​ŘSD by mělo další tři roky používat pro veřejné zakázky vlastní systém

​ŘSD by mělo další tři roky používat pro veřejné zakázky vlastní systém

10.4. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zřejmě bude dál používat vlastní elektronický systém pro zadávání veřejných zakázek. Nebude tak využívat Národní elektronický nástroj (NEN), který by podle legislativy měly používat všechny státní organizace, protože je podle organizace pro potřeby silničářů nedostačující. Vyplývá to z návrhu na výjimku pro ŘSD, kterou projedná vláda. ŘSD je největším zadavatelem veřejných zakázek v České republice

Podle ministerstva dopravy, které výjimku pro ŘSD navrhuje, potřebuje organizace specifický a na míru vyvinutý interní systém, který podporuje automatizaci a elektronizaci vnitřních procesů bezprostředně souvisejících se zadáváním veřejných zakázek. Silničáři mají výjimku z povinného používání NEN už od roku 2018, nyní by se tak měla prodloužit o minimálně další tři roky. Prodloužení výjimky však musí schválit vláda. ŘSD nyní používá systém, který pro něj v minulosti vytvořila firma Tender systems.

Přechodem na vládní nástroj by podle ministerstva byla ohrožená činnost ŘSD, které pracuje s miliardovými zakázkami při zadávání stavby silnic a dálnic. ŘSD by se podle plánu resortu mělo k vládnímu systému přidat až po jeho dalším zdokonalení.

Všechny státní orgány mají od poloviny roku 2018 povinné používat jednotný elektronický systém, který budou povinně využívat všechny státní orgány. Výjimku tvoří případy, kdy je používání jiného systému ekonomicky výhodnější a vyhovuje zákonným podmínkám.

(čtk)

Foto: ŘSD

spinner