3.12. – Ve vozovém parku pražského dopravního podniku (DPP) budou od pátku 4. prosince už jen nízkopodlažní autobusy. Podnik vyřadí vozy typu Karosa B 951, s tímto typem se cestující setkají už pouze při historických jízdách. Uvedla to včera mluvčí DPP Aneta Řehková. Podnik má zhruba tisícovku autobusů, které průběžně obměňuje. Průměrný věk vozového parku bude po vyřazení karos 5,5 roku. DPP je největší městskou firmou a zabezpečuje MHD.
Veřejná doprava
2.12. – Dotovanou železniční dopravu v Královéhradeckém kraji by mohly dál provozovat České dráhy a společnost GW Train Regio. Kraj s nimi nyní bude vyjednávat o konečné podobě desetileté smlouvy. Pokud kraj při jednáních dospěje k očekávanému výsledku, mohly by výběr dopravců schvalovat na začátku roku 2021 orgány kraje. Řekl to hejtman Martin Červíček. Do výběru železničního dopravce v pěti oblastech Královéhradeckého kraje se přihlásilo šest dopravců.
Vzhledem k současné zdravotní situaci zavádí společnost IVECO Bus několik řešení zaměřených na ochranu zdraví a zajištění hygienické bezpečnosti řidičů a cestujících a realizuje některá řešení ohledně vybavení interiéru. Několik stávajících řešení bylo od začátku roku již rozšířeno nebo vylepšeno, jako například zakrytí prostoru řidiče ve formě instalace ochranného skla, jenž chrání nejen řidiče ale i cestující. Toto opatření, které bylo již realizováno u některých městských autobusů (Urbanway, Crealis a Crossway Low Entry), je nyní k dispozici jako prostředek dovybavení a bude zahrnuto do všech budoucích objednávek pro všechny kategorie autobusů a autokarů, včetně Crossway LD a Evadys. Jedná se o řešení „OEM“ s využitím skla ECE R43.
28.11. – Zájezdoví dopravci zažádali z kompenzačního programu COVID Bus o více než 985 milionů Kč. Žádosti, jejichž příjem v noci na čtvrtek skončil, podalo 1023 dopravců, což je o třetinu více, než stát původně předpokládal. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Stát na kompenzace vyhradil miliardu korun, dopravci se tak se žádostmi do vyčleněné částky vešli.
27.11. – Hlavní město v příštím roce vydá o miliardu korun více na fungování Pražské integrované dopravy (PID). Celkem tak PID vyjde na 17,6 miliardy korun. Nejvíc peněz dostane na kompenzacích dopravní podnik (DPP), a to přes 15 miliard Kč. Vyplývá to z návrhu rozpočtu na příští rok, který představil primátorův náměstek Pavel Vyhnánek.
27.11. – Středočeský kraj kvůli úsporám od příštího roku zruší žákovské a seniorské jízdné zavedené v minulosti na základě předvolebního slibu ČSSD. Rozhodla o tom nová krajská rada, návrh ještě musejí v prosinci schválit zastupitelé. Uvedl to včera krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký.
26.11. – Dopravní podnik Českých Budějovic koupil devět nízkopodlažních autobusů Solaris Urbino s kapacitou minimálně 125 cestujících. Do provozu je zařadí na jaře příštího roku. Náklady byly 70,7 milionu Kč. Vozy budou mít kvůli přísnějším požadavkům na hygienu v souvislosti s koronavirem sedadla s koženkovým čalouněním, která se lépe čistí. Informovala o tom Michaela Slabová z marketingu dopravního podniku.
23.11. – Karotka, tak pojmenovala Pražská strojírna své nové vozidlo IVECO, které bude sloužit jako mobilní svářečská dílna. Oranžový, speciálně upravený automobil se stane čtvrtým členem flotily mobilních dílen. Ty jsou využívány v terénu u nejrůznějších oprav či výměn kolejových svršků. Celková investice do nové posily týmu byla 1,7 milionu Kč.
14.11. – Nový dopravní terminál v Peci pod Sněžkou s parkovacích domem pro asi 450 aut by měl začít fungovat v polovině prosince. Radnice vybírá jeho provozovatele, který by se staral také o zhruba 800 dalších parkovacích míst na městských parkovištích mimo parkovací dům. ČTK to řekl místostarosta horského střediska Zdeněk Virt. Stavba vznikala od léta 2018 a vyšla na více než 167 milionů korun bez DPH. V současnosti je v kolaudačním řízení.
14.11. – Nejvyšší ztrátu mezi dopravci kvůli úbytku cestujících v souvislosti s opatřeními proti šíření nemoci covid-19 v pražské integrované dopravě (PID) zaznamená pražský dopravní podnik (DPP). Dosáhne pravděpodobně až 1,15 miliardy korun. Celkové ztráty v PID se mohou vyšplhat až na 1,31 miliardy. „Finální vyúčtování bude příští rok v únoru,“ řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Vloni činily tržby z jízdného skoro dvě miliardy korun.