30.1. – Ministerstvo dopravy vyplatilo dopravcům za loňský listopad 488,3 milionu Kč jako kompenzace za slevy ve veřejné dopravě, což je méně než v říjnu. Nejvíce dostaly České dráhy, a to 207,5 milionu Kč. Sdělila to mluvčí ministerstva Lenka Rezková. Dohromady slevy za první tři měsíce fungování od září 2018 stály 1,46 miliardy Kč. Ročně by slevy měly vyjít na šest miliard Kč.
Veřejná doprava
24.1. – Český dopravce Leo Express plánuje od letošního prosince zavést vlakové spojení mezi Prahou a Ukrajinou. Vlaky by jezdily přes polský Krakov, informuje internetový portál Rynek Kolejowy. Úvahy o vlakovém spojení na Ukrajinu potvrdil mluvčí firmy Emil Sedlařík. Výhodou oproti autobusům, kterých na této trase jezdí velké množství, má být větší pohodlí i hraniční kontrola přímo ve vlaku.
Soukromí dopravci, kteří uspěli se svými nabídkami na provoz některých tratí objednávaných státem, připravují velké investice do vlaků. Společnost Arriva, která uspěla na celkem čtyřech tratích, plánuje nákupy za stovky milionů Kč. S rozšířením vozového parku počítá i firma RegioJet, která bude jezdit na frekventované trase Brno – Bohumín. Dopravci plánují i nábor zaměstnanců.
FlixBus společně se společností ICOM transport provozuje od prosince denní spojení mezi Třebíčí a Prahou. Dopravce TRADO-Bus spadající pod koncern ICOM transport pro linku pořídil nový autobus Mercedes-Benz Tourismo v polepu FlixBusu s kompletní výbavou, jakou německá firma ve vozidlech, jež provozují místní dopravci, nabízí.
Situace v Jihomoravském kraji při zajišťování autobusové dopravy v závazku veřejné služby se výrazně komplikuje. Dopravci musí řidičům podle vládního nařízení od roku 2017 vyplácet výrazně vyšší mzdy a kraji na toto navýšení již docházejí prostředky. Na danou situaci kraj nakonec zareagoval tak, že dopravním firmám vypověděl s třicetiměsíční lhůtou stávající smlouvy.
Uzavírání nových smluv s dopravci, financování vyšších mezd řidičů autobusů, příprava silničního balíčku. To jsou jen některá z témat, která dnes zajímají autobusové dopravce. Co aktuálního se děje v oblasti veřejné dopravy, nám přiblížil ředitel Odboru silniční dopravy Ministerstva dopravy ČR JUDr. Ondřej Michalčík.
23.1. – Dálkové vlaky RegioJetu loni přepravily 5,9 milionu cestujících, což je meziroční růst o 1,2 milionu. Důvodem je z velké části zásadní zvýšení počtu spojů, které spojují Prahu s Brnem, Bratislavou a Vídní. Podle předběžných výsledků společnost Radima Jančury loni dosáhla zisku 100 milionů Kč, což je nejlepší výsledek od roku 2011, v němž vstoupil na železnici, uvedl včera v tiskové zprávě mluvčí Aleš Ondrůj. Tržby z jízdného jsou 1,5 miliardy korun. České dráhy a Leo Express zatím výsledky nezveřejnily.
22.1. – Na elektrifikované železniční trati z Klatov přes Plzeň do Kařezu ve směru na Prahu budou v letech 2022 až 2036 jezdit nové osobní a spěšné vlaky Českých drah (ČD). Vítěze veřejné soutěže schválila včera rada Plzeňského kraje. ČD nabídly nejnižší cenu, řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek.
17.1. – Jízdné ve vlacích, autobusech nebo přívozech i přes snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) zřejmě příliš nezlevní. Dopravci chtějí prostřednictvím ušetřených peněz pokrýt zvýšené náklady na provoz. Vyplývá to z informací největších tuzemských dopravců. Generální finanční ředitelství dnes oznámilo, že nová sazba DPH na jízdné začne platit od 1. února. Místo nynějších 15 procent to bude deset procent.
8.1. – V osobní železniční dopravě ve Zlínském kraji skončí dosavadní monopol Českých drah. Od prosince bude v dalších deseti letech zajišťovat zhruba třetinu spojů v regionu soukromá společnost Arriva vlaky. Včera o tom rozhodli krajští zastupitelé, příslušné smlouvy ale budou teprve podepsány. Zvýší se i počet vlakových kilometrů, které bude kraj od dopravců objednávat. Ročně ho to bude stát zhruba o 300 milionů Kč více než dosud. Díky změně přibude spojů, cestující by navíc měli jezdit komfortnějšími vozy.