​​CzechBus 2019: Důraz na elektromibilitu a alternativní pohony

​​CzechBus 2019: Důraz na elektromibilitu a alternativní pohony

Loni na konci listopadu se v Praze uskutečnil již 9. ročník středoevropského veletrhu autobusů, hromadné dopravy a garážové a servisní techniky. Pro návštěvníky první největší změnou byla skutečnost, že veletrh se loni nekonal v Praze-Holešovicích, ale v novém areálu PVA Expo Praha v Letňanech.

V segmentu prodejů autobusů se úspěšný loňský rok odrazil i na počtu vystavovatelů, kterých podle organizátora bylo nejvíce za posledních pět let. Podle ředitelky veletrhu Vandy Petrov celkem 103 vystavovatelů představilo 94 autobusů, a to na celkové ploše přesahující 11 000 m2.

K vidění byla řada novinek i osvědčených vozidel, která jsou u dopravců dlouhodobě oblíbená. Společnost IVECO Bus představila mimo jiné významné inovace v oblasti alternativních pohonů. Jedním z největších lákadel na jejím stánku byl nový elektrický autobus IVECO Bus E-WAY. Pozornost poutal i aktuální držitel ocenění Sustainable Bus of the Year, autobus Crossway Natural Power. Součástí vnitřní expozice byl rovněž hybridní městský autobus Urbanway Hybrid High Value. Jedná se o vozidlo přátelské k životnímu prostředí, které kombinuje snadný přístup a vysokou kapacitu pro cestující.

Například Scania vystavovala modely Touring HD12 a Citywide LE. Druhý z nich představuje městský autobus s délkou od 11 do 18 metrů, který se vyznačuje velkou variabilitou. Poháněn je sedmi- či devítilitrovým motorem, který je schopen spalovat i stoprocentní bionaftu.

K vidění byl i autobus Isuzu Visigo, který bylo na český trh uveden v roce 2014 a od té doby prošel řadou změn. Od loňského roku společnost Turancar nabízí inovovaný model Isuzu Visigo Hyper. Spolu s ním byl představen i model Isuzu Novo Citi Life.

Nechyběl například ani český výrobce SOR Libchavy, který se vedle autobusů s klasickým pohonem orientuje i na vozidla poháněná zemním plynem, elektrobusy a trolejbusy. Na trolejbusy, elektrobusy či vozidla s hybridním pohonem se zaměřuje i další tuzemský vystavovatel na veletrhu, značka Škoda.

Ze zahraničních výrobců se veletrhu již tradičně zúčastnili například Volvo či MAN. Společnost EvoBus tentokrát chyběla, avšak vozidla z její produkce byla k vidění na stáncích jiných vystavovatelů.

(lan)

Foto: IVECO

spinner