V Česku chybí přes 20 000 profesionálních řidičů, v létě jsou problémy větší

V Česku chybí přes 20 000 profesionálních řidičů, v létě jsou problémy větší

2.8. - V Česku nadále chybí profesionální řidiči kamionů a autobusů. Kamionoví dopravci postrádají až kolem 15 000 šoférů, dalších 5000 řidičů schází autobusových přepravcům. Vyplývá to z odhadů sdružení Česmad Bohemia. Problém s nedostatkem řidičů se během léta kvůli dovoleným ještě prohlubuje, což komplikuje přepravy.

"Je faktem, že odvětví silniční dopravy trpí trvalým nedostatkem kvalitních řidičů, a to nejen v ČR, ale i ve všech evropských zemích. Je to extrémně znát v letních měsících, kdy si někteří řidiči vybírají dovolenou a dopravci nejsou schopni plně uspokojovat poptávku," uvedlo sdružení.

Dopravci se snaží doplňovat stavy různými způsoby. Zabývá se tím například dceřiná firma Česmadu Institut silniční dopravy (ISD). Ta mimo jiné provozuje pracovní a poradenský portál Truckjobs.cz, jehož prostřednictvím dopravní firmy oslovují řidiče kamionů a autobusů. "V červnu 2021 byl Truckjobs.cz prostřednictvím své skupiny schopen oslovit více než 30.000 řidičů z České i Slovenské republiky. Během července 2021 se k této skupině přidaly další stránky a skupina tohoto portálu se rozrostla o dalších 22.000 řidičů," uvedl ředitel ISD Tomáš Bicera.

Pandemie koronaviru prohloubila i další dlouhodobé problémy nákladní dopravy. Jde například o propady v počtu zakázek a ztráty kvůli čekáním na hranicích. V posledních týdnech navíc nákladní dopravci řeší problémy s dodávkami a jejich plánováním. Řada podniků tak podle sdružení nyní čelí velkým ztrátám.

(čtk)

Ilustrační foto: Česmad Bohemia

spinner