​Dodán pětistý elektrický autobus IVECO E‑WAY

​Dodán pětistý elektrický autobus IVECO E‑WAY

Elektromobilita je pro značku IVECO Bus a její výrobní závod se sídlem v Rothais ve Francii nyní realitou. Tam právě dokončili svůj 500. autobus. Vozidlem s číslem 500, vyrobeným v areálu Rorthais, je 12metrový autobus E‑WAY provozovaný společností Keolis Pays d‘Aix v síti metropolitních oblastí Aix‑Marseille‑Provence. Autobus je součástí objednávky 46 vozidel, která mají být dodána do konce roku 2024.

Nová řada autobusů IVECO E‑WAY od výrobce Heuliez přesvědčila ihned po svém uvedení na trh provozovatele veřejné dopravy k ochotě přejít na elektromobilitu. Verze o délce 12 metrů se ve Francii v roce 2020 stala nejprodávanější a potvrdila tak vedoucí postavení společnosti IVECO France v oblasti elektrických autobusů, a to se 45,8% registrací v zemi.

Modely E‑WAY byly vybrány mnoha dopravními společnostmi a veřejnými orgány. Jsou provozovány v řadě sítí veřejné dopravy ve Francii, Norsku, Nizozemsku, Lucembursku, Rakousku a Německu. Celkem již najeli přes 13 milionů km.

Model E‑WAY s výrobním číslem 500, GX ELEC ve Francii, bude provozován v metropolitní oblasti Aix‑Marseille‑Provence. Je vybaven lithium‑iontovými bateriemi NMC, které lze v noci dobít pro následný celodenní provoz. Tyto autobusy dokonale splňují očekávání společnosti Keolis a metropolitní správy Aix‑Marseille‑Provence v jejich úsilí přechodu na zelenou energii. S nulovým znečištěním a zcela tichým provozem přinášejí tyto autobusy významné výhody pro životní prostředí.

Tento 500. autobus zdůrazňuje klíčovou roli výrobního závodu IVECO BUS v rozvoji evropského průmyslu elektrických autobusů. Závod vyrábí hybridní‑elektrická vozidla a trolejbusy již více než 20 let. I to je důkaz jeho jedinečného know‑how výroby vozidel s nulovými emisemi.

„Výroba 500. kusu modelu E‑WAY je pro nás milníkem. Náš závod je skutečným centrem excelence v oblasti elektromobility. Je to klíčová součást našeho pokračujícího vývoje udržitelného systému veřejné dopravy,“ řekl Stéphane Espinasse, prezident společnosti IVECO France. „Díky svému komplexnímu a jedinečnému autobusovému portfoliu může řada E‑WAY splnit všechny potřeby provozovatelů.“

Métropole Aix-Marseille-Provence rozjíždí svůj plán mobility ve všech 92 obcích na svém území. Po zavedení 100% elektrického lebus + aixpress do provozu v září 2019 v Aix-en-Provence a následné validaci bankovní kartou v lednu 2020 pokračuje ve zlepšování cestovního prožitku v celé síti zřízením multimodálních uzlů, modernizací, automatizací metra a prodloužením tramvajové dráhy v Marseille, rozvojem autobusových linek BRT a přechodem vozového parku na čistou energii pro zlepšení kvality ovzduší. Metropole si přeje spojit centra zábavy a pracovní lokace v perifériích městských částí s venkovskými oblastmi a chráněnými lokalitami.

(lan)

Foto: IVECO

spinner