​SP ČR: Průmysl v prosinci táhla výroba motorových vozidel

​SP ČR: Průmysl v prosinci táhla výroba motorových vozidel

7.2. - Průmyslová produkce v prosinci meziročně reálně klesla o 0,7 %, samotný zpracovatelský průmysl vzrostl o 1,9 %. Za celý loňský rok pak průmysl poklesl o 0,4 %, zpracovatelský naopak vzrostl o 1 %. Bez příspěvku výroby motorových vozidel by ale skončil v záporných číslech. Výsledky svědčí o slabé kondici odvětví poznamenané předchozím zdražením vstupů, slabou poptávkou a dalšími překážkami. Uvedl to Svaz průmyslu a dopravy ČR.

I přes určité zlepšení zakázek a mírného růstu výroby ve zpracovatelském průmyslu, které nastaly v loňském prosinci, je třeba být v nejbližších měsících s optimismem opatrný. „Výsledky loňské průmyslové produkce nejsou příliš povzbudivé vzhledem k dřívějším očekáváním. Na počátku předchozího roku se objevovaly náznaky dílčího oživení a průmysl začal mírně růst v návaznosti na určitou stabilizaci cen energie na velkoobchodních trzích, uvolnění dodavatelských řetězců apod. Optimističtější predikce ale byla v průběhu loňska postupně revidována a odkládána. Výsledky průmyslové produkce významně ovlivnil sektor automotive a ostatních dopravních prostředků, kterému se v prvních měsících roku dařilo často udržet celý průmysl v kladných číslech. To se podařilo i za celý rok 2023. V kladných hodnotách skončila dále nakonec také například výroba elektrických zařízení či farmaceutických výrobků. Nicméně většina ostatních odvětví v uplynulém roce snižovala svůj výkon. Zejména klesala odvětví výroby nekovových minerálních výrobků, výroby základních kovů, hutnictví a slévárenství a oproti roku 2022 se snížila i výroba elektřiny. Firmy se často potýkaly s dražšími vstupy v důsledku mzdových nákladů či v mezinárodním porovnání vysokých cen energie a zároveň se musely a musí vypořádat se slabou poptávkou,“ komentoval situaci Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politicky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Hodnota nových zakázek v prosinci dle ČSÚ meziročně nepatrně o 0,9 % zvýšila. V reálném vyjádření se ale jedná stále o pokles. „Firmy v nedávném šetření SP ČR a ČNB zkraje roku predikovaly další zhoršení zakázek v první polovině letošního roku. Index nákupních manažerů jako předstihový ukazatel pak poukazuje na omezení výroby či nákupní aktivity, a to napříč celou EU, včetně našich hlavních obchodních partnerů. Podniky tedy do dalšího roku nevstupují v dobré kondici, věříme ale v postupné, byť pomalé a pozvolné zlepšení situace vlivem snížení inflačních tlaků, částečného obnovení poptávky a příznivějšího ekonomického výhledu u nás i v zahraničí,“ dodal Bohuslav Čížek.

(lan)

Ilustrační foto: Škoda Auto

spinner