Zaměstnanci Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Zaměstnanci Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

25.9. - Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí v pátek zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11.000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

ITA bude zprvu provozovat 52 letadel, z nichž sedm strojů pro dálkové lety bude širokotrupých. V roce 2025 se má letka zvětšit na 105 strojů.

V letecké divizi ITA bude letos zaměstnáno 2750 až 2950 lidí z Alitalie. V roce 2025 se jejich počet zvýší na 5500 až 5700. Nástupnické aerolinky najmou až 4000 lidí do sekce odbavení a údržby.

(čtk)

Foto: Alitalia

spinner