​Student Agency slaví 25 let od svého založení, způsobila revoluci v dálkové dopravě

​Student Agency slaví 25 let od svého založení, způsobila revoluci v dálkové dopravě

9.11. - Dne 11. listopadu uplyne 25 let od vzniku společnosti Student Agency (zápis do obchodního rejstříku). Společnost, jejímž zakladatelem a majitelem je podnikatel Radim Jančura (49), je nyní jedním z nejvýznamnějších autobusových a vlakových dopravců v zemi a pronikla i do zahraničí. Student Agency je i předním prodejcem letenek a zájezdů a největší agenturou pro prodej jazykových a pracovních pobytů v zahraničí.

Historie firmy sahá do roku 1993, kdy tehdejší student Vysokého učení technického v Brně (VUT) Jančura založil agenturu zprostředkovávající zahraniční au pair pobyty českým studentům. V podnikání se mu dařilo, a tak založil Student Agency, která byla do obchodního rejstříku zapsána 11. listopadu 1996.

Firma vznikla původně jako agentura pro zprostředkování zahraničních pracovních a studijních pobytů. Na trh autobusové dopravy vstoupila v roce 2000, kdy otevřela vlastní linku do Londýna. V témže roce začala nabízet i letenky do celého světa. Na vnitrostátní linku vyrazily typické žluté autobusy v roce 2004.

Svými službami si Student Agency rychle získala širokou základnu klientů. Například v autobusech začala společnost nabízet ceny a služby dosud v Česku nevídané (k dispozici byli stevardi, časopisy, hudba, filmy, káva, wi-fi zdarma). V několika cenových válkách pak Student Agency vyšachovala svoji konkurenci.

Autobusy (od roku 2015 pod značkou RegioJet) v současné době zajíždějí do 14 evropských zemí – například do Německa, Rakouska, Švýcarska, Itálie nebo Maďarska. Vedle dopravy do centra evropských měst žluté linky nabízejí spojení také na letiště v okolních zemích (např. Vídeň, Drážďany, Berlín nebo Frankfurt). Na vnitrostátních linkách v Česku žluté autobusy spojují Prahu a Brno s třemi desítkami měst.

Značka RegioJet se na českém dopravním trhu objevila v roce 2011 na železnici. Tehdy začala Jančurova firma provozovat své vlaky na lince Praha - Ostrava - Havířov. I na kolejích způsobily nabízené služby a ceny malou revoluci a přiměly ke zkvalitnění služeb i konkurenci. V roce 2012 RegioJet pronikl na Slovensko a začal jezdit i do Vídně. V roce 2019 zavedl rychlíkovou linku svých vlaků na trase Brno–Přerov–Ostrava–Bohumín a krajské zeleno-žluté vlaky v Ústeckém kraji. V loňské letní sezóně začaly vlaky RegioJet jezdit do Chorvatska, sezónní linku na chorvatské pobřeží letos doplnila pravidelná linka z Prahy přes Brno a Vídeň do Budapešti.

Podle internetových stránek společnosti flotila železničních vozů RegioJet aktuálně sestává z více než 200 moderních vozů konstruovaných pro rychlost až 200 km/hod. Základ vozového parku vlaků tvoří železniční vozy od Rakouských a Švýcarských spolkových drah. RegioJet si také nechal na zakázku vyrobit od rumunské společnosti Astra Vagoane Calatori zcela nové vozy RegioJet - Astra. Autobusový park nyní tvoří 55 španělských autobusů Irizar na podvozcích Scania nebo Volvo s luxusní výbavou.

Do dnešního impéria Student Agency patří i cestovní agentura Orbix (2002), prodej letenek s online rezervačním systémem a internetový prodejce dovolena.cz (2010). Patřila do něj i pražská taxislužba Tick Tack (Student Agency ji spustila v roce 2013), která od loňska spadá pod skupinu Taxi Praha.

V květnu 2019 Jančura změnil strukturu společností v holdingu Student Agency. Do nově založené komanditní společnosti Student Agency Travel začlenil prodej letenek, zájezdů a zahraničních pobytů. V existující komanditní společnosti Student Agency nechal dopravní aktivity, tedy autobusy a vlaky. Pod tuto společnost ve struktuře spadají i akciové společnosti RegioJet, jedna v Česku, druhá na Slovensku. Samostatnou akciovou společností spadající přímo pod holding je RegioJet UK, která má na starosti provoz vlaků v Ústeckém kraji.

Jančura, vítěz soutěže Podnikatel roku 2005, se narodil 12. ledna 1972 v Ostravě. Vystudoval elektrotechnickou fakultu VUT v Brně. S tímto městem je také spojena většina jeho podnikání - sídlí zde Student Agency i RegioJet. V Brně také vlastní historický Dům pánů z Lipé, který kompletně zrekonstruoval a nyní zde nabízí různé obchodní, kulturní a společenské aktivity.

(čtk)

spinner