Logistické centrum v Dobrovízi koupila korejská investiční společnost

Logistické centrum v Dobrovízi koupila korejská investiční společnost

16.10. - Korejští investoři získali největší tuzemské logistické centrum pojmenované po hlavním nájemci - Amazonu. Novým vlastníkem obří haly s pronajímatelnou plochou 125 000 m2 se stal Samsung Securities. Včera o tom informoval mediální zástupce fondu LOGISTIS Jiří Hlinka.

Nemovitost, v níž má lídr internetového prodeje Amazon nájemní smlouvu až do roku 2030, prodával investiční fond LOGISTIS, jenž je spravován mezinárodní asset manažerskou společností AEW. Ta dobrovízský areál vlastnila od jeho dokončení v roce 2015. „Kupní cena, kterou za budovu Amazonu nabídl korejský partner, přesáhla naše představy a motivovala naše investory k prodeji navzdory tomu, že naším primárním záměrem bylo cennou nemovitost si v portfoliu ponechat. Celý proces přitom trval kolem pěti měsíců,“ uvedla Monika Hubková, asset manažerka LOGISTISu, která měla off-market transakci na starosti.

Obě strany akvizice se dohodly, že přesnou prodejní cenu nebudou publikovat. I tak se jedná o jednu z největších letošních transakcí na tuzemském investičním trhu. Zveřejněný poměr mezi ročním nájmem a transakční cenou (tzv. yield) dosáhl úrovně kolem 4 %. Podle poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate byl obdobný yield realizován u nejlepších kanceláří v centru Prahy. U industriálních nemovitostí jde z hlediska výnosu o rekordní transakci.

Logistické centrum Amazonu v Dobrovízi je moderní, s vysokou certifikací ekologického provozu BREEAM Excellent a dlouhodobě obsazené špičkovým nájemcem, který díky rostoucím tržbám a aktivitám soustavně expanduje. Jeho distribuční základna v Dobrovízi se soustředí na příjem, balení a odesílání zboží, jako jsou knihy, hračky anebo domácí potřeby koncovým zákazníkům.

„Právě profil Amazonu a jeho aktivit zajímal Samsung Securities podobně jako samotná nemovitost, která se pyšní výjimečnou polohou v bezprostřední blízkosti mezinárodního Letiště Václava Havla v Praze. Zároveň nás překvapila míra angažmá externích poradců, kteří se do velké míry orientují také na korejské subjekty, jež mají o evropské nemovitosti nebývalý zájem. U všech zúčastněných stran oceňujeme vysokou profesionalitu,“ dodala Monika Hubková.

„Jsme opravdu rádi, že jsme mohli při této významné a extrémně zajímavé transakci zastupovat našeho dlouhodobého klienta AEW a jejich investiční fond LOGISTIS. V minulosti jsme již pomáhali při nákupu tohoto projektu distribučního centra Amazonu v Dobrovízi a jsme hrdí na to, že jsme LOGISTIS zastupovali po celou dobu, kdy drželi tuto investici v České republice,“ uvedl Michal Hink, vedoucí partner Dentons pro Českou republiku a spoluvedoucí nemovitostní praxe.

LOGISTIS se primárně věnuje výstavbě skladových hal ať už na spekulativní výstavbu nebo výstavbu klientovi přímo na míru. Fond aktuálně vlastní 138 industriálních budov v 54 lokalitách s kapacitou 4,2 milionů čtverečných metrů. Dalších 465 tisíc m2 je ve výstavbě a přes 700 000 m2 ve stádiu přípravy. Celkem 59 % nemovitostí je alokováno ve Francii, 19 % v Německu a Beneluxu, 10 % v Itálii a ve Španělsku a 12 % v zemích střední a východní Evropy, včetně České republiky. Na další expanzi má LOGISTIS připravených 750 milionů EUR. Soustředit se chce na výstavbu velkých logistických (nejlépe multimodálních) komplexů. Druhou skupinou nemovitostí, které by chtěl ve svém portfoliu rozšířit, jsou menší městské sklady. Takzvané City Docky bude fond dále rozvíjet ve Francii a v Německu, kde již nakoupil první projekt v Berlíně.

(red)

Foto: LOGISTIS

spinner