Kraj Vysočina přidá silničářům skoro 50 mil. Kč na zimní údržbu a opravy vozovek

Kraj Vysočina přidá silničářům skoro 50 mil. Kč na zimní údržbu a opravy vozovek

2.6. - Kraj Vysočina přidá silničářům skoro 50 milionů korun na úhradu zvýšených nákladů letošní zimní údržby vozovek a na jejich vysprávky. Kvůli dlouhé zimě musely sypače jezdit i deset dní v dubnu. Návrh zvýšit příspěvek na provoz krajské správy a údržby tento týden projednala rada kraje a doporučila ho schválit krajskému zastupitelstvu, které bude v polovině června. Vyplývá to z údajů na webu kraje.

Náměstek hejtmana Miroslav Houška uvedl, že 38 milionů korun na zimní údržbu by měli silničáři dostat z peněz, které zůstaly kraji z loňského hospodaření. Dalších 11,9 milionu korun by měla krajská správa a údržba dostat na opravy silnic rozbitých po zimě. Náměstek uvedl, že jde o částku, kterou vloni správa ze svého provozního příspěvku nevyužila, protože měla naopak menší náklady.

Prohrnování a sypání silnic na Vysočině podle ředitele Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Radovana Necida za celou minulou zimu stálo 221 milionů korun, zatímco o rok dřív to bylo 161 milionů Kč. V žádosti o navýšení provozního příspěvku krajská správa uvedla, že od letošního ledna do dubna byly náklady na zimní údržbu v porovnání s pětiletým průměrem za toto období vyšší o 38 milionů Kč.

Krajská správa a údržba silnic Vysočiny zajišťuje sjízdnost 4700 kilometrů vozovek. Kromě krajských silnic se v zimě stará zhruba o 420 kilometrů státních silnic I. třídy. Zimní období pro silničáře začíná 1. listopadu, končit by mělo posledního března.

(čtk)

Logo: Kraj Vysočina

spinner