Spedice, logistika

​DSV spouští DSV ETA pro optimalizaci doručování a vyzvedávání zásilek

Pod zkratkou DSV ETA (Estimated time of arrival – předpokládaný čas příjezdu) se skrývá nová funkcionalita, díky které se naši zákazníci dozví, kdy jim zásilka dorazí nebo kdy bude u nich vyzvednuta v rámci 2hodinového časového okna. V B2C sektoru se jedná o zcela běžnou praxi, nicméně v B2B sektoru se jedná o zbrusu novou záležitost.

​Log-in 2021: 38 řečníků, 17 prezentací, 25 partnerů. To vše on-line z Prahy i Bratislavy

28.5. – Logistické fórum Log-in se tentokrát kvůli pandemii nemohlo konat fyzicky, ale logistická událost jara se konala v on-line světě. Fórum Log-in 2021 bylo poprvé nejenom on-line, ale i česko-slovenské, což znamená, že logističtí profesionálové měli šanci slyšet ty nejlepší případové studie a příklady z každodenní praxe v logistice z obou zemí. Do programu se zapojilo 38 řečníků a účastníci zhlédli 17 inspirativních prezentací. Log-in sledovalo v přímém přenosu 313 logistických profesionálů, je tedy vidět, že zájem o logistické inovace je velký i při pandemii.

​DACHSER vytváří více ložného prostoru, přechází na megatrailery

28.5. – Mezinárodní logistický provider DACHSER od dubna 2021 přechází při pořizování nových návěsů výhradně na takzvané megatrailery. Díky jejich objemnějšímu ložnému prostoru – při současné stejné délce a šířce – jsou tyto megatrailery úspornější a dosahují nižší spotřeby paliva než běžné návěsy. Přechod celé flotily, což představuje pořízení celkem 680 nových megatrailerů, by měl být v Německu dokončen v roce 2027. V násle­dujících letech bude taková obměna vozového parku zahájena i v dalších 24 evropských zemích, ve kterých je obchodní oblast European Logistics zastoupena.

​GEFCO spolupráci se společností Renault Group a značkou Dacia v Rumunsku

26.5. – Společnost GEFCO rozšiřuje spolupráci se společnostmi Renault Group a Dacia v Rumunsku, která roste již od roku 2005. Začátkem roku 2021 společnosti GEFCO a Renault Group posílily spolupráci rozšířením dohody o tocích hotových vozidel (FVL) na trasách Mioveni-Constanta a Constanta-Bukurešť na další tři roky a pokračováním v zajištění toků FVL do Itálie a Belgie.

Geis: Zajištění balení se v posledních měsících stává stále složitějším

26.5. – Logistika v moderním pojetí nepřináší zdaleka jen dopravu, ale mnoho dalších služeb, které společnosti jako je Geis svým zákazníkům poskytují. Jejich nedílnou součástí je i balení zabezpečující ochranu přepravovaného zboží. Klienti se mohou na obaly zajišťované společností Geis spolehnout i přesto, že to v poslední době není jednoduché.

Balikobot.cz: Česká e-commerce je na vrcholu a jen tak neklesne

26.5. – Nezávislá technologická služba Balikobot.cz, která firmám pomáhá s napojením na přepravní služby a zefektivněním expedičních procesů, zrealizovala průzkum mezi dopravci, který zjišťoval aktuální stav české logistiky vzhledem k uplynulému pandemickému roku a aktuálnímu postupnému rozvolňování maloobchodu. Z výsledků průzkumu vyplynulo, že čeští dopravci neočekávají po otevření kamenných prodejen ze strany e-shopů pokles využití přepravních služeb zejména na základě rekordního růstu českého e-commerce a faktu, že pro koncové zákazníky zůstanou online nákupy často pohodlnější i jednodušší než ty v kamenných prodejnách.

​GLP uzavřela nájemní smlouvy se společnostmi Ecologistics a Berlin Brands Group

26.5. – Společnost GLP úspěšně pronajala 20 000 m² logistických prostor ve dvou parcích v České republice a na Slovensku. V GLP Park Praha Chrášťany bylo pronajato 11 000 m² společnosti Ecologistics, globálnímu poskytovateli komplexních služeb v oblasti skladování a logistiky a zároveň novému klientovi GLP. Dalších 40 000 m² z parku si pronajala společnost Alza, stávající zákazník GLP a největší hráč na poli e-commerce v České republice a na Slovensku. GLP Park Praha Chrášťany je v současnosti ve výstavbě a bude dokončen ve 2. čtvrtletí roku 2022. Očekává se, že obě budovy obdrží certifikaci BREEAM Excellent.

​Bonduelle a Raben sázejí na zelené partnerství

25.5. – Společnost Bonduelle, světová jednička v produkci a zpracování zeleniny, rozšiřuje spolupráci se skupinou Raben Group. Vzhledem k úspěšné spolupráci společností v Maďarsku bylo přirozené, že se Bonduelle při výběru logistického partnera pro polský trh rozhodla důvěřovat osvědčenému partnerovi a umístit své zboží do ekologického skladu Raben ve městě Ruda Śląska. Společnosti se vedle sebe nejen rozvíjejí, ale mají rovněž podobný přístup k podnikání a ekologii.

Letošními trendy jsou reverzní logistika, expanze, fulfillment a doplňkové služby

23.5. – České a slovenské e-shopy začínají objevovat další země pro expanzi. V posledních letech byly trendem především východní země jako Maďarsko nebo Rumunsko. „Od minulého roku evidujeme vyšší zájem o balkánské země, nejvíce Chorvatsko, Bulharsko, Řecko, Itálie a Slovinsko,“ uvedl Pavel Vyoral, CEO Pošty bez hranic. S přesunem nakupujících do on-line světa je třeba zajistit reverzní logistiku a nabízet doplňkové, nadstandardní, služby spojené s doručováním. Bez zmínky není ani rostoucí trend outsourcingu celé logistiky na fulfillmentová centra.

Brano Group plánuje nový plně automatizovaný sklad

22.5. – Největší automotive dodavatel v České republice vlastněný ryze českým kapitálem, firma Brano Group, se rozhodl vybudovat plně automatizovaný sklad materiálu a rozpracované výroby. Na projektu od března letošního roku spolupracují společnosti Aimtec a LogTech, které společně působí ve spolku SKLAD. Spojí tak své know-how v oblasti digitalizace a automatizace v logistice.

spinner