5.10. – Otevřením nového logistického centra v Tuchoměřicích přepravní a zasilatelská společnost UPS reaguje na sílící poptávku po e-commerce u nás i v Evropě. Areál s provozní plochou 8500 m2 vytřídí až 5000 balíků za hodinu, tedy pětkrát více než byla kapacita původního centra UPS v Praze Ruzyni.
Spedice, logistika
30.9. - DB Schenker spouští novou divizi Schenker Ventures, která má za cíl podporovat inovace v logistice prostřednictvím spolupráce se zakladateli firem a podnikateli. Schenker Ventures zastřeší a rozšíří stávající rozvojové aktivity a investice společnosti DB Schenker. Bude podporovat startupy a začínající podnikatele kapitálem, odbornými znalostmi a svými aktivy. Kromě toho se Schenker Ventures spojí s firmou MVP Factory, aby vytvořili společné venture studio.
30.9. - Český logistický operátor WEDO pokračuje v rozšiřování a zefektivňování svých přepravních kapacit. Nově přesouvá své stávající plzeňské depo do moderních a větších prostor v Ejpovicích. Nové depo je na strategickém místě přímo u dálnice D5, což společně s technickým vybavením umožní efektivnější a rychlejší doručování zásilek nejen v Plzeňském kraji.
29.9. - Průmyslová agentura české pobočky společnosti Colliers, získala exkluzivní mandát od developerské společnosti Prologis, aby nalezla vhodného nájemce do průmyslových prostor v Rudné u Prahy. V Praze a okolí je momentálně k dispozici jenom osm volných industriálních prostor vhodných k okamžitému nastěhování.
27.9. - Rychlý nárůst poptávky, který šel ruku v ruce s rozmachem ekonomiky po propadu způsobeném pandemií, zvýšil ceny důležitých surovin, jako je ropa a kovy, a také potravin. Tlak na náklady zvýšil také dodavatelský řetězec, který byl v důsledku pandemie narušen. Kvůli nedostatku kapacit se také výrazně zvýšily náklady na dopravu. Výsledkem jsou úzká místa dodávek důležitých surovin a meziproduktů, jako jsou polovodiče, dřevo, ocel a plasty. Napjatá situace bude ještě dlouho trvat, uvedla Vera Philippsová, vedoucí oddělení východní Asie Německé obchodní a průmyslové komory (DIHK). „Nedostatek surovin provází každé odvětví,“ dodala. Pro firmy je obtížné to kompenzovat novými dodavateli. Podle průzkumu DIHK dvě třetiny společností v srpnu přenesly zvýšení cen na straně producentů na své zákazníky. Dvě třetiny se také snaží najít nové dodavatele nebo přejít na alternativní materiály. Více než polovina společností se navíc snaží zvýšit své skladovací kapacity.
26.9. - Mezinárodní poskytovatel přepravních a info-logistických služeb se v ČR nyní specializuje na logistiku chlazených kusových zásilek, fulfillment a přepravy na poslední míli. Tyto služby zajišťuje ze svých logistických center v Dobrovízi a v Brně.
24.9. - Nová logistická centrála sportovního řetězce, která vzniká v hrušovském Contera Parku Ostrava D1, se blíží k dosažení prvního velkého milníku. Developer Contera vystavěl hrubou stavbu největší části skladu, do konce října dokončí nahrubo i zbytek. Logistické centrum Sportisimo se pochlubí nejmodernějšími technologiemi, zároveň bude jedním z největších v republice. V následujících letech zde najde práci až 700 lidí.
23.9. - V pátek 17. září se v Pardubicích za účasti členů katedry logistiky VŠE v Praze konala společná akce projektu TA ČR CK01000032. Hostitelem workshopu byla Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice, jejíž akademičtí a výzkumní akademici s katedrou logistiky na projektu spolupracují.
21.9. – Mobile Industrial Robots (MiR), mezinárodní lídr na trhu autonomních mobilních robotů (AMR), oznámil, že společnost TE Connectivity, Tier 2 dodavatel do automobilového průmyslu, implementovala ve výrobním zařízení v maďarské Ostřihomi šest robotů MiR200 za účelem optimalizace vnitropodnikové logistiky. Flotila robotů MiR výrazně zrychlila přepravu potřebných surovin a desítek milionů elektrických konektorů a zásuvek vyrobených každý den, čímž se zvýšila produktivita přepravy. Projekt je součástí globální strategie zaměřené na plnou automatizaci interních procesů manipulace s materiálem v zařízeních TE Connectivity po celém světě.
19.9. – Skupina Kuehne+Nagel zajistí námořní logistickou podporu pro část pilotního projektu Haru Oni v Chile, jenž se zaměřuje na výrobu paliva ze syntetického metanolu. Za projektem stojí německá společnost Siemens Energy a spolupracuje na něm se společnostmi Porsche (Německo) a Highly Innovate Fuels neboli HIF (Chile). Haru Oni bude prvním integrovaným komerčním závodem na výrobu klimaticky neutrálního paliva z větru a vody na světě, jenž se bude orientovat na cíl dekarbonizace logistiky.