12.6. - Nakupování potravin online už dávno není výsadou velkých měst. Potvrzují to zkušenosti online supermarketu Košík.cz na jihu Čech. Za poslední měsíce tu násobně vyrostl a rozšiřuje svoje pokrytí i služby. Oblast se rozšíří o desítky tisíc nových domácností, kterým nově začne zavážet nákupy v den objednání. Trhákem se mají stát například čerstvé ryby z Makra.
Expresní služby
6.6. – Český trh e-commerce se vyznačuje velkým počtem internetových obchodů a vysokými obraty, které každoročně rostou (APEK). Během pandemické krize trh vykázal nejvyšší obrat za posledních šest let. V loňském roce dosáhl přibližně 196 miliardy Kč, což představuje meziroční nárůst o 26,5 %. Podíl e-commerce na celkových maloobchodních tržbách tak vzrostl na více než 16 %.
4.6. - Český trh e-commerce se vyznačuje velkým počtem internetových obchodů a vysokými obraty, které každoročně rostou (APEK). Během pandemické krize trh vykázal nejvyšší obrat za posledních šest let. V loňském roce dosáhl přibližně 196 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst o 26,5 %. Podíl e-commerce na celkových maloobchodních tržbách tak vzrostl na více než 16 %.
3.6. - Při nákupu zboží v e-shopech volí online platbu kartou již téměř polovina Čechů (49 %). Nejčastěji kartou na internetu platí mladí lidé ve věku 18 až 26 let (60 %). Avšak pandemie COVID-19 naučila při nákupu v e-shopech využívat online platbu kartou i starší lidi. Oproti roku 2020 došlo ve věkové skupině 54 až 65 let k nárůstu o 9 procentních bodů (z 29 % na letošních 38 %). Zároveň významně klesá množství lidí, kteří na internetu nenakupují vůbec. Zájem o dobírku i přes pandemii přetrvává. Údaje vyplývají z letošního průzkumu společnosti GLS realizovaného prostřednictvím aplikace Instant Research agenturou Ipsos na vzorku 1050 respondentů.
2.6. - Online supermarket Rohlik.cz startuje nový program „Rohlík pomáhá farmářům” zaměřený na malé dodavatele a producenty. V unikátním podpůrném programu bude zlepšovat jejich postavení na trhu, podporovat jejich produkty, zjednoduší administrativu, logistiku zboží i financování.
26.5. – Nezávislá technologická služba Balikobot.cz, která firmám pomáhá s napojením na přepravní služby a zefektivněním expedičních procesů, zrealizovala průzkum mezi dopravci, který zjišťoval aktuální stav české logistiky vzhledem k uplynulému pandemickému roku a aktuálnímu postupnému rozvolňování maloobchodu. Z výsledků průzkumu vyplynulo, že čeští dopravci neočekávají po otevření kamenných prodejen ze strany e-shopů pokles využití přepravních služeb zejména na základě rekordního růstu českého e-commerce a faktu, že pro koncové zákazníky zůstanou online nákupy často pohodlnější i jednodušší než ty v kamenných prodejnách.
23.5. – České a slovenské e-shopy začínají objevovat další země pro expanzi. V posledních letech byly trendem především východní země jako Maďarsko nebo Rumunsko. „Od minulého roku evidujeme vyšší zájem o balkánské země, nejvíce Chorvatsko, Bulharsko, Řecko, Itálie a Slovinsko,“ uvedl Pavel Vyoral, CEO Pošty bez hranic. S přesunem nakupujících do on-line světa je třeba zajistit reverzní logistiku a nabízet doplňkové, nadstandardní, služby spojené s doručováním. Bez zmínky není ani rostoucí trend outsourcingu celé logistiky na fulfillmentová centra.
22.5. – Startuje spolupráce největšího tuzemského online supermarketu Rohlik.cz a společnosti Alza.cz, která provozuje nejhustší síť výdejních schránek v České republice. V rámci ní si do vybraných AlzaBoxů mohou nechat doručit své nákupy právě zákazníci Rohlíku. Zapojené boxy jsou speciálně navržené tak, aby uchovaly objednané potraviny čerstvé. Zákazníci Rohlíku tak mají další možnost, kde si vyzvednout svůj nákup ve skvělé kvalitě, na kterou jsou zvyklí.
18.5. – Společnost DPD analyzovala na základě svého nejnovějšího výzkumu E-shopper barometer nákupní chování Evropanů během pandemie. Největší boom nastal u kategorie potravin, kde nákupy vzrostly o 95 %. Dosud nejoblíbenější móda naopak zaznamenala mírný pokles (-5 %). Zcela zásadní byl pak vznik nové skupiny zákazníků, kteří na internetu před pandemií nikdy nenakupovali – většinu z nich tvoří senioři.
Společnost PPL patří mezi nejvýznamnější přepravce zásilek na českém trhu již 26 let. Loni to byl bezesporu nejen pro ni, ale i pro celý segment logistiky, velmi náročný rok. Jak se s tím firma vypořádala? Na to odpovídá generální ředitel PPL Petr Horák.