ČESKÁ TŘEBOVÁ (26.3.) – Na zhruba 20 milionů Kč vyšla akciovou společnost CZ LOKO výstavba nové zkušebny motorových lokomotiv a s ní sousedícího naftového hospodářství. Firma tak ukončila další investičně náročnou etapu modernizace své provozovny v České Třebové, do jejíhož rozvoje v posledních třech letech vložila přes čtvrt miliardy Kč. Výrazně tak modernizovala výrobní provozy a zvýšila jejich kapacitu.
Železniční doprava
Jednou z největších bolestí, která trápí českou železnici, je zastaralost zákona o drahách, který platí od roku 1994 a již zcela neodráží současné potřeby nejen dopravců. Ministr dopravy Zbyněk Stanjura slíbil, že návrh zákona jeho resort předloží během příštích měsíců rovnou v paragrafovaném znění tak, aby jej bylo možné projednat ještě do konce současného volebního období.
Aby se podařilo naplnit cíle Bílé knihy Evropské unie a převést část přepravovaného zboží ze silnice na železnici, bude nutné provést celou řadu opatření. Na setkání k výsledkům projektu INNOTRACK, jehož cílem je snižování nákladů na údržbu železniční infrastruktury, to na počátku března řekl výkonný ředitel Sdružení evropských železnic a infrastrukturních společností (CER) Libor Lochman.
PRAHA (21.3.) – Po zhruba tříměsíčním působení na českém železničním trhu hlásí společnost Leo Express zhruba 45 procentní obsazenost svých vlaků. Podle majitele tohoto dopravce Leoše Novotného chybí firmě zatím dostatečně široká zákaznická základna, jakou má třeba konkurenční RegioJet. Ten na stejné trase mezi Prahou a Ostravou jezdí rok a půl a dlouhodobě uvádí stabilní obsazenost v téměř dvojnásobných hodnotách. České dráhy informace o obsazenosti vlaků nezveřejňují.
Železniční doprava
Stát sníží poplatky za koleje pro kusové zásilky
Ministerstvo dopravy a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) již učinily první kroky v zájmu zajištění konkurenceschopného systému přepravy vozových zásilek po železnici. Od 1. března se systém rozšíří o další přepravy a zároveň se zvýší sleva za dopravní cestu pro tuto kategorii vlaků z dnešních 15 na 55 procent.
PRAHA (15.3.) – Ministerstvo dopravy zamítlo odvolání společnosti ARRIVA na vyloučení z výběrového řízení na provoz rychlíků mezi Ostravou, Krnovem a Olomoucí. Společnost považuje toto rozhodnutí za nezákonné. Nebude se proti němu ale odvolávat a vyzývá ministerstvo, aby přidělilo zakázku jedinému dalšímu uchazeči – konkurenční společnosti RegioJet podnikatele Radima Jančury.
Tendr na rychlíky
Arriva na ministerstvu neuspěla, v tendru na rychlíky zatím končí
PRAHA (9.3.) – Ministerstvo dopravy zamítlo stížnost jednoho ze dvou účastníků tendru o nového železničního dopravce mezi Ostravou, Opavou, Krnovem a Olomoucí. Dopravní společnost Arriva protestovala proti svému vyřazení, které ministerstvo dopravy odůvodňovalo nesplněním podmínek soutěže. Vyřazený dopravce se stále může obrátit na antimonopolní úřad.
Jeden ze dvou uchazečů o provoz rychlíků mezi Olomoucí, Opavou a Ostravou – britská společnost Arriva – nesplnil podle ministerstva dopravy podmínky tendru, proto ho ministerstvo v polovině února ze soutěže vyřadilo. O provoz rychlíků na trase tak má zájem pouze jediný uchazeč – český dopravce RegioJet. Podle mluvčího ministerstva dopravy Tomáše Neřolda Arriva nedodala potřebná osvědčení o vzdělání vedoucích zaměstnanců.
OSTRAVA (7.3.) – Mezinárodní železniční dopravce AWT vyhrál tendr na zajištění přeprav železné rudy z Bosny do středoevropských závodů průmyslového gigantu ArcelorMittal v České republice a Polsku. Přepravy více než půl milionu tun rudy začaly v březnu.
Ing. Petr Žaluda (České dráhy) pro DN
České dráhy chtějí nabízet lepší služby než konkurence
Na konci ledna potvrdila dozorčí rada Českých drah Petra Žaludu ve funkci předsedy představenstva největšího českého železničního dopravce na dalších pět let. To je jistě dobrý důvod pro to, abychom se ho zeptali, jak hodnotí uplynulé roky v čele Českých drah a jaké má plány do blízké budoucnosti.