravidelné mytí vozíků

15.4. - Opotřebované části zdvihové soustavy, rezavějící řetězy nebo hydraulika, která nefunguje, jak by měla. To jsou časté problémy, které vznikají, pokud manipulační technice nevěnujete dostatečnou péči. Její součástí by mělo být i pravidelné mytí vozíků. Jak často by se měly čistit, čemu tím předcházíte a co by měl celý proces zahrnovat, radí Jakub Šimánek, technický ředitel STILL ČR. Společnost totiž disponuje mobilní myčkou, jejíž koncept je celosvětovým unikátem.

Jak často a proč by se manipulační technika měla mýt?

Zákazníkům doporučujeme, aby ji myli alespoň jednou ročně. Díky pravidelnému čištění totiž udržíte dobrý stav stroje včetně jeho pojezdového ústrojí a hydraulické soustavy. Zejména v náročných podmínkách, jako je třeba prašné prostředí ve stavebnictví nebo textilním či papírenském průmyslu, technika trpí a zbytečně se zkracuje životnost některých dílů. Tu v některých případech pravidelným mytím prodloužíte až třikrát. Proces také pomůže odhalit vznikající závady, které se mohou časem zhoršovat, takže jejich řešení pak může být nákladnější. Pod nečistotou se totiž mohou skrývat různá poškození. Závady zjištěné při mytí lze naproti tomu včas konzultovat a řešit s naším servisním oddělením. Péči o vozíky ocení i jejich řidiči. Zvýšíte tím komfort jejich pracovního prostředí a současně i bezpečnost, protože při řízení budou mít přes umytá sklad lepší výhled. Díky unikátní technologii navíc garantujeme až na 30 dní bezinfekčnost vozíků, takže kromě bezpečnosti chráníte i zdraví zaměstnanců. V neposlední řadě čistý vozík napomáhá i příznivé prezentaci vaší firmy.

Jakým ekonomickým škodám firma předchází pravidelnou péčí o vozíky?

Úspora nákladů na opravu a servis při odstavení vozíků kvůli závadám způsobených nedostatečnou péčí může dosahovat částek v řádu tisíců, ale také desetitisíců korun – v závislosti na rozsahu poškození. K tomu si připočtěte pronájem dalšího vozíku, protože potřebujete výpadek nějak pokrýt. Pravidelnou péčí navíc udržujete hodnotu techniky pro případný budoucí prodej.

Co všechno proces mytí zahrnuje?

Nejprve odstraníme staré mazivo smíšené s prachem z pohyblivých částí, další nečistoty a už nevyhovující náplně. Poté vše vysušíme stlačeným vzduchem, a nakonec mechanické části opět nově promažeme.

Jak dlouho mytí trvá?

Pokud není třeba čištění interiéru, ale jde jen o vyfoukání prachu, stačí nám půl hodiny. Hodinu trvá mytí včetně čištění motorového prostoru. Kompletní služba, do níž patří například i čištění bateriového prostoru, zabere 1,5 hodiny.

Je potřeba nějaká součinnost ze strany zákazníka?

Zákazník se nemusí o nic starat. Vše, co od něj potřebujeme, je místo o velikosti 30 x 8 metrů. Myčka se obejde bez přívodu vody i elektřiny, je zcela soběstačná. Není nutné kvůli ní přerušovat provoz, po domluvě je ale samozřejmě možné čištění provádět ve večerních či brzkých ranních hodinách nebo o víkendu. Přítomnost zaměstnanců u mytí také není nezbytná. Během jednoho dne dokážeme vyčistit až patnáct vozíků. Nemyjeme pouze stroje značky STILL ČR, ale i od dalších firem.

Co vše lze v myčce čistit?

S nadsázkou všechno do výšky čtyř a délky osmi metrů. Myjeme ručně vedené vozíky, čelní spalovací i elektrické. Postaráme se o auta, přepravky, boxy a mnohé další. Dokážeme čistit i v interiérech. To už pochopitelně není myčka, ale náš koncept parního čištění a dezinfekce.

Jak dodržujete ekologické požadavky?

Celý proces splňuje nejpřísnější normy. Při mytí z manipulační techniky odstraňujeme velké množství nečistot. Mobilní myčka STILL ČR se o tyto odpady postará s extrémní šetrností a bez jakýchkoliv nároků na zákazníka. Máme v ní samostatnou čističku odpadních vod, která obsluze nahlásí, kdy je potřeba znečištěnou vodu odstranit. O její následnou ekologickou likvidaci se stará náš externí partner. Dodržujeme všechny postupy pro nakládání s odpady v souladu s certifikací ISO. Firmy, které jí disponují, by rovněž měly využívat služeb certifikovaných dodavatelů.

A co čištění svépomocí?

Jako dodavatelé vozíků vítáme, když se o ně jejich provozovatelé dobře starají – vliv péče na životnost těchto strojů je opravdu patrný. Některé aktivity, jako například mytí tlakovou vodou, je však lepší přenechat odborníkům. Obsluha naší mobilní myčky má pro mytí předepsané postupy. Ví například, kam může tlakovou vodu zamířit a kam v žádném případě ne, aby se nedostala do různých chráněných částí, jako jsou konektory kabelových svazků, elektronické moduly, některé části motoru a hydraulické soustavy. Když se vozík umyje neodborně, mohou vznikat nahodilé závady, které se špatně hledají a odstraňují, což stojí čas a peníze. Takže kvalitní mytí jednou za rok doporučujeme provádět jen s odborníky.

(pav)

Foto. STILL ČR

spinner