30.12. - Firma Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) požádala Drážní úřad, aby přerušil všechna řízení spjatá s provozováním dráhy. Bez těchto osvědčení nelze dopravu na tratích z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a Obrataně provozovat, uvedla v insolvenčním rejstříku insolvenční správkyně Daniela Urbanová. Firma také podle ní nesplňuje podmínky pro to, aby jí soud povolil reorganizaci.
Železniční doprava
30.12. - Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) objednala dalších pět kusů čtyřvozových nízkopodlažních elektrických jednotek typu RegioPanter. Využívá tak možnost, která je součástí smlouvy na dodání 9 kusů elektrický jednotek s opcí na dalších 11 souprav, kterou podepsala ZSSK s konsorciem Škoda Group a ŽOS Trnava v září roku 2021. Dodání pěti nových souprav proběhne v průběhu roku 2025.
30.12. - Správa železnic začala vytvářet Digitální technickou mapu železnic (DTMŽ) a připojila se tím k realizaci Digitální technické mapy České republiky – DTM ČR. Společně s jednotlivými kraji, Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) a pod vedením Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) vzniká ojedinělé dílo, které se stane nedílnou součástí digitalizace agend stavebních řízení a územního plánování a napomůže i k zavádění vysokorychlostního internetu do všech koutů naší republiky.
29.12. - Od května příštího roku budou moci jezdit cestující pohodlněji vlaky z Londýna do Berlína. Provozovatel vlaků firma European Sleeper plánuje spoj mezi Bruselem a Berlínem později prodloužit přes Drážďany až do Prahy. Informoval o tom list The Guardian, podle něhož v reakci na rostoucí náklady na letecké palivo a uvědomování si dopadů letecké dopravy na životní prostředí vznikají v Evropě další podobné dálkové železniční spoje.
29.12. - Příprava modernizace trati mezi stanicemi Karlštejn a Beroun je ve finále. Správa železnic vypsala výběrové řízení na zhotovitele stavby, předpokládaná cena zakázky je přibližně 1,6 miliardy Kč. V rámci realizace projektu projde zásadní rekonstrukcí zastávka Srbsko, proběhne sanace skal u obce Tetín a vybuduje se nová odbočka Lom, která se bude nacházet přibližně v polovině mezistaničního úseku.
27.12. - Provoz Českých drah (ČD) bude na silvestra na mnoha linkách ukončen brzy večer, i na nejfrekventovanějších tratích pojedou poslední vlaky kolem 22:00. Na Nový rok provoz na mnoha tratích začne ráno později než obvykle, avšak během dne nasadí dopravce desítky posilových vozů prakticky na všech dálkových vlacích. Nabídnou stovky míst navíc k sezení, sdělil mluvčí ČD Lukáš Kubát. O silvestrovské noci vyjedou i zvláštní vlaky na novoroční mši v poutním chrámu na Svatém Hostýně na Kroměřížsku.
27.12. - Nová kolej a mosty přes místní vodní toky už letos vznikly v rámci modernizace 1,5 kilometru trati mezi Lanžhotem a hranicí se Slovenskem. Správa železnic ji zahájila v únoru, práce provádějí za 595,7 milionu korun bez DPH společnosti Skanska a Elektrizace železnic Praha. Optimalizace traťového úseku přinese rychlejší a bezpečnější provoz na koridorové trati. Navzdory zpoždění modernizace navazujícího úseku na slovenském území, realizované tamním manažerem infrastruktury ŽSR, bude stavba u Lanžhota pokračovat podle plánu i v průběhu roku 2023.
25.12. - Jihočeský kraj chce v příštím roce zavést jednotný integrovaný systém hromadné dopravy (IDS). Cestující by si tak mimo jiné nemuseli při přestupech kupovat nové jízdenky. Systém by navíc měl být napojený i na MHD. ČTK to řekl jihočeský hejtman Martin Kuba.
25.12. - V Británii začala včera večer stávka zaměstnanců železnice, která potrvá do úterního rána. Za růst mezd v Británii stávkují také pohraničníci, kteří kontrolují pasy na britských letištích, či zaměstnanci pošty, píše server BBC News. Ve Francii dnes pokračovala stávka železničářů, kvůli které nevyjelo zhruba 40 procent vlaků.
25.12 - Zahájení klíčových dopravních staveb, úspěšně zvládnuté předsednictví v Radě Evropské unie, další významný pokrok v digitalizaci dopravních agend, vyjednání rekordního rozpočtu pro dopravní investice nebo organizování humanitární pomoci ukrajinským uprchlíkům. Takový byl rok 2022 na Ministerstvu dopravy.