Průzkum GLS: Pandemie naučila i starší generaci při online nákupech platit kartou

Průzkum GLS: Pandemie naučila i starší generaci při online nákupech platit kartou

3.6. - Při nákupu zboží v e-shopech volí online platbu kartou již téměř polovina Čechů (49 %). Nejčastěji kartou na internetu platí mladí lidé ve věku 18 až 26 let (60 %). Avšak pandemie COVID-19 naučila při nákupu v e-shopech využívat online platbu kartou i starší lidi. Oproti roku 2020 došlo ve věkové skupině 54 až 65 let k nárůstu o 9 procentních bodů (z 29 % na letošních 38 %). Zároveň významně klesá množství lidí, kteří na internetu nenakupují vůbec. Zájem o dobírku i přes pandemii přetrvává. Údaje vyplývají z letošního průzkumu společnosti GLS realizovaného prostřednictvím aplikace Instant Research agenturou Ipsos na vzorku 1050 respondentů.

Podle každoročního průzkumu balíkového přepravce GLS zájem o platby kartou v e-shopech nepřetržitě stoupá. Od roku 2016 se zvýšil dvojnásobně (z 25 % v roce 2016 na letošních 49 %). Významně narostlo také množství lidí, kteří platí kartou každý týden (o 12 %). To lze přisuzovat zejména uzavřeným obchodům a provozovnám během pandemie koronaviru.

Platba kartou online je doménou především mladších generací. Nejvíce tak platí lidé ve věku 18 až 26 let (60 %). Starší generace však platbám kartou online postupně přichází na chuť. „Ve věkové kategorii 54 až 65 let tento způsob platby volí 38 % lidí. Oproti minulému roku došlo k nárůstu o 9 procentních bodů, což z části přisuzujeme pandemii koronaviru. Dalším faktorem, který hraje významnou roli, je, že platba kartou online není oproti dobírce v nákupních košících zpoplatněna. Pozitivní zprávou je, že přibývá seniorů, kteří jdou s dobou a bez problému zvládají nakupování na internetu, ” uvedl Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika.

Zájem o platbu dobírkou se nesnižuje

Z letošního průzkumu vyplývá, že významně klesá množství lidí, kteří zásadně nevyužívají online platbu kartou na internetu. Aktuálně za zboží přímo v e-shopech neplatí pouze 7 % lidí. To je 60% pokles oproti roku 2016. Zároveň se snižuje množství lidí, kteří platí online kartou velmi zřídka. Z 35 % v roce 2018 na dnešních 22 %. Ve věkové skupině 54 až 65 let třetina platí kartou zřídka a 10 % ji nevyužívá. I zde však můžeme spatřit výrazné zlepšení ve srovnání s loňským rokem (pokles o 12 %).

Zájem o dobírku přetrvává i během pandemie. Po odeznění první vlny koronaviru, kdy byl zájem o dobírku rekordně nízký, je opět třetina balíků zasílána na dobírku, i když je velmi často hrazena kurýrovi platební kartou. Tuto formu placení nyní využívá 16 % dotázaných. Ve věkové kategorii 54 až 65 let dobírku využívá stále pětina lidí. Rovněž v menších sídlech je obliba dobírky vyšší než ve městech nad 20 000 obyvatel.

„V posledních měsících jsme zaznamenali, že třetina balíků je zasílána na dobírku, přičemž většina je pak hrazena kurýrovi platební kartou. Pomalu se snižující počet dobírkových balíků jde pravděpodobně na vrub expanze nových nezřídka zahraničních e-shopů, které zákazníci nemají vyzkoušené, tudíž se jistí proti problémům s dodáním zboží,“ vysvětlil Pavel Včela.

(pav)

Foto: GLS

spinner