Hasičský speciál Scania pro Letiště Praha - Vodochody

Hasičský speciál Scania pro Letiště Praha - Vodochody

13.7. - Hasičská jednotka na letišti Praha - Vodochody je vázána přísnými mezinárodními předpisy, které mimo jiné stanovují velmi brutální dojezdové časy. První zasahující vozidlo musí být na kterémkoliv místě vzletových a pojezdových tratí už do tří minut po nahlášení události. I z těchto důvodů je hasičské vozidlo nadstandardně vybaveno.

Vozidlo Scania P 500 je mimo jiné vybaveno řadou „leteckých“ specialit. Unikátní je například tlačítko pro nastartování motoru, které je umístěno na karosérii vozidla u dveří řidiče. Podvozek je pak možné chladit pomocí speciálních trysek a vozidlo má také stálý pohon všech kol. Aby tato cisternová automobilová stříkačka splnila požadavky na zrychlení ICAO, činí výkon třináctilitrového šestiválce 500 koní, což je mezi hasičskými speciály také nadstandardní hodnota.

Nástavba od společnosti Kobit je pak mimo jiné opatřena odnímatelnou lafetovou proudnicí se jmenovitým výkonem 2 000 l.min-1, délkou účinného dostřiku plným proudem nejméně 50 m a nádržemi na až 4099 litrů vody a 249 litrů pěnidla.

(lan)

Foto: Scania

spinner