Čínský Si-an po měsíční uzávěře obnovil lety

Čínský Si-an po měsíční uzávěře obnovil lety

23.1. - Čínské město Si-an dnes po měsíční uzávěře obnovilo leteckou dopravu. Třináctimilionové město bylo uzavřené kvůli potvrzeným případům covidu-19 u víc než 2000 lidí. Včera z tamního mezinárodního letiště vzlétlo sedm letadel a dnes mají čtyři přistát. Město, jež leží asi 1000 kilometrů jihozápadně od Pekingu, bylo uzavřené od 22. prosince.

Jak připomíná agentura AP, čínská vláda uplatňuje vůči nákaze nulovou strategii, v jejímž rámci se snaží izolovat každého nakaženého. Podobně jako Si-an bylo po prvních zjištěných případech infekce koronavirem uzavřeno několik dalších měst.

Za minulý den Čína ohlásila 63 dalších potvrzených infekcí, z nich deset je v Pekingu a šest v nedalekém Tchien-ťinu.

Oficiálně má Čína s 1,4 miliardy obyvatel od začátku pandemie potvrzeno 105 547 nakažených a 4636 mrtvých.

V Si-anu 9. prosince ohlásili 2053 infikovaných. Všichni, kdo do města nyní přicestují, se musí prokázat negativním testem ne starším než 48 hodin. Na letiště nebudou vpuštěni lidé z rizikových oblastí. Úřady začaly uzávěru v částech města, kde se virus nevyskytl, zmírňovat 16. ledna. V ostatních čtvrtích lidé mohou vyjít stále jenom na nákup. Dlouhá uzávěra vyvolala kritiku a stížnosti na nedostatek potravin. Byl zveřejněn případ, kdy žena potratila před nemocnicí, která ji odmítla přijmout, protože se nebyla schopná prokázat platným testem na koronavirus.

(čtk)

Foto: shaanxi.gov.cn

spinner