​Czech Airlines Technics začalo poskytovat těžkou údržbu nových Airbusů

​Czech Airlines Technics začalo poskytovat těžkou údržbu nových Airbusů

18.6. - Společnost Czech Airlines Technics (CSAT) začala poskytovat leteckým a leasingovým firmám těžkou údržbu letadel Airbus A320Neo Family. V hangárech pražského letiště dokončila první dvě revize, prvním zákazníkem byl švédský dopravce Novair. Firma v prvním čtvrtletí letošního roku začala poskytovat těžkou údržbu i letadlům typu Boeing 737 MAX.

V rámci těžké údržby letadel se provádějí pravidelné předepsané revizní prohlídky, náročnější opravy, modifikace letadlových systémů a konstrukcí, modifikace interiérů kabiny nebo výměny motorů, podvozků či jiných náhradních dílů.

CSAT tak letos rozšířilo své portfolio divize těžké údržby o obě nejnovější generace úzkotrupých letadel od Boeingu a Airbusu. "Díky tomu, že tyto moderní stroje můžeme nyní servisovat v našem hangáru na pražském letišti, máme tak na trhu další konkurenční výhodu. Vzhledem k předepsaným limitům, ve kterých letadla musí důkladné prohlídky absolvovat, je získání certifikace vhodně načasované a všichni provozovatelé těchto letadel mohou nově využít i naše služby. Navíc můžeme tento typ revize opět kombinovat se službou parkování letadel, o kterou je stále větší zájem,“ uvedl předseda představenstva CSAT Pavel Haleš.

První revizi na nejnovější Airbus provedli mechanici pro švédského dopravce Novair, který už letadlo vrátil do provozu, v něm působí pod obchodní značkou apollo. "S produktem a službami v Praze jsme byli velmi spokojeni, Novair tak bude pravděpodobně opakovaně se vracejícím zákazníkem CSAT,“ okomentoval spolupráci technický ředitel Novairu Thomas Krook.

CSAT loni i přes pandemii a krizi leteckého sektoru provedla přes 70 revizí těžké údržby na letadlech typu Boeing 737, Airbus A320 Family či ATR. Mezi nejvýznamnější zákazníky této divize patří společnosti Finnair, Transavia Airlines, ČSA, Smartwings a NEOS. V rámci těžké údržby letadel se provádějí pravidelné předepsané revizní prohlídky, náročnější opravy, modifikace letadlových systémů a konstrukcí, modifikace interiérů kabiny nebo výměny motorů, podvozků či jiných náhradních dílů.

CSAT patří do skupiny Letiště Praha. Vedle těžké údržby provádí také traťovou údržbu letadel údržby letadlových celků či letadlových podvozků, dále modifikace, opravy a další. Od roku 2018 společnost prodává také spotřební materiál, jako jsou například náhradní díly na letadla. Dopravcům zároveň poskytuje i parkovací plochy na letišti. Předloni firma hospodařila čistým ziskem 11 milionů korun a obratem přes 1,7 miliardy korun. Před koronavirovou krizí společnost zaměstnávala kolem 850 lidí.

(čtk)

Foto: CSAT

spinner