PRAHA (22.1.) – Během posledního roku bylo v ČR otevřeno tolik CNG veřejných stanic, kolik za posledních pět let. V lednu loňského roku bylo v ČR 50 veřejných CNG stanic, za dalších 12 měsíců jich přibylo 26. K dnešnímu dni je jich v ČR v provozu již 75 (jedna stanice je přechodně uzavřena a hledá nové umístění) a ještě v lednu se otevřou další. 33 veřejných CNG stanic z celkového počtu 76 (43 procent) postavily plynárenské společnosti. Vyplývá to z údajů Českého plynárenského svazu.
Silniční doprava
PRAHA (20.1.) – European Truck Challenge (ETC), jinými slovy test těžkých nákladních vozidel od evropských výrobců, je jednou z nejprestižnějších a nejvlivnějších zkoušek organizovaných médii. Špičkové tahače od společností DAF, Iveco, MAN, Mercedes-Benz a Scania se letos seřadily na startu s naprosto shodnými návěsy. Když klání skončilo, společnost Scania byla opět označena za mistra spotřeby paliva – díky nejnižší spotřebě nafty a zároveň nejvyšší dosažené průměrné rychlosti.
SOUTHFIELD (20.1.) – Společnost Volvo Cars získala další ocenění za svou mimořádně zdařilou řadu motorů Drive-E. Cena, která byla vyhlášena při příležitosti WardsAuto Outlook Conference v Southfieldu ve státě Michigan, je dalším potvrzením úspěšnosti řady motorů Drive-E značky Volvo.
PRAHA (18.1.) – Značka Volkswagen Užitkové vozy předala v roce 2014 zákazníkům po celém světě 444 900 vozidel. To odpovídá meziročnímu zvýšení o dvě procenta. V roce 2013 si tato značka připsala na své konto 436 tisíc dodaných vozidel. Výrazně více užitkových vozů značky VW se loni prodalo zejména v západní Evropě. V ČR značka dosáhla nárůstu registrací o 12,3 procenta a potvrdila vedoucí pozici mezi importéry užitkových vozů.
Výpočet nákladů v silniční dopravě a od nich odvozené stanovení ceny za přepravu není tak samozřejmou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled zdát. Fakulta dopravní ČVUT v Praze, konkrétně Ústav logistiky a managementu dopravy, proto loni ve spolupráci se Společenstvím autodopravců Čech a Moravy (SAČM) zveřejnila jako učební pomůcku Metodiku kalkulace nákladů silniční nákladní a osobní dopravy.
Společnost DAF s nástupem nového roku představuje řadu inovací, jež mají výrazně zvýšit efektivitu přepravy. Například vylepšení účinnosti motorů PACCAR MX v kombinaci s aplikací nových technologií, jako jsou prediktivní tempomat, prediktivní řazení a režim Eco Mode, umožňuje snížit spotřebu paliva až o pět procent. K další úspoře paliva přispívají i nové aerodynamické spoilery a boční límce. Tato vylepšení jsou součástí programu DAF Transport Efficiency, který zahrnuje produkty a služby zaměřené na dosažení maximálního zisku na kilometr.
BRATISLAVA (15.1.) – Soukromý železniční dopravce RegioJet z české skupiny Student Agency získal na Slovensku po několikaměsíčním sporu s místními úřady licenci na provozování autobusové linky z Banské Bystrice do Bratislavy. Příslušné povolení dopravci udělil Banskobystrický kraj (BBSK). Stalo se tak poté, co podobnou žádost RegioJetu loni v listopadu Bratislavský kraj zamítl.
Elektronické mýto
Na mýtném se loni vybralo rekordních 8,7 miliardy korun
PRAHA (8. 1.) – Systém na placení silničního mýta přinesl v roce 2014 do státní pokladny celkem přes 8,7 miliardy korun, což je o zhruba 200 milionů korun více než v roce 2013. Do této částky jsou započítány i poplatky, které dopravci zaplatili na kontaktních a distribučních místech a na portálu pro doplácení incidentů. Rok 2015 přinese do systému některé dílčí změny, které například zvýhodní provozovatele nízkoemisních vozidel.
Elektronické mýtné
MD: Nebude-li včas tendr na mýtné, budou dálniční známky pro kamiony
PRAHA (5. 1.) – Pokud se do konce roku 2016 nepodaří v tendru najít nového provozovatele mýtného systému, vrátí se ministerstvo dopravy k dálničním známkám pro kamiony. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Smlouvy se současným provozovatelem, firmou Kapsch, podle ministra není možné prodloužit.
Náklady na dopravu
Nižší cena paliv cenu dopravy osob a přepravy zboží nesníží
PRAHA (5. 1.) – Nižší cena paliv se do cen jízdenky a přepravy zboží ve větší míře nepromítne. Výjimkou jsou ti dopravci, kteří mají ke smlouvám palivovou doložku, upravující cenu přepravy podle závislosti na cenách nafty. Tyto dodatky mají zpravidla větší přepravní firmy a týkají se dlouhodobých kontraktů. „Nižší cenu nafty vykompenzuje nárůst cen mýtného a náklady na obměnu vozidel,“ řekl mluvčí Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Martin Felix.