3.10. – Po českých městech jezdí stále ještě mnoho autobusů na naftu, ale to se postupně mění. Do hromadné dopravy totiž stále razantněji pronikají bezemisní či nízkoemisní vozy. Trendu pomáhají také evropské dotace, díky kterým probíhá v posledních letech v tuzemských dopravních podnicích jedna z největších obnov vozového parku v historii. Evropská unie prostřednictvím Integrovaného operačního programu (IROP) podpořila tyto projekty již částkou téměř 6 miliard Kč.
Veřejná doprava
26.9. – Tramvaje ForCity ze Škody Transportation včera slavnostně zahájily provoz s cestujícími v německém městě Chemnitz. Jedná se o obousměrná, stoprocentně nízkopodlažní vozidla s nerezovou skříní. Plzeňská společnost dodává do německého města celkem čtrnáct těchto moderních vozidel zcela nové konstrukce.
25.9. – Protikorupční organizace Transparency International (TI) vznesla pochybnosti k osmimiliardovému tendru na výběr autobusových dopravců v Královéhradeckém kraji. Má podezření na střet zájmů mezi autobusovou firmou BusLine a advokátní kanceláří Fiala, Tejkal a partneři, která zakázku administruje. Pochyby má i o rozhodnutí kraje o vyloučení jednoho uchazeče z tendru. TI o tom poslala otevřený dopis předsedovi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petru Rafajovi. Advokátní kancelář nařčení TI odmítla. Kraj také jakékoliv pochybení odmítl.
24.9. – Na téměř 100 milionů Kč vyjdou práce, které na rekonstrukci tramvajové tratě v Bratislavě odvede česká společnost Swietelsky Rail CZ. Ta je zajišťuje pro sesterskou firmu Swietelsky-Slovakia, která se ve sdružení dodavatelů podílí zejména na tramvajovém svršku.
16.9. – Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil na základě námitky jednoho z účastníků výběrové řízení na zajištění veřejné autobusové dopravy v Královéhradeckém kraji pro léta 2020 až 2030. Jde o soutěž na zakázku za 7,7 miliardy Kč. Oznámili to zástupci hejtmanství. Královéhradecký kraj proti rozhodnutí úřadu podá rozklad.
11.9. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil zadávací řízení na modernizaci odbavovacího a informačního systému pro městskou hromadnou dopravu v Hradci Králové. Cena zakázky měla podle zadávací dokumentace dosahovat 35 milionů Kč. Je to uvedeno na internetových stránkách úřadu.
5.9. – FlixMobility, mateřská společnost globálních platforem pro cestování FlixBus a FlixTrain, oznámila akční plán v oblasti klimatu, jehož cílem je být stoprocentně CO2 neutrální. Nejpozději do roku 2030 tak chce mít FlixBus všechny cesty jeho autobusy, vlaky i veškeré související obchodní aktivity neutrální z hlediska produkce uhlíku.
4.9. – Na linkách společnosti Arriva City z Prahy do Teplic bude jezdit pět nových luxusních autobusů Scania Irizar i6s. První dva z nich byly uvedeny do provozu včera. Autobusy Scania Irizar i6s jsou primárně určeny pro dálkové linky.
2.9. – Po roce platnosti slev pro seniory a studenty ve veřejné dopravě se počet cestujících ve vlacích výrazněji nezvýšil, podle dopravců jde maximálně o jednotky procent. Vliv slev si nejvíce pochvalují autobusové dopravci, slevy jim pomohly obrátit nepříznivý trend úbytku pasažérů. Vyplývá to z vyjádření dopravců. Za slevy by stát podle odhadů měl zaplatit zhruba šest miliard Kč za rok.
Studenti do 26 let a senioři nad 65 let mohou od 1. září 2018 využívat ve vlacích a autobusech slevu 75 procent z jízdného.
27.8. – Ministerstvo dopravy poskytne na zajištění autobusové dopravy v Jihomoravském kraji sto milionů Kč. Kraj se za to vzdá stejné částky, kterou měl dostat od ministerstva financí na opravy silnic druhé a třetí třídy, nahradí ji z vlastních zdrojů. Vyplývá to z materiálu, který včera schválila vláda. Na twitteru o tom informoval ministr dopravy Vladimír Kremlík.